Diskuze

Životnost SSD není nekonečná. Nepodceňujte varovné signály

SSD datová úložiště jsou rychlejší, stabilnější a spotřebovávají méně energie než tradiční pevné disky (HDD). Ale ani SSD nejsou bezchybné a mohou selhat i před očekávaným datem konce životnosti. Napovědět mohou varovné signály. A jak dlouho takový disk vydrží?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

Čtení SSD taky dovede škodit, a to nepřímo:

Pořídil jsem nejmenovaný antivirus a než jsem do odnaučil kontrolovat lautr všechno, začal systémový (read-only) SSD (pracovní R/W je jiný) vykazovat hafo nových chyb prostě proto, že se přehříval neskutečným množstvím čtecích operací.

A ještě, když jsem žádal 'experta' o radu, dostalo se mi rady hraběcí - ať si vyměním SSD, ptž jsou na něm chyby.

Blbec. S těma jsem skončil. Firmu nejmenuju.

Odinstalováno, žádné další nové chyby nejsou, jedeme dál.

0 0
možnosti
Foto

Ještě bych rád upozornil na jednu zásadní nepřesnost v článku. Paměťové buňky SSD disků se opotřebují zápisem dat, nikoliv jejich čtením. Proto také výrobci udávají jejich garantovanou životnost v tzv. TBW - terabytes written, nikoliv terabytes read.

3 0
možnosti

A64d45a78m 14Š68k86a18c22h

12. 1. 2022 2:23

Na to, na jakého si hrajete odborníka používáte příliš často název "SSD disk". Neznám v IT nikoho, kdo by tento chybný název užíval.

0 1
možnosti
MZ

Tak SSD disky zpravidla hodně namáhané jsou, protože jsou používány jako disk C, z něhož se po zapnutí startuje OS. Jinak nejlepší záloha souburů je jiný počítač, nejlépe i jinde umístěný, např. v práci. Pokud ho nesdílíte s jiným kolegou a nemá zamčené porty USB, pak se to samo nabízí.

0 0
možnosti
Foto

Při startu OS z disku převážně čtete, což nepřispívá k namáhání SSD. Samozřejmě záleží, jak hodně systém využívá vyrovnávací paměť (swap file).

Daleko horší z hlediska namáhání je častý zápis velkých souborů, například zachytávání a stříhání videa ve vysokém rozlišení apod.

4 0
možnosti
Foto

Článek se vůbec nezmiňuje o technice tzv. wear levelingu, tedy rozložení zátěže. Řadič SSD zapisuje data rovnoměrně po celém disku tak, aby určité bloky nebyly přetěžovány častými zápisy a jiné třeba vůbec.

K tomu je ale potřeba, aby na disku bylo dostatek volného místa, aby měl tento algoritmus z čeho vybírat, proto se určitě vyplatí disk nezaplnit "až na doraz", a to nejen z důvodu relokace chybných sektorů, jak je uvedeno v článku.

Mimochodem, pokud máte disk rozdělený na oddíly - partitions - stačí, aby to volné místo bylo alespoň na jednom z těchto oddílů, algoritmus totiž může bloky libovolně přemapovat - tj. sektor, o kterém si operační systém myslí, že je na začátku disku, může být klidně fyzicky uložen uprostřed. SSD nemají žádné hlavičky, které se musí zdlouhavě přesouvat nad povrchem disku, takže se rozdíl nepozná.

1 0
možnosti
MK

Nedělávala tohle funkce trim, že přesouvala dlouhodobě neupravovaná data do nejvíce opotřebovaných sektorů?

0 0
možnosti