Přenosné počítače na bojištích celého světa (potřetí)

Informační technologie ve spojení s mobilními zařízeními (PDA, kapesní počítače) mohou armádě přinést celou řadu zajímavých možností a z nich vyplývajících výhod. Dokáže se však armáda přizpůsobit požadavkům, které z nasazení nových technologií vyplývají
WARnet (wide area relay network) - bezdrátová digitální počítačová síť, která umožňuje komunikaci mezi velitelskou lodí a pobřežím a samozřejmě i mezi jednotlivými jednotkami navzájem. Dosah sítě přitom dosahuje 100 až 200 mil. Pokrývá tedy poměrně rozsáhlé území, na němž všem zúčastněným zprostředkovává podrobné a zároveň aktuální informace.
 
Technologie použité v rámci vojenské počítačové sítě mohou dát pozemním jednotkám nejen lepší představu o tom, kde se právě nacházejí, ale podrobně a zároveň velice přesně vykreslit i celou situaci na bojišti. Tedy informace, které často neměly k dispozici ani velitelé, natožpak jednotky přímo na bitevním poli.
 
Podle představitelů americké armády by nové technologie měly vojákům umožnit rychlejší, útočnější, bezpečnější a také lepší reakce na nepřátelské pohyby. Zasvěcení odborníci se také domnívají, že technologie umožní transformaci armády i v dalších směrech. Udělají ji podle nich demokratičtější, podnikavější a také méně svázanou s řízením a příkazy, s nimiž je armáda historicky spjata.
 
Základním cílem, který by informační technologie a přenosné počítače měly do "války" přinést, je zvýšení dosahu vojenských sil dál do vnitrozemí s tím, že válečné lodi se mohou zdržovat mimo dosah pozemních jednotek nepřítele a nejsou proto tak zranitelné. Přitom by ale všichni zúčastnění měli mít k dispozici přesné a aktuální informace.
 
Technologie v boji
 
Velice konkrétně popsal možnosti nasazení informačních technologií a PDA v boji týdeník Computerworld: "... v mlžném oparu se prodírá tucet příslušníků námořní pěchoty skrz vysokou trávu směrem k nepřátelskému táboru, stěží viditelnému 200 yardů vpředu. O kousek dál v neznámém terénu postupují z druhé strany směrem k nepříteli další dvě jednotky. Mladý poručík zastaví skupinu a zavelí k přípravě zbraní. Ale ještě předtím, než dá povel ke střelbě, vytáhne malý handheld v maskovaném pouzdře a tiše jej otevře. Na displeji vidí modré body, které označují přesnou polohu všech členů jeho i ostatních dvou jednotek. Poklepáním na konkrétní bod se dozví další informace o jejich identitě a poloze. I když fyzicky nikoho nevidí, může se vyvarovat náhodných zranění způsobených například vzájemně střelbou jednotek na nepřítele. Navíc druhý den ráno může vyhodnotit u každého jedince jeho výkon, pohyb a nasazení...
 
Vojenští představitelé očekávají, že informační technologie využité na taktické úrovni konečně způsobí průlom a přinese americké armádě značnou výhodu. Jak řekl jeden z odborníků na využití nových technologií v armádě: "Když jste schopni zaměřit a identifikovat nepřítele dřív, než on vás, získáte tím jistou - ne zrovna zanedbatelnou - výhodu."
 
pokračování...
 
V článku byly použity citace z článku Information as weapon: Military IT, autor: Daintry Duffy

Témata: Notebook, Relay, Trendy