Notebook na stole? UMAX ZEN aneb pod obojí

UMAX ZEN LCD PC - recenze: na našich stolech se na chvíli ohřálo skutečně neobvyklé PC - či snad notebook? Kompletní PC integrované v 15,1 palcovém displeji - nekomformní a elegantní.

Notebook na stole? Výhody pod obojí

UMAX ZEN LCD PC - recenze

Notebooky mají hodně výhod ve srovnání se stolními PC (jinak bychom si je nepořizovali), ale když na to přijde, stolní PC mohou naše mobilní průvodce v ledasčem předčít - a teď to nemyslím ani výkonově, ani cenově. Prostou výhodou je zde ergonomie: kterýkoliv znalec Vám řekne, že obraz by měl být v úrovni očí, klávesnice co možná nejprostornější a počítač jako celek individuálně přizpůsobitelný situaci. Notebook nás okrádá o všestrannost a flexibilitu: klávesnice pevně zabudována, často vysoko, displej neoddělitelný, "ležící" o pár úrovní níže než je optimální, touchpad pouze náhrada myši.

Ač byl udělán ohromný kus práce, o lepší ergonomii touchpadu a stickpointu oproti myši jsou ochotni se mnozí přít, klávesnice notebooků jsou rozumně rozdělené, notebooky jsou štíhlejší, často i šikmo nastavitelné, aby napodobily stolní klávesnice, displeje nevyzařují a mají nedostižitelně ostrý obraz.

Kompromis by nebyl?

Škoda, že nelze mít něco mezi stolním PC - s jeho oddělenou klávesnicí, myší, rozměrnou obrazovkou - a notebookovou mobilitou, ostrým obrazem a integrací většiny potřebných periferií na malém prostoru. A skutečně to nejde? Možná ano, zda se Vám řešení bude zamlouvat, je na Vás - v redakci jsme měli již dva zástupce EasyPC kategorie, která míří do této zatím přehlížené oblasti - přesto, jejich podobnost se stolními PC je stále značná. České zastoupení UMAXu, firma Conquest, nám nabídla pravého křížence mezi notebookem a stolním PC: UMAX ZEN LCD PC. Již název napovídá mnohé, ale skutečnost je ještě o něco zajímavější.

Vysoká, podlouhlá krabice...

Obal ledacos prozradí - štíhlý, vysoký - a uvnitř v plastových výztužích UMAXí "stolní" PC: méně podobné jakémukoliv desktopu i notebooku než 99,9 procent konkurence.

Účelový nebo krásný design

Vlastně je to jen displej! Kolega už se začal shánět po kabelu, že si zabere nový displej (dokonce s reproduktory) místo monitoru, co mu právě odešel. Teprve pohled z druhé strany odhalil "jistý" rozdíl: v levém boku displeje jsou nad sebou integrovány disketová mechanika a CDROM (či DVD) mechanika, zprava se do "displeje" nechají zasunout dvě PCMCIA karty.

Masivní chladící průduchy na vypouklejším prostředku displeje dávají tušit, kde se nachází u tohoto ne-PC procesor. Teprve podrobnější průzkum (zvuků) odhalil umístění pevného disku - v základně displeje, spolu s (integrovaným) adaptérem.

Dva PS/2 konektory, 2x USB rozhraní, jedna síťová zdířka a konektor pro telefonní kabel, FireWire konektor - a komu to nestačí, nádavkem ještě infračervené rozhraní z druhé strany, na čele, mezi dvěma reproduktory, spolu s třemi diodami a tlačítkem pro uspání, zapnutí. Plus klasika: sériové, paralelní a VGA výstup.

Snadná instalace

Po vybalení stačí jen připojit kabel klávesnice, myši, podle možností třeba i síťové a telefonní připojení. Plus klasický kabel napájení - zdroj je uvnitř, netřeba ničeho dalšího.

Po startu ještě zadáte 25 znaků registračního kódu Windows a jste ve standardních Windows, připraveni k práci. Tedy, pokud Vám stačí WordPad a Malování - instalace Office 2000 a dalších podpůrných aplikací zabrala cca hodinku, bez nejmenších problémů - lze říci, že do plně pracovního stavu ZEN uvedete během 1 hodiny.

Práce na otočném 15,1" displeji

Displej je dominantou tohoto nezvyklého PC - a je proč. Úhlopříčkou může konkurovat kterémukoliv 17ti palcovému displeji, s rozlišením 1024 x 768 bodů trochu pokulhává za trendem doby k 1152 x 864 či 1280 x 1024. Ač byl vystaven přímému slunečnímu světlu, stále na něm bylo možné pracovat.

A pokud Vám padaly odlesky slunce přímo do tváře, stačilo ZENem s lehkostí otočit - vlastnost, kterou postrádá většina displejů i monitorů: ZEN nestojí na několika fixovaných nožkách, ale na kruhové základně s ložisky - díky ní lze celý displej snadno otočit o cca 270 stupňů oběma směry, tedy více jak celou otočku: odpojení kabelu, připojení kamery, sítě tak lze udělat jednoduše - a prakticky kdykoliv, protože ZENem otočíte jedním prstem.

Výkon a rychlost

ZEN je jiný i uvnitř - netradiční půdorys jeho interiéru si vyžádal návrh desky přizpůsobit novým požadavkům. V ZENu jsem se tak po dlouhé době setkal s integrovanou čipovou sadou SiS, která obhospodařuje jak modem, tak síť, i grafickou práci. Procesor je "volně" volitelný, my jsme ZEN dostali s Celeronem 633 MHz - podle frekvence zřejmě ZEN používá levnější stolní FCPGA patici, takže může být taktován stejně vysoko jako jeho stolní konkurenti, notebooková hranice 850 MHz (PIII) zde neplatí.

Integrovaný design má své výhody především pro výrobce - ušetří na speciálních čipech pro samostatnou síť, modem a především grafický systém: SiS sada využívá rychlé AGP sběrnice pro přístup do operační paměti a její část si zabere pro grafická data.

>> Pokračování zítra zde... >>