Logitech představil myš, která si poradí i se sklem

  10:00aktualizováno  10:00
Průhledný povrch, jako je například sklo, činí myším s optickou technologií nepřekonatelné potíže. Logitech vymyslel novou technologii Darkfield, která tyto problémy překonává.

Myši s technologií Darkfield | foto: Logitech

Již jednou tu byly myši, které zvládly přenášet pohyb ze skleněné podložky. Měly na spodku kuličku, která se ráda zanášela. Dnes už takové koupíte asi jen v bazaru. Logitech teď chce překonat i poslední bariéru, která limitovala počítačové myši s optickou technologií včetně laserové. Novinka označovaná jako Darkfield je odvozena z principu mikroskopie v zástinu, používané k detekci nejobtížněji viditelných částic.

Darkfield nesleduje povrch

Základním principem nové technologie je podle tiskové zprávy firmy sledování velice malých částeček, které klasická optická a ani laserová myš zatím nebyla schopná najít.

Čočky, které u těchto starších myší zachycují jimi vysílané rozptýlené světlo, je směrují do malého optického senzoru. Senzor napojený na vestavěný procesor zpracovává vygenerovaný obraz s důrazem na okamžité rozdíly, které jsou poté využívány k určení směru a rychlosti pohybu.

Technologie Darkfield

Čím více nepravidelností povrch skýtá, tím snazší je pro senzor identifikovat záchytné body, používané k přesnému zaměření pohybu. Jelikož světlo laseru osvětluje povrchy daleko lépe a detailněji než světlo LED, jsou tradiční laserové myši lepší ve snímání hladkých, lesklých povrchů, jako jsou dlaždice, kov a naleštěné dřevo. Avšak maximálně hladké a lesklé povrchy s minimem nepravidelností, jako čiré sklo, představují potíže i pro běžnou laserovou myš.

Aby bylo možné myší snímat pohyb i na skle, bylo nutné najít způsob, jak snímat malé objekty na skle, místo povrchu samotného. Žádné sklo totiž není zcela ploché. Je na něm množství mikroskopických škrábanců a miniaturních prachových částeček.

Jako hvězdy na nočním nebi

Tradiční mikroskopy, které využívají přímé osvětlení nebo osvětlení pole jasu (bright field), směřují světlo do čočky objektivu. Avšak někdy malé objekty pod mikroskopem s použitím normálního osvětlení postrádají kontrast. Tento problém často zaznamenávají například biologové při pozorování malých organismů v kapalném prostředí; kontrast mezi kapalinou a organismy je moc malý na to, aby ho mikroskop zachytil.

Proto vznikla technologie osvětlení se zástinem (dark field). Místo zachycování a odrážení světla z bodu přímo pod povrchem čočky, zakrývá technika osvětlení se zástinem střední část světla a umožňuje pronikat světelným paprskům do čočky pod jiným úhlem. Jestliže pod mikroskopem nebudou žádné objekty, bude celé pole tmavé. Když však světlo dopadne na částici, rozptýlí se šikmo do čočky. Výsledným obrazem jsou světlé objekty na tmavém pozadí, podobně jako hvězdná obloha, podle které technika dostala svůj název.

K osvětlení se zástinem používá myš Logitech, vybavená technologií Darkfield Laser Tracking dva lasery. U vysoce lesklých povrchů, jako je sklo o tloušťce alespoň 4 mm, vidí senzor myši samotný povrch jako černý a místo něj snímá prach a jiné částečky, objevující se na něm. Ty se promítnou na černé pozadí. Senzor poté vyhodnotí pohyb těchto teček k přesnému zachycení místa, kam jste myš posunuli. Jelikož technologie ke své funkci potřebuje alespoň několik mikroskopických detailů, nebude myš pracovat na povrchu, který je stoprocentně čistý a hladký.

Firma nabídne dvě nové myši s touto technologií Logitech Performance Mouse MX a Logitech Anywhere Mouse MX. Obě budou k dostání v srpnu za 3 390, respektive 2 740 Kč.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Najdete na iDNES.cz