L5D: Asus chystá uvedení 64bitového notebooku

  • 2
AMD má další úspěch. A Asus další atraktivní notebook ve svém již tak zajímavém portfoliu modelů. Dokonce již má i svou vlastní grafickou paměť a čip nVidia. To je něco, co zatím notebooky Asus spíše pomíjely jako nepodstatnou vlastnost - někdy ke své škodě. Nyní je na českém trhu o jednu dostupnou mobilní pracovní stanici více.

Těžkotonážník s AMD stojí za to

Sice je nový notebook Asus skutečně pořádný kus, ale snad to stojí za to. Přeci jen, od nástupu kampaně Centrino se výběr notebooků spíše zužuje nežli naopak - buď Centrino a Pentium M, nebo stolní procesory Intel. Správný 64bitový notebook aby zákazník hledal s lupou.

Což je škoda. Sice v současnosti zatím 64bitů nemá tolik navrch oproti 32ti, to se ale bude zřejmě měnit s nástupem stále více aplikací - a s podporou i od Intelu. A mnoho uživatelů rádo využije 64bitů již nyní. Jenže trh je v tom právě nepodpoří.

Takže jde jedno velké poděkování k Asusu - jeho model L5D má nabídnout dostatečné specifikace i pro nejnáročnější uživatele: AMD Mobile Athlon 64 s volbou mezi modely 3000+, 3200+ a 3400+, které spoléhají na čipovou sadu nVidia Crush K8M a až 1 GB paměti DDR 333 ve dvou pozicích SODIMM. Sázka na sadu nVidia by měla vyjít, přeci jen, právě nForce2 byla jeden z nejzajímavějších chipsetů pro předchozí generací čipů AMD.

Nesporně dobrou volbou je grafický čip GeForce FX Go 5650. Sice momentálně se zdá, že ATI nabízí o malinko vyšší výkon, nicméně tato grafická karta hravě uspokojivý valnou většinu všech, i velmi náročných přání. K tomu lze připočíst jako další plus výběr mezi variantami displeje XGA nebo SXGA+ (1400x1050 bodů) s patnácti palcovou úhlopříčkou a patentovanou technologií ACE View. (Citujme slova Asus: "ACE View přináší největší poměr barevnosti a kontrastu a s velmi širokým pozorovacím úhlem tak poskytuje bohatší a ostřejší obraz ve vysokém rozlišení. " Takže méně zprofanovanými slovy, snad by měl displej nabídnout větší úhel pohledu a trochu živější barvy...)

Optika je dnes již klasická - volba mezi kombomechanikou DVD-ROM/CD-R/RW nebo DVD-RW. Samozřejmostí je dnes i bezdrátová síť na rychlém standardu 802.11g, zpětně kompatibilní s 11Mbit 802.11b. Konzervativnější uživatele potěší přítomnost 1,44 MB disketové jednotky, a ti pokrokoví zase budou nadšeni 4formátovou čtečkou paměťových karet (SD, MMC, MemoryStick a jeho verze Pro).

Kupodivu je zde již i gigabitová síťová přípojka (10/100/1000 Mbit/s) a také populární audiovizuální rozhraní FireWire. V kusých zprávách o novém modelu jsme našli i TV výstup a též jsou tu k dispozici 4 porty USB 2.0.

To vše však váží rovných 3,7 kilogramu při rozměrech 339 x 273 x 39 až 48 mm, což není málo. Alespoň cena se pohybuje na rozumné úrovni do 50 tisíc bez DPH. Asus tak rozšiřuje nabídku notebooků na českém trhu, ale nijak revolučním způsobem - škoda, že neexistuje to samé v 2,5kilogramovém balení...