Dvě Pentium M na 1 čipu a se sítí UMTS: představena příští generace Centrino

  0:01aktualizováno  0:01
Dvě jádra Pentium M na jednom čipu, nová čipová sada a bezdrátový modul s podporou sítí 3.generace - tak vypadá nová nabídka Intelu pro rok 2006. Yonah, Calistoga a Golan jsou tři čipy, které se zapíší do historie jako Centrino 3.generace. Nahlédněme pod pokličku budoucnosti.

Yonah předveden v Israeli

V rámci jedné tiskové konference v domovské zemi Centrino - respektive domovské zemi vývojářského týmu, který stojí za touto velmi úspěšnou sadou komponent - byl v Israeli představen nástupce této sady, respektive její jádro. Nový čip se může pochlubit více jádry: stará rovnice "1 čip = 1 procesor" tak již přestává platit. A to i v mobilní oblasti. Nejenom to, v nové sadě se již uvažuje s integrací nových technologií, mluví se o UMTS, vyloučen není ani WiMax, jehož propagátorem právě Intel je.

Yonah preview - převzato z www.hwzone.co.il

V Israeli je vývojové středisko, kterému svět vděčí například za instrukce MMX, které ještě v dobách archaických přinesly do světa PC procesorovou podporu multimediálních aplikací - a v ne tak dávné době například nepříliš úspěšný projekt Timna a jeho velmi úspěšného potomka z třetího kolena, mobilní procesor Pentium M a sadu Centrino.

Více procesorů v noteboocích

Více než 10letá vývojářská praxe se málokdy projeví více: na tiskové konferenci byl předveden nový procesor s kódovým označením Yonah, což má být mobilní procesor se dvěma jádry - více méně si tak lze představit notebook mající namísto jednoho dva procesory Pentium M. A podobnou spotřebu - během ukázky na tomto procesoru běžely Windows XP s testovacím benchmarkem a videem současně, aniž by se navzájem brzdily - a aniž by procesor vyvíjel přebytečné teplo. Dle vyjádření pozorovatelů z israelského magazínu HWzone bylo možné na něm udržet ruku, aniž by se dotyčný spálil. Chladič byl údajně teplý, ale ne horký.

Co trochu kazí až neuvěřitelně idylickou zprávu, je fakt, že nevíme, na jaké frekvenci tento procesor, respektive čip běžel. Přesto, evidentně zde výrobní proces se strukturami o 65 nanometrech přinesl pozitivní výsledky (současné špičkové čipy Pentium M 2,13 GHz jsou vyráběny s 90 nanometrovými strukturami).

Další součásti sady Centrino

Nic bližšího není známo o čipové sadě "Calistoga", se kterou tento procesor spolupracoval. Samozřejmostí již obsaženou v současné sadě Sonoma je například sběrnice PCI Express nebo podpora pamětí DDR2. Čím lepším se však tento notebook míní pochlubit, toť otázkou.

Více je toho známo o třetí komponentě, totiž bezdrátovém čipu - hodně překvapivě, Intel oznámil, že nový bezdrátový modul bude podporovat i některé dříve neoznámené technologie. Čip se jmenuje "Golan" (buď to může být "GO LAN" čili něco jako "síť do toho!" nebo spíš jako Golanské výšiny - zkuste si odhadnout s námi, kdypak budete mít v notebooku "pásmo Gaza") - a má podporovat nejenom klasické bezdrátové sítě WLAN, jak je známe dnes, ale i sítě třetí generace alias UMTS. (A kdesi v pozadí se pořád drží technologie WiMax, kterou se Intel snaží prosadit do obecného povědomí jako nástupce sítí WLAN...).

Mé jméno je Napa... Koncept Napa.

Jak bývá u Intelu zvykem, sbírka těchto čipů si zaslouží samostatné kódové označení (a zcela klasicky, marketingově a la Intel přídomek "technologie"). Takže pro přehledné shrnutí: procesor Yonah, čipová sada Calistoga a bezdrátový modul Golan se budou jmenovat "technologie Napa" (případně si místo slova technologie dosaďte též intelovské označení koncept). A protože kódových označení z domu Intel není nikdy dost - jistě už nyní pochopíte šifrované sdělení, že koncept Napa má nahradit současnou platformu Sonoma někdy v průběhu roku 2006... A snad s námi budete souhlasit, že se je na co těšit!

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz