Krátké zprávy

Bad Rabbit

Bad Rabbit | foto: Kaspersky Lab

Ruská média a ukrajinská města zasáhl vyděračský červ Bad Rabbit

  • 14
Rusko, Ukrajinu, Německo i Turecko postihl nový kybernetický útok za pomoci vyděračského softwaru. Ransomware nazvaný Bad Rabbit zašifroval počítače některých médií či dopravních podniků a za odblokování žádal výkupné.

Převážně Rusko a Ukrajinu zasáhl nový ransomware Bad Rabbit, varuje CSIRT. „Mezi nejvíce postižené patří například kyjevské metro a mezinárodní letiště v Oděse. Infekce jsou ale hlášeny i z Bulharska, Japonska, Turecka a Německa,“ uvádí český bezpečnostní tým CZ.NIC.

Podle amerického bezpečnostního úřadu US-CERT jde zřejmě o novou variantu ransomwaru Petya, který se v Rusku a na Ukrajině šířil v květnu a červnu tohoto roku (více o ransomware Petya).

Jak se zbavit ransomwaru

Sestavili jsme seznam více než stovky typů ransomwaru, ze kterých lze data získat zpět bez zaplacení.

Většina obětí útoku ransomwaru Bad Rabbit je v Rusku, píše na svém blogu SecureList ruská antivirová společnost Kaspersky Lab. Vyděračský software, takzvaný ransomware, se do počítačů zřejmě dostal prostřednictvím napadených webů některých ruských médií (tzv. watering hole attack). Zasažena byla mimo jiné zařízení ruské tiskové agentury Interfax, ale také například informační systém letiště v ukrajinské Oděse či platební systém kyjevského metra.

Červ se šíří přes falešnou aktualizaci pro Flash Player

„Do zařízení se škodlivý software dostane tak, že jej uživatelé stáhnou a spustí v domnění, že jde o aktualizaci oblíbeného nástroje Flash Player,“ uvedl zástupce společnosti Cisco. „Uživatelům, kteří navštíví infikované webové stránky, se zobrazí aktualizační okno s možnostmi Remind later a Install. Ale obě varianty vedou k infekci.“

25.října 2017 v 06:43, příspěvek archivován: 25.října 2017 v 16:32

The definitive visual guide to #BadRabbit 1⃣ install_flash_player.exe 2⃣ infpub.dat 3⃣ dispci.exe 3⃣ cscc.dat 3⃣ [A-F0-9]{4}.tmp https://t.co/EsiGMMGAJV

V Česku se škodlivý program zatím masivně nerozšířil. „Zatím nemáme informace, že by byla Česká republika zasažena masivně, výskyt je v jednotkách případů, ale poměrně dynamicky se to rozvíjí, všechno dál sledujeme,“ uvedla mediální zástupkyně antivirové společnosti Sophos Zuzana Záhorová.

„Organizace musí v první řadě předcházet hrozbám a používat preventivní bezpečnostní technologie a skenovat, blokovat a filtrovat podezřelý obsah předtím, než se dostane do sítě, kde by mohl začít šifrovat soubory,“ říká Petr Kadrmas ze společnosti Check Point.

Bad Rabbit se snaží získat administrátorská práva k systému.

24.října 2017 v 23:24, příspěvek archivován: 25.října 2017 v 16:34

Steps to avoid a #BadRabbit outbreak: 1. Don't let users run as Admin. 2. You're done.

Pokud uživatel administrátorská práva nemá, vyzkouší program několik nejčastějších hesel:

25.října 2017 v 07:39, příspěvek archivován: 25.října 2017 v 16:35

Some selection of the password used by "Bad Rabbit". We humans are vulnerable & unfortunately we are not learning from previous incidents :( https://t.co/B7KWfLXUju

Společnost Kaspersky Lab uvedla, že Bad Rabbit je cíleným útokem podobným virům Petya (exPetr) a WannaCry, které si před časem vynutily dočasné uzavření řady nemocnic, továren a podniků po celém světě. Bad Rabbit zablokoval zasažená zařízení a za jejich uvolnění žádal výkupné ve virtuální měně bitcoin, které v přepočtu činilo zhruba 4 800 korun.