Průřez optickým kabelem. Pod oceány po nich putují stovky gigabitů za sekundu,...

Průřez optickým kabelem. Pod oceány po nich putují stovky gigabitů za sekundu, a tajná služba se je snaží zachytávat. | foto: Profimedia.cz

Britové šmírují víc než USA. Napíchli optické kabely, ukázal Snowden

  • 54
Zastaralý zákon zřejmě umožňuje Velké Británii ještě rozsáhlejší šmírování, než jaké provádí americké tajné služby. Monitorují data proudící optickými kabely: telefony, e-maily i další internetovou komunikaci. Podle Edwarda Snowdena zde není téměř žádná kontrola a vše je dovoleno. Lidé z britské GCHQ oponují: sledují prý jen podezřelé "jehly v kupce sena".

"Ovládnutí Internetu" a "Využití globálních telekomunikací" - to jsou ambiciózní nadpisy z tajných dokumentů, které Edward Snowden zpřístupnil reportérům The Guardian. Jde podle něj o další ukázku toho, co nazývá "největší bezdůvodné šmírování v lidské historii".

Rozsah sledování britskou GCHQ - tzv. operace Tempora - je podle něj ještě masivnější než v USA a dalších zemích. Napíchnuté optické kabely přenášejí každý až 10 gigabitů za sekundu a odchycená data jsou uchována nějakých 30 dní pro podrobnou analýzu. "Tajná služba se samozřejmě nezajímá o všechny konverzace, na to nemáme kapacitu," uvedl zdroj Guardianu obeznámený se situací v britských tajných službách.

Přístup k nasbíraným datům mají i Američané

"Sledujeme terorismus, organizovaný zločin nebo ekonomický blahobyt."

"Hledáme jehly v kupce sena, nekoukáme na každé stéblo." Jehlami myslí především podezřelé konverzace týkající se terorismu, organizovaného zločinu, bezpečnosti a "ekonomického blahobytu".

Podle zdroje z britské tajné služby jsou data zabezpečena proti zneužití. Whistle-blower Edward Snowden to ale zpochybňuje. K datům měly podle Guardianu přístup statisíce zaměstnanců NSA a dalších externích spolupracovníků s oprávněním pro práci s přísně tajnými dokumenty.

Sídlo Government Communications Headquarters v britském Cheltenhamu

Snowden uvedl, že americké týmy sice dostaly pokyny, jak s daty nakládat, ovšem britští právníci jim údajně řekli, že "v porovnání s USA je u nás celkem volný dohled". Rozsah analýzy v konkrétních hledáních je prý zcela na Američanech. V roce 2012 bylo na analýzu těchto dat nasazeno asi 300 lidí z GCHQ a 250 lidí z NSA.

Starý zákon uplatněný na nové technologie

Případ Snowden

Napíchnutí optických kabelů provedla britská tajná služba ve spolupráci s tzv. odposlouchávacími partnery. Jsou jimi velké firmy, jejichž identita je skrytá dokonce i v rámci interní prezentace - prý kvůli případnému politickému skandálu. Tyto firmy mají nakázánu mlčenlivost o tomto programu a své zapojení musejí popřít.

Sondy jsou umístěny na optické kabely pravděpodobně v místech, kde vstupují na území VB. Po těchto linkách ovšem vzhledem k podstatě internetových protokolů probíhá často i komunikace vnitrostátní. Celkově je napíchnuto asi 200 kabelů, současně vybavení umožňuje GCHQ ukládat data ze 46 z nich zároveň.

Snowden upozorňuje na fakt, že toto šmírování se děje "bez veřejné debaty o tomto problému". GCHQ navíc využívá starého zákona (Regulation of Investigatory Powers Act z roku 2000, zkráceně RIPA), který britský parlament schválil, aby vymezil pravomoci při sledování.

Modrá značka ukazuje centrální sídlo GCHQ v Cheltenhamu, červená označuje přístavní město Bude, kde probíhaly první testy s napíchnutím podmořských optických kabelů v rámci operace Tempora.

Modrá značka ukazuje centrální sídlo GCHQ v Cheltenhamu, červená označuje přístavní město Bude, kde probíhaly první testy s napíchnutím podmořských optických kabelů v rámci operace Tempora.

Sledování má být podmíněno soudním příkazem, ovšem v zákoně je výjimka, pokud je zdroj komunikace v zahraničí - což je v případě internetové komunikace technicky pravda téměř u libovolného přenosu.

Metody, které jsou ustanoveny k auditováni tohoto sledování a jeho souladu se zákonem, jsou tajné. Audit provádí sama GCHQ a výsledky jsou rovněž tajné. "Zatím žádnou chybu nenašli," chlubili se prý v roce 2009.

"Jste v záviděníhodné pozici," říká lektor tajným agentům. "Have fun!"

Každou sekundu superoptické kabely přenášejí až 100 gigabitů. Britská tajná služba zatím téměř v reálném čase sleduje asi 40 tisíc klíčových slov či osob, americká NSA dalších 31 tisíc. Další data mají uložena pro podrobnější analýzu. Jeden z tréninkových slajdů agenty nabádá: "Jste v záviděníhodné pozici - bavte se a využijte toho!"