NSA The National Security Agency - Národní bezpečnostní agentura, vznikla v listopadu 1952 | foto: thedailysheeple.com

Člověk z NSA se přiznal, že vynesl tajná data. Kaspersky je prý smazal

  • 26
Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo bývalého zaměstnance NSA z vynášení tajných materiálů. Ze soukromého počítače se pak tyto materiály údajně dostaly k ruským hackerům

Ministerstvo zahraničí USA obvinilo Nghia Pho, bývalého zaměstnance NSA, z nelegálního „vědomého přechovávání informací související s národní bezpečností“. Konkrétně mělo jít o materiály v digitální i tištěné podobě, který Pho během let 2006 a 2016 vynesl ze své kanceláře NSA v Marylandu do svého domova v Ellicott City (podrobnosti o žalobě v PDF na Justice.gov).

Tím, že Pho data vynesl z NSA na svůj soukromý počítač, porušil nejen vnitřní bezpečnosti předpisy NSA, ale také zákon o informacích souvisejících s bezpečností USA, konkrétně paragraf o sběru, přenosu a ztrátě bezpečnostních informací (viz 18 U.S. Code paragraf 793)

Kanceláře NSA v Marylandu (červená značka) a Ellicot City (modrá značka)

Kanceláře NSA v Marylandu (červená značka) a Ellicot City (modrá značka)

Pho podle obžaloby vynesl i data klasifikována jako TOP SECRET, SECRET a CONFIDENTIAL, což jsou označení vyhrazená pro dokumenty, jejichž únik by mohl znamenat „závažné ohrožení národní bezpečnosti“.

Sedmašedesátiletý Nghia Hoang Pho se k činu přiznal (PDF) a přijal tak nabídku žalobce výměnou za mírnější trest. Podmínky dohody (“plea deal“) nejsou zveřejněny.

Role společnosti Kaspersky není jasná

O případu jsme na Technet.cz informovali v říjnu, kdy se objevily informace o tom, že vynesená data získali ruští hackeři. Spekulovalo se totiž o tom, že ruští hackeři se k utajovaným dokumentům - jmenovitě těm o pronikání do cizích počítačových sítí - dostali skrze antivirový systém Kaspersky, který měl prý Pho nainstalovaný na svém domácím počítači.

Američtí vyšetřovatelé tehdy podle informací The Wall Street Journal spekulovali o tom, že ruští hackeři se o umístění tajných materiálů na soukromém počítači dozvěděli právě díky antiviru ruské firmy Kaspersky Lab.

Ruská antivirová firma od začátku takové nařčení odmítá. Dále společnost Kaspersky Lab uvedla, že je ochotna setkat se s vládními představiteli USA nebo poskytnout své zdrojové kódy k oficiálnímu auditu.

Firma Kaspersky Lab se dostala do nemilosti federálních úřadů USA, které ji označily za nedůvěryhodnou a software Kaspersky od září 2017 nesmí být instalován na vládní počítače USA. Existuje totiž podezření, že Kaspersky spolupracoval či spolupracuje s ruskou rozvědkou FSB.  Také toto obvinění zakladatel firmy, Eugen Kaspersky, rezolutně odmítl: „Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na vlády, nikdy nepomáhala a ani nebude pomáhat žádným vládám jakéhokoliv státu v kyberšpionážních aktivitách.“

05.října 2017 v 20:05, příspěvek archivován: 03.prosince 2017 v 23:03

OK, here is our official statement re the recent article in WSJ. https://t.co/rdH6YcsZBZ

Podle interního vyšetřování má incident nevinné vysvětlení

Kaspersky Lab zveřejnily předběžné výsledky svého interního vyšetřování. Podle nich došlo k běžné detekci škodlivého software na soukromém počítači: „Náš produkt detekoval známý malware Equation na uživatelově počítači. Později na stejném počítači našel i stopy po pirátské verzi Microsoft Office a komprimovaný soubor 7zip obsahující do té doby neznámý malware.“

Kaspersky Internet Security

V souladu s nastavením poté antivir poslal vzorek tohoto neznámého malware do laboratoří na testování. „Ukázalo se, že komprimovaný soubor obsahoval několik malware spojených se skupinou Equation, a také několik wordovských dokumentů označených jako tajné.“

Kaspersky Lab tak vysvětlují, že necílily úmyslně na konkrétní počítač: „Komprimovaný soubor byl detekován automaticky naší proaktivní technologií.“ Navíc byl údajně archiv, automaticky zaslaný do Kaspersky Lab, vzápětí smazán, a to na příkaz šéfa Kaspersky Lab.

Kromě toho Kaspersky tvrdí, že daný počítač byl možná „napaden více hackery“, neboť na něm antivir našel stopy po velkém množství malware. Výsledky svého interního šetření je firma Kaspersky údajně hotova poskytnout k prověření třetí straně.