Zní to jako pohádka, ale je to tak. Otevřený dopis adresovaný především velkým nahrávacím společnostem si můžete v plném znění přečíst zde.
Steve Jobs v něm mimo jiné sní o světě, kde se v internetových obchodech, jako je například iTunes nebo v Česku i-legalne.cz, bude hudba prodávat bez DRM (Digital Rights Management) ochrany.
Kromě toho, že DRM většinou zbytečně omezuje posluchače, kteří si hudbu legálně zakoupili a neumožňuje jim například libovolný počet překopírování do přenosného MP3mana, zásadním způsobem také parceluje trh se samotnými přehrávači. Pokud si totiž například koupíte hudbu na iTunes, nepřehrajete ji nikde jinde než právě v iPodu. Stáhnete-li si písničku z i-legalne, musíte mít přehrávač, který zvládá i formát WMA DRM. Zákazník se tedy při výběru hudební skříňky pochopitelně rozhoduje podle toho, jak a kde si chce svojí diskotéku obstarat. To není výhodné ani pro výrobce přehrávačů, ani pro eshopy s hudbou a už vůbec ne pro zákazníka.
Šéf Apple proto chce, aby nahrávací společnosti udělovaly licence na prodej hudby obchodům i bez nutnosti přidávat k písničkám DRM ochranu. Například v ČR se Apple a potažmo iPod dostal do nezáviděníhodné situace, když zde jako první otevřely své brány eshopy i-legalne a Allmusic, které prodávají hudbu pouze ve formátu WMA DRM. iPod takovou hudbu oficiálně nepřehraje (existují samozřejmě způsoby jak...). Přitom právě Apple je jedním z hlavních agitátorů v boji proti nelegálnímu kopírování hudby.
Tématu se velmi podrobně věnovali kolegové na serveru mujmac.cz - více zde.