Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Panasonic představil nové foťáky Lumix. Udělali jsme první fotografie

  8:38
Nová řada fotoaparátů Lumix zahrnuje kapesní kompakt LX7 s vynikající světelností, ultrazoom FZ200 i novou zrcadlovku bez zrcátka G5 s dotykovým výklopným displejem.

Panasonic Lumix LX7 | foto: Panasonic

Vybraným novinářům dala společnost Panasonic možnost si v Budapešti vyzkoušet novou řadu fotoaparátů Lumix. Vyzkoušeli jsme vlajkovou loď systému Micro 4/3 "nezrcadlovku" Lumix G5 s výklopným displejem, 16Mpix snímačem (Live MOS) a možností výměny objektivů. Panasonic také nabízí dvě nová zoomovací skla 12-35 mm, f2,8 a 45 -150 mm, f4. 

Panasonic Lumix LX7

Panasonic Lumix LX7

Panasonic Lumix FZ200

Panasonic Lumix FZ200

Panasonic Lumix G5

Panasonic Lumix G5

Model G5 nahradí současný fotoaparát s označením G3. Číslo 4 firma vynechala úmyslně, protože v Japonsku je spojeno s neštěstím. Vyslovuje se totiž podobně jako slovo "smrt".

Přiložené ukázkové fotografie jsou pořízeny modely LX7 a G5 s předprodukčním firmware. Kvalita fotografií se tedy může lišit od té finální.

Razantně byl vylepšen elektronický hledáček LVF (Live View Finder), který má rozlišení 1 440 000 bodů. Při pohledu do něj už nebudete mít pocit, že se zblízka díváte na starou CRT televizi. Nabízí komfortní přehled o fotografované scéně a zatím jsme lepší v této kategorii neviděli. V kombinaci s dotykovým třípalcovým výklopným TFT LCD displejem (rozlišení 920 000 bodů) pak umožňuje G5 fotografovat opravdu ze všech úhlů.

Zajímavou pomůckou pro začínající fotografy je nový průvodce fotografií. Uživatel si vybere jednu z 23 profesionálních fotografií, která nejvíce odpovídá zamýšlenému snímku respektive fotografované scéně a o zbytek se postará automat. Navíc se však na displeji objeví i rady, jak co nejlepšího výsledku dosáhnout. Fotoaparát poradí s dalším nastavením přístroje nebo třeba vyzve uživatele, aby použil jiný typ objektivu.

Panasonic Lumix LX7

Panasonic Lumix LX7

Panasonic Lumix G5

Panasonic Lumix G5

Panasonic Lumix FZ200

Panasonic Lumix FZ200

Za nejzajímavější novinku považujeme kompakt Lumix LX7. Kouká se skrz objektiv Leica DC VARIO-SUMMILUX s 3,8× zoomem (24 - 90 mm) s vynikající světelností v rozsahu f1,4 - 2,3. Teoreticky by tak mohl tento Lumix výborně fungovat i za zhoršených světelných podmínek bez nutnosti zvyšovat citlivost, použít blesk, který zničí atmosféru, nebo prodlužovat čas expozice a riskovat tak pohybovou neostrost.

Obraz má na starosti 10Mpix MOS senzor. Díky kvalitnímu třípalcovému displeji s rozlišením 920 000 bodů jsme neměli výraznější problémy ani při focení na ostrém slunci (nutno však podotknout, že o přehledu, který nabízí klasický hledáček, nemůže být ani řeč. To je však výtka, která směřuje ke kompaktům tohoto typu obecně, nikoliv právě k Lumixům.)

Nejen dovolenkoví cvakálkové ocení program Intelligent HDR, který zjednodušeně řečeno udělá fotku tak, aby nebe bylo plné obláčků (pokud na něm jsou) a přitom byl pokud možno dobře naexponován i zbytek fotografie. Běžně se dělá taková úprava fotografie až následně příslušném editoru na počítači. Nechybí samozřejmě ani rozpoznávání obličejů a program iA (Intelligent Auto). 

Fotoaparát i s baterií váží pouhých 298 gramů.

Panasonic Lumix LX7 - ISO 800, clona 1,4, čas 1/60. Díky nízké cloně lze s

Panasonic Lumix LX7 - ISO 800, clona 1,4, čas 1/60. Díky nízké cloně lze s kompaktem fotografovat i za zhoršených světelných podmínek bez použití stativu nebo přílišného navyšování hodnoty ISO.

Třetím do party je klasický ultrazoom Lumix FZ200 s 24x optickým zoomem
(25 - 600 mm) s pevnou clonou f2,8 v celém rozsahu.

Panasonic Lumix LX7 - ISO 80, clona 8.0, čas 1/160. Kompakt nabízí jak scénické

Panasonic Lumix LX7 - ISO 80, clona 8.0, čas 1/160. Kompakt nabízí jak scénické programy, tak i plně manuální nastavení i program preference clony nebo času.

Panasonic Lumix LX7 - ISO 100, clona 3,5, čas 1/200. Přístroj ostří už od

Panasonic Lumix LX7 - ISO 100, clona 3,5, čas 1/200. Přístroj ostří už od jednoho centimetru a nabízí samozřejmě i speciální program Makro.

Panasonic Lumix LX7 - ISO 100, clona 8.0, čas 1/320. Kromě základního formátu

Panasonic Lumix LX7 - ISO 100, clona 8.0, čas 1/320. Kromě základního formátu 4:3, umí i 3:2 a 16:9. V nabídce je i panorama, které fotoaparát skládá automaticky - stačí s ním pohybovat vybraným směrem.

Panasonic Lumix LX7 - ISO 100, clona 7,1, čas 1/320. Mezi novinky patří

Panasonic Lumix LX7 - ISO 100, clona 7,1, čas 1/320. Mezi novinky patří "ničení" fotek ve stylu Instagramu. Nastavit si můžete například filtr, který z reálného města udělá miniaturní model (použita zde),

případně historizující filtr, který snímku přimaluje zčernalé okraje

případně historizující filtr, který snímku přimaluje zčernalé okraje

nebo něco jako přehnané HDR.

nebo něco jako přehnané HDR. Celkem těchto efektů najdete u modelů G5 a LX7 čtrnáct, respektive šestnáct.

Fotografie v originálním rozlišení

z modelů G5 a LX7 ke stažení zde.

Pochválit musíme jak u modelu LX7, tak vlajkové lodi G5 přehledné ovládání, logické rozložení všech prvků. Kompakt LX7 pak má doslova výborně vyřešené přepínání mezi formáty obrazu (4:3, 16:9, 3:2), které je přímo na obroučce objektivu, stejně jako nastavení clony. Obojí zásadně urychluje práci a nenutí fotografa, aby spouštěl oči z hledáčku (displeje) a nořil se zdlouhavě do menu, případně nahmatával na těle přístroje nějaké další knoflíky.

Panasonic Lumix G5 - ISO 1600, clona 3,5, čas 1/15. Díky výklopnému dotykovému

Panasonic Lumix G5 - ISO 1600, clona 3,5, čas 1/15. Díky výklopnému dotykovému displeji lze pohodlně fotografovat i z úhlů, u kterých by se jinak musel člověk nepřirozeně krčit. Místnost byla osvětlena z velké části pouze svíčkami. Kvalitu snímku můžete posoudit sami po stažení originální fotografie níže v článku.

Panasonic Lumix G5 - ISO 250, clona 5,6, čas 1/80, použitý objektiv 45 -150 mm,

Panasonic Lumix G5 - ISO 250, clona 5,6, čas 1/80, použitý objektiv 45 -150 mm, f4.

Panasonic Lumix G5 - ISO 160, clona 6,3, čas 1/400. Jak G5, tak LX7 nabízí

Panasonic Lumix G5 - ISO 160, clona 6,3, čas 1/400. Jak G5, tak LX7 nabízí režim, ve kterém se citlivost snímače přepíná automaticky podle okolního světla.

Na hodnocení fotografií je brzy, protože zapůjčené testovací kousky byly vybaveny předprodukční verzí firmware 0.2. Panasonic tedy ještě může ledacos změnit. Přesto lze konstatovat, že v běžných podmínkách nás ani jeden přístroj nezklamal. Naopak, LX7 si velmi dobře poradil s večerním šerem. U nezrcadlovky G5 to považujeme za samozřejmost, protože vlastnosti fotoaparátu lze výrazně ovlivnit nasazením kvalitnějšího (světelnějšího, opticky kvalitnějšího, atd.) objektivu. U kompaktu bez možnosti změny skla je však světelnost integrovaného objektivu f1,4 - 2,3 zásadní výhodou.

Asi netřeba dodávat, že jak model G5 (a do určité míry i LX7) nahradí i videokameru. Díky možnosti výměny objektivů, kvalitě snímače a možnostem nastavení lze dosáhnout téměř profesionálních výsledků. Oba foťáky mají samozřejmě dedikovaná tlačítka pro spuštění nahrávání. Natáčí v plném rozlišení Full HD (tj. 1 920 x 1 080, 50p) ve formátu AVCHD Progressive (MPEG-4) nebo MP4.

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Apple Music dohání konkurenci, nově uspokojí i náročnější posluchače

Bylo to trochu legrační. Loni Apple na trh uvedl drahá sluchátka pro náročné posluchače, jejich vlastní hudební služba...

Dražší televize v Česku ještě nebyla. Luxusní MICRO LED stojí čtyři miliony a má úhlopříčku skoro tři metry

Advertorial Unikátní technologii dosud používal Samsung pro průmyslové panely systému The Wall. Nyní ji poprvé nabízí běžným...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Test: Nový televizor od Samsungu potěšil hromadou diod i dobrými nápady

Vyzkoušeli jsme televizor QN95A, který je osazen novým neoQLED zobrazovačem. Umí si rozdělit práci s firemními...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...