Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Revoluční foťák je jako 128 objektivů. Fotografové musí myslet jinak

  0:29
Neobyčejný přístroj Lytro Illum umožní snímat scénu včetně její perspektivy a hloubky. Vznikají tak neobyčejné průhledy do reality, nikoli jen ploché snímky. Firma doufá, že nové balení, které se více podobá zrcadlovkám, přiláká fotografy k tomu, co nazývají "budoucností interaktivní fotografie".

Namířit, zaostřit, vyfotit. Tyto tři kroky se nezměnily od první poloviny 19. století, kdy k vynálezu fotografie došlo. A přestože od skleněných desek až k CMOS čipům jsme ušli pořádný kus cesty, podstata fotografie, tedy zachycení čočkou promítnutého obrazu na plochý snímač, se nezměnila. Nadšení vědci z firmy Lytro to chtějí změnit.

Jejich fotoaparát (a budeme mu říkat fotoaparát, i když správně bychom měli používat označení plenoptický snímač světelného pole scény) nabízí zcela nový pohled na fotografované objekty. Fotka se nevytváří na snímačích, ty pouze naměří barvu, intenzitu a směr paprsků dopadajících do objektivu. Počítač pak zpětně zrekonstruuje, jak scéna vypadala. Výsledkem je třeba možnost dodatečně zaostřit kamkoli ve snímku nebo změnit perspektivu.

Tato technika "snímání světelného pole scény" je v principu známá již dlouho. Ještě před deseti lety k tomu ale bylo potřeba stovky zrcadlovek a výkonného počítače. Nyní to zvládne přístroj Lytro, který váží necelý kilogram a vejde se do ruky. Přístroj za to vděčí stovkám tisícům mikročoček, které umožňují zachycení světelných paprsků dopadajících z různých úhlů. Ve fotoaparátu fyzicky nevzniká obraz - ten se složí až následně, virtuálně.

Pole statisíců čoček se podobá oku mouchy.

Pole statisíců mikročoček se podobá oku mouchy. Díky nim jsou zachyceny a měřene paprsky světla, nikoli jen plochý obraz.

Princip zpracování materiálů zachycených při snímání světelného pole scény.

Princip zpracování materiálů zachycených při snímání světelného pole scény. Lytro tedy vlastně nefotí, ale měří, teprve počítač dopočítá vzdálenost objektů i výslednou scénu.

"Digitální fotografie původně znamenala jen to, že jste si vybrali, které snímky vyvoláte a které smažete," říká Ren Ng, zakladatel firmy. "Ale ukazuje se, že digitální fotografie zcela změnila způsob vizuální komunikace." Lytro chce využít toho, že snímky si lidé prohlížejí na monitorech, televizích, tabletech a mobilech. Fotografie (či spíše fotografické scény) zachycené Lytrem jsou nezvykle interaktivní.

Vyzkoušejte si, jak můžete měnit zaostření snímku interaktivně kliknutím na části scény. Přetažením pak můžete mírně změnit perspektivu a získat tak představu o trojrozměrném uspořádání scény:

Více podobných snímků najdete v galerii Pictures.Lytro.com.

Jak vměstnat sto zrcadlovek a superpočítač do dlaně

V roce 2011 uvedla firma Lytro na trh svůj první produkt, jednoduše pojmenovaný Lytro. Revoluční přístroj nabízel rozlišení 11 MRay (11 milionů světelných paprsků) a scény pak exportoval do obrázků o velikosti 2 megapixely. Krátce poté společnost oznámila, že se chystá i do mobilních telefonů.

Revoluční fotoaparát LYTRO
Revoluční fotoaparát LYTRO
Revoluční fotoaparát LYTRO

První fotoaparát Lytro měl tvar hranolu a k mání byl za necelých 400 dolarů už v roce 2011.

Nyní Lytro testuje prototyp nového plenoptického snímače, který se vzhledem více přibližuje digitálním kompaktům či bezzrcadlovkám. To je podle tvůrců důležité, umožní to fotografům využít alespoň nějaké z jejich zvyků.

Nový fotoaparát Lytro Illum je "konečně to, co jsme chtěli vytvořit od...

Nový fotoaparát Lytro Illum je "konečně to, co jsme chtěli vytvořit od začátku", říká zakladatel Ren Ng

Magický foťák nefoťák podle svých tvůrců "nedělá jen snímky, ale živé průhledy...

Magický foťák nefoťák podle svých tvůrců "nedělá jen snímky, ale živé průhledy do reality"

Ovládání má pomoci fotografům zvyklým na zrcadlovky lépe se sžít s tímto zcela...

Ovládání má pomoci fotografům zvyklým na zrcadlovky sžít se lépe s tímto zcela novým způsobem, jak snímat scénu.

Nad spouští je i modré tlačítko "Lytro", které na displeji zobrazí hloubkový...

Nad spouští je i modré tlačítko "Lytro", které na displeji zobrazí hloubkový náhled fotografované scény (zeleně objekty blízké, oranžově objekty vzdálené)

Senzor fotoaparátu Lytro Illum má kapacitu 40 Megaray. Patentovaná technologie...

Senzor fotoaparátu Lytro Illum obsahuje 40 Megaray. Patentovaná technologie mikročoček umožňuje zachytit barvu, intenzitu a směr světelných paprsků dopadajících do objektivu fotoaparátu. Výsledkem není jen zachycení plochého obrazu, ale "živého, interaktivního okna do reality".

"Přístroj Lytro Illum nám umožňuje začít proměňovat celý proces, a to od základů. Měníme způsob, jakým obrazy vznikají," poznamenal pro Verge zakladatel Lytra, Ren Ng.

Fotogalerie

Právě z jeho dizertační práce (PDF, 2006, 177 stran) na Stanfordově univerzitě dnes firma Lytro vychází. Ve stejném roce založil firmu v Silicon Valley a postupně získal až 90 milionů dolarů v investicích. Díky tomu není firma bezprostředně závislá na úspěchu prodávaných produktů a může se soustředit na svou dlouhodobou vizi. Míří třeba do lékařského výzkumu nebo do filmu.

"Pokud se podíváte na Hollywood, tam utrácejí 9 až 14 milionů dolarů jen za hardware, aby mohli natáčet ve 3D. V titulcích vidíte prvního asistenta kameramana, druhého asistenta kameramana, třetího asistenta... To jsou lidé, kteří mají na starosti ostření," poznamenává Jason Rosenthal, šéf firmy Lytro. "Pokud byste mohli libovolně ostřit po natočení, byla by to opravdu velká věc."

Dříve bylo potřeba 100 zrcadlovek a superpočítač, dnes to samé zvládne přístroj do dlaně.

Pro zachycení světelého pole scény sloužila na Stanfordu i tato ohromná mřížka...

Pro zachycení světelého pole scény sloužila na Stanfordu i tato ohromná mřížka se 128 zrcadlovkami. O ukládání se starala 4 výkonná PC.

To současné počítače ani senzory ještě nestíhají, ale Lytro dělá vše pro to, aby byli na správném místě ve chvíli, kdy to procesory a čipy stíhat začnou. "Je to něco, co se brzy vyřeší spolu s tím, jak podle Moorova zákona stoupá rychlost počítačů," dodává Rosenthal. Ostatně to, co předtím dělalo 100 zrcadlovek a superpočítač ve Stanfordské laboratoři, zvládá nyní kompaktní přístroj o hmotnosti cca 900 g.

Otázkou zůstává, jak si na nový způsob focení zvyknou fotografové. Lytro zachytí scénu způsobem, který dává budoucím divákům možnost vybrat si, na co se chtějí zaměřit. Jsou to oživlé fotografie, skoro jakési interaktivní animace, a pokud toho chce fotograf využít, musí scénu promyslet zcela jinak než dosud.

"Sice se nemusím soustředit na to, kam budu ostřit, ale zároveň nesmím zapomenout na to, že teď musí být všechny úrovně obrazu něčím zajímavé," říká Kyle Thompson, jeden z fotografů, kteří s Lytrem experimentují. Fotografové ovšem i nadále mohou zvolit, jak má výsledný snímek vypadat, a pak jej pomocí dodávaného softwaru exportovat do standardního JPG. Ale zakladatelé doufají, že fotografové budou naplno využívat interaktivních možností. Nyní jednají s Flickerem nebo Facebookem, aby bylo možné nahrávat lytro-scény přímo na jejich stránky.

Ale to všechno jsou jen drobné mezikroky. Lytro věří, že je u zrodu zcela nového typu fotografie. Nejde jim o pohodlnější focení, ale o nový pohled na fotografii jako takovou. A k tomu budou potřebovat buď pochopení zkušených fotografů, nebo novou generaci nadšenců.

Co si o zachycení scén fotoaparátem Lytro myslíte?

celkem hlasů: 4421

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 27. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Úžasná věc, tím bych chtěl fotit 3037
Je to zajímavé, ale ne moc použitelné 676
Zaujalo mne to, ale asi bych tím nefotil 513
Nenadchlo mě to, ruší mě to 195
Autor:
  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Dražší televize v Česku ještě nebyla. Luxusní MICRO LED stojí čtyři miliony a má úhlopříčku skoro tři metry

Advertorial Unikátní technologii dosud používal Samsung pro průmyslové panely systému The Wall. Nyní ji poprvé nabízí běžným...

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Obří rozlišení nemusí znamenat skvělý obraz. Test nepovedené 8K TV

Společnost LG má v nabídce špičkové televizory, ale jak nám ukázal model 65NANO963PA, i mistr tesař se někdy utne....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....