Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Příjemné pondělní odpoledne z Jihlavy, kde o sobě dává konečně vědět po dlouhé zimě jaro. Tedy ne že by na stadionu v Jiráskově ulici bylo kdovíjak teplo, nicméně slucne nás a jistě i samotné aktéry, kteří se dnes představí, potěšilo.

Už za půl hodiny se proti sobě postaví v „moravském debry“, jak jej pojmenovali na svých stránkách zástupci FC Vysočina, domácí Jihlava s hostující Zbrojovkou Brno.

Na podzim se utkali dnešní dva soupeři v Brně, odkud si svěřenci vysočinského trenéra Františka Komňackého odvezli pořádnou nakládačku. Hráči kolem kouče Petra Čuhela nastříleli nováčkovi první ligy pět gólů (5:1).

Domácí Vysočina je aktuálně na desáté pozici se 24 body, přičemž má zápas k dobru. Do dnešního dne odehrála 20 duelů. To Brno je na třinácté pozici s 22 body a dosud odehrálo 21 utkání.

Sestavy a rozestavení

FC Vysočina JihlavaJihlava(4-5-1)

29 Blažek
Blažek
o hráči
14 Marek
Marek
o hráči
17 Tlustý
Tlustý
o hráči
Šourek
o hráči
25 Čvirik
Čvirik
o hráči
Masopust
o hráči
67. min Kliment o hráči
9 Jungr
Jungr
o hráči
3 Rada
Koloušek
o hráči
76. min Kosak o hráči
76. min Kosak o hráči
Vaculík
o hráči
88. min Karlík o hráči
Šimonek
o hráči

FC Zbrojovka BrnoBrno(4-4-2)

Doležal
o hráči
Pernica
o hráči
5 Brabec
Brabec
o hráči
13 Sus
Sus
o hráči
59. min Škoda o hráči
3 Pašek
Pašek
o hráči
43. min Traoré o hráči
10 Mezlík
Mezlík
o hráči
Zavadil
o hráči
30 Husár
Husár
o hráči
Lutonský
o hráči
Švancara
o hráči
65. min Kroupa o hráči
Markovič
o hráči

Rozhodčí: Paták - Vysloužil, Hrabovský
Počet diváků: 2 750

Domácí FC Vysočina v posledních 8 zápasech vstřelila pouze 2 góly – na jaře dala Jihlava pouze 1 branku Mladé Boleslavi, která jí zajistila 3 body.

Brno prohrálo 8 z posledních 10 zápasů. Po porážce v minulém kole doma s Hradcem Králové dnes hostující tým posílil trenérský tým o Ludevíta Grmelu.

Zbrojovka vstřelila v posledních 6 zápasech jen 3 branky a má s 37 inkasovanými góly nejhorší obranu v lize.

Hned dvojice domácích fotbalistů si proti Brnu může nadělit předběžný dárek k narozeninám. Marek Jungr oslaví tento čtvrtek 26 let a Václav Koloušek o dva dny později 37 roků.

Hráči už odešli z rozcvičky do útrob stadionu a mají poslední minuty před zápasem.

Ještě před tím, než začne zápas, bude na stadionu uctěna památka za včera zesnulého rozhodčího Josefa Košce.

1

Začal první poločas utkání Jihlava - Brno
Rozehrávali domácí fotbalisté ve žlutých dresech.

1

Dva celky, které bojují o udržení v nejvyšší české fotbalové soutěži, začaly opatrně. Úvod se odehrává především mezi šestnáctkami.

2

První střela zápasu. Brněnský zkušený fotbalista Petr Švancara vystřelil z pětadvaceti metrů, jenže míč mu sjel po jeho nártu pravé nohy, a tak letěl mimo bránu Jaromíra Blažka.

3

Tlustý byl faulovaný na své půli Markovičem. Domácí tak rozehrávají.

5
Důležité

Šimonek se teď po přihrávce jednoho z jeho spoluhráčů procpal středem hřiště, obehrát dokázal rovněž i dva beky Zbrojovky a vystřelil levou nohou. Doležal natáhl ruku a na poslední chvíli míč vyrazil na roh.

7
Červená karta

Červenou kartu dostal Tomáš Marek (Jihlava)
Obránce domácích fotbalistů se pokoušel o malou domů, jenže přihrávka mu nesedla, na čež zareagoval Lutonský. Toho pak Marek nedovoleně zastavil. Pro hráče Jihalavy je to nepříjemné, neboť kvůli červené kartě do dnešního dně stál dvě utkání. A teď dostal další kartu, takže si znovu nezahraje.

8
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Peter Čvirik (Jihlava)

9
Důležité

A další velká šance Jihlavy. Tentokrát byl vyslán vysočinský Jungr středopolařem Radou, ani on ale ze stejné pozice jako před malou chvílí Šimonek nedokázal zavěsit.

12

Mezlík se pokoušel o střelu z vápna, Rada ale jeho pokus zablokoval. Po bývalém hráči Vysočiny hledali skulinky v obraně Jihlavě další hráči Zbrojovky, ani jednomu se ale na bránu vystřelit nepodařilo.

14

Pašek teď centroval z pravé strany na Lutonského, jenž se pokoušel hlavou umístit míč do brány Blažka. Balón mu sklouzl po čele.

17
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Martin Sus (Brno)

18

Koloušek zahrával z levé strany standardní situaci, vysoký míč mířil na brankáře Doležala, který si bez problémů vyskočil pro centrovaný balón a pokračoval ve hře.

20

Sice fanoušky Jihlavy nepotěšil na začátku zápasu červený kartonek, který inkasoval obránce Tomáše Marek, i tak si duel užívají a docela hlasitě povzbuzují své oblíbence.

23

Zbrojovka Brno teď zahrávala rohový kop. Zavadil si přihrál se Švancarou, ten pak předal míč Husárovi, jenž prověřil střelou z dálky Jaromíra Blažka. Gólmanovi Vysočiny sice balón vypadl z náruči, pak jej ale zalehl.

24

Švancara dostal dlouhý křižný balón přes půl hřiště, snažil se při zpracování vnějším nártem oklamat jihlavské beky, ti mu ale jeho kulišárnu zmařili.

25
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal David Pašek (Brno)

28

Švancara teď pravou nohou z levé strany hledal na penaltě dvojici spoluhráčů Markovič a Zavadil, přihrávka však byla na oba dva příliš vysoká.

28
Góly

Ondřej Šourek (Jihlava) vstřelil gól. Jihlava - Brno 1:0
Byť hraje Vysočina od sedmé minuty v deseti, i tak jde do vedení. Ondřej Šourek dostal vysoký centr na malé vápno, který podcenil hostující gólman Doležal, bekovi nováčka nejvyšší soutěže tak nebránilo nic v tom, aby mohl míč lehce tečovat hlavou do brány.

32

Realizační tým Vysočiny teď vyslal Karlíka, aby se šel rozcvičit. Před chvílí totiž došlo k souboji Kolouška se Zavadilem, při němž si první jmenovaný zřejmě přihodil zranění.

35

Švancara centroval z levé strany křižně do vápna, domácí míč odhlavičkovali na roh.

37

Hostující trenér Petr Čuhel už musí být pořádně nervózní, protože Zbrojovka Brno je nejhorším týmem na jaře. Tři body si připsala naposledy 18. listopadu. Od té doby získala v šesti duelech jen jeden bod. A dnes znovu prohrává.

39

Jungr byl faulovaný těsně za hranicí vápna. Míče se ujímá dvojice Vaculík a Koloušek, která bude zahrávat přímý kop.

40

A z levé strany střílel levou nohou Koloušek. Bránu Doležala přestřelil.

41

Blažek si teď vysloužil potlesk od fanoušků Vysočiny, když zachytil centrovaný míč z levé útočné strany Zbrojovky.

43
Střídání

Střídání Brno: ze hřiště odešel David Pašek, nahradil ho Mohamed Traoré

44

Vaculík teď po přihrávce Masopusta skvěle proniknul do vápna, míč ve výšce přihrál na Šimonka, který hlavou prověřil Doležala. Ten stál na správném místě, jelikož míč vyrazil.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Jihlava - Brno
Tentokrát rozehrávali hosté.

46

Zbrojoka začala útočně. Na tři pokusy se pokoušela dvojice Traoré a Sus dostat ke střele, ale ani jednou se to hráčům, které vede Petr Čuhel, nepovedlo.

47

Zborjovka se pokoušela o protiútok, když do brejku byl vyslán jeden z brněnských hráčů. Šourek včas zakročil.

48

Husár teď dostal míč ve vápně na Mezlíka, kterému však střela vůbec nevyšla, a tak od pohledu z velké šance na začátku druhého poločasu Brno nic vytěžit nedokázalo.

50

Mezlík fauloval Tlustého na vápně Jihlavy.

51

Masopust vyvezl míč středem, společně s dalšími dvěma spoluhráči se dostal do protiútoku tři na dva, jenomže přuhrávku na levou stranu, kde nabíhal Koloušek, dal mladík z Jihlavy příliš pomalou, a tak se akce zpomalila. To napomohlo tomu, aby se Brněnští vrátili a centr Kolouška vyrazili na roh.

53
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Arnold Šimonek (Jihlava)

56
Góly

Arnold Šimonek (Jihlava) vstřelil gól. Jihlava - Brno 2:0
Čvirik zachytil přihrávku Zbrojovky na levé straně, poté křižnou přihrávkou našel Masopusta, jenž z pravého rohu nacentroval na vysokého slovenského fotbalistu Šimonka, který zvýšil vedení domácích na 2:0.

58
Důležité

Obrovská šance Zbrojovky na snížení. Miroslav Markovič pronikl po pravé straně mezi dvojicí obránců Šourek a Čvirik, jenomže střelou doleva těsně minul bránu Jaromíra Blažka.

59
Střídání

Střídání Brno: ze hřiště odešel Martin Sus, nahradil ho Michal Škoda

59
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tomáš Rada (Jihlava)

60
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Michal Škoda (Brno)

61
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Mohamed Traoré (Brno)

62

Standardní situaci zahrával Koloušek, který centrem z levé strany našel na malém vápně Šourka. Stoper Jihlavy hlavou minul.

64

Traoré pronikl chumlem hráčů v šestnáctce Jihlavy, poté předal míč na krátkém prostoru Markovičovi, jenž vystřelil. Blažek jeho pokus zneškodnil.

64

Švancara přihrál z levé lajny na Zavadila. Záložník Zbrojovky vypálil nad.

65
Střídání

Střídání Brno: ze hřiště odešel Petr Švancara, nahradil ho Karel Kroupa

66

Počet diváků 2 750

67
Střídání

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Lukáš Masopust, nahradil ho Jan Kliment

68

Hosté se dožadovali pokutového kopu. Podle fotbalistů Zbrojovky Brno zahrál ve svém vápně podrhotový hráč Marek Jungr rukou.

70

Lutonský z levé lajny centroval na Markoviče, který klopil míč k zemi. Hlavička se od země odrazila na malém vápně nad bránu Blažka.

74

Kliment teď vybojoval rohový kop, s jehož zahráním Koloušek nikterak nechvátá.

76

Škoda se ťed pokoušel na malém vápně otočit a vystřelit, v cestě mu stál vysočinský kapitán Vaculík.

76
Střídání

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Václav Koloušek, nahradil ho Jan Kosak

76
Střídání

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Václav Koloušek, nahradil ho Jan Kosak

78

Brabec nacentroval dlouhým nákopem do vápna na Kroupu, jenž zpětnou přihrávkou nalil Mezlíkovi. Bývalý hráč Vysočiny trefil uprostřed stojícího Blažka, jehož jméno dnes už poněkolikáté začali vyvolávat fanoušci v žlutomodrém.

79
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Lukáš Vaculík (Jihlava)

81

Dá se říct, že Vysočina si své vedení i přesto, že hraje od začátku duelu v deseti, vskutku s přehledem drží zaslouženě. Brno se nadále trápí.

83

Lutonský se u levého praporku na straně Jihlavy pokoušel obehrát Klimenta, tomu pak ale přispěchal jeden z jeho spoluhráčů na pomoc, z čehož ve výsledku vyplynulo, že hráč Brna mladého Klimenta fauloval.

86

Jungr na hranici vápna nahráhl levou nohou, šibenici brány gólmana Doležala, který se teď pořádně proletěl, však minul.

88
Střídání

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Lukáš Vaculík, nahradil ho Karol Karlík

90

Sudí nastavil dvě minuty hracího času.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:0

Vzájemné zápasy

19. května 2018 16:00Brno-Jihlava 0:0
24. listopadu 2017 18:00Jihlava-Brno 0:2
28. dubna 2017 18:00Jihlava-Brno 3:0
29. října 2016 17:00Brno-Jihlava 1:1
6. května 2016 18:00Brno-Jihlava 1:1
20. listopadu 2015 18:00Jihlava-Brno 2:0
1. května 2015 18:00Brno-Jihlava 3:2
24. října 2014 18:00Jihlava-Brno 2:0
4. května 2014 17:00Jihlava-Brno 2:1
2. listopadu 2013 17:00Brno-Jihlava 1:0
8. dubna 2013 18:00Jihlava-Brno 2:0
23. září 2012 16:00Brno-Jihlava 5:1
18. února 2006 17:00Jihlava-Brno 0:0
21. srpna 2005 17:00Brno-Jihlava 1:2