MÍSTO ČINU. Jiří Kolouch se vrátil tam, kde v roce 1991 vykopal s kamarády trosky bombardéru. Je zde památeční obelisk. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Kopáči okřídlených pokladů. Odkryli jak zbytky letadel, tak příběhy posádky

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Archeologie není jen odkrývání prastaré historie, střepů, mincí a sošek. Letečtí badatelé můžou ze země vykopat jak trosky válečného motoru, tak i poznatky o příčině havárie. A jsou-li obzvlášť vytrvalí, můžou z hlíny vykutat vedle šrotu i silný a dojemný příběh posádky. Míst válečných leteckých havárií jsou na území Česka stovky.

Obec Prádlo na jižním Plzeňsku je proslulá nejen tím, že ve zdejším lihovaru vzniká bylinný likér Fernet. Do historie se zapsala i válečná událost z 22. února 1944, kdy u nedaleké dubečské hájovny havaroval sestřelený americký bombardér B-24 Liberator, v jehož troskách zahynulo deset vojáků. Byly to první americké vojenské ztráty na československém území za druhé světové války.

Ovšem zatímco výrobě lihovin před revolucí komunisté přáli, jména padlých amerických hrdinů zatloukali. Nestáli o přiživování povědomí, že k osvobození Československa přispěli i západní Spojenci. Kdo se však v Prádle narodil, ten se o letecké katastrofě doslechl i za pozdní normalizace, očitých pamětníků žilo ještě dost.

Američané bývají při pátrání po předcích ochotní, Němci naopak. Často přijde jen strohá odpověď: Bratr byl nacista, nechci o něm mluvit.

Jan Vladařarcheolog

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se