Moučka byl hereckou tváří normalizace. Přitom v roce 1968 z KSČ vystoupil

  • 85
Před 100 lety, 9. listopadu 1923, se narodil úspěšný divadelní, filmový i televizní herec Jaroslav Moučka.

Jaroslav Moučka přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech. Na jeho prknech ztvárnil v letech 1953–1994 více než 140 rolí.

K Vinohradům se kamnář, pekař, knihkupec a nakonec úspěšně vyučený strojní zámečník a soustružník dostal přes ochotníky a později i díky angažmá v jihlavském Horáckém divadle a působení v Kladně i Olomouci.

Zahrál si i v sedmdesáti filmech, mezi nimiž se objevují takové tituly jako Markéta Lazarová či Noc nevěst. Další desítky postav nastudoval pro rozhlas, televizi a dabing. Často účinkoval v televizních seriálech (Byli jednou dva písaři, Hříšní lidé města pražského, Sňatky z rozumu, Záhada hlavolamu, Nemocnice na kraji města i Život na zámku).

Jeho hlas je spojený i s dabingem, pro dětské publikum zůstane neodmyslitelně spjatý i s postavou strýčka Fida z kresleného večerníčku Tip a Tap.

Pro mnohé byl Moučka také nadšeným komunistou, jemuž stranická legitimace vynesla titul zasloužilého umělce (1978). Jeho role Pláteníka, tajemníka okresního výboru KSČ, v Dietlově propagandistickém seriálu Okres na severu se stala symbolem normalizační ideologie na televizní obrazovce.

Přitom v roce 1968 z KSČ vystoupil, a tím přišel na začátku sedmdesátých let o řadu hereckých příležitostí. Do strany se vrátil v roce 1977 a stal se jednou z nejvýraznějších hereckých tváří normalizace.

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.