Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Vyšší výkon, stejná cena. Představujeme 15 nových notebooků se Sandy Bridge

  0:01
Nové procesory Intel Sandy Bridge přináší dramatické zvýšení výkonu, a to nejenom toho výpočetního. Přibyly nové funkce, změnila se architektura. Ceny ale zůstaly na stejné úrovni.

Sony Vaio F21 | foto: Sony

Intel popisuje Sandy Bridge jako menší revoluci, my to nazýváme spíše velkou evolucí. A hodně povedenou. Podle prvních testů se dramaticky zvýšil výkon, v některých aplikacích až dvojnásobně. A to už dokáže solidně zlepšit produktivitu práce, když třeba konverze videa může místo hodiny trvat jen 30 minut.

Díky snížené spotřebě a produkovanému teplu navíc bylo možné začít dodávat takto výkonné procesory i do menších notebooků. Časy hlučných krabic jsou snad již za námi.

Jak vypadá notebook s novým čtyřjádrem v praxi, si ostatně budete moci přečíst už v zítřejší recenzi Aceru Aspire 7750G.

Technologie a rozdělení

Core i3 - dvoujádrové procesory s technologií HT, nemají funkci Turbo Boost. Jsou předurčeny pro kancelářské počítače a nenáročné použití. Odpovídá tomu i velmi přívětivá cena. Oproti ještě levnějším Celeronům, Pentiím a výběhovým Core 2 Duo poskytují vyšší výkon.

Core i5 - dvoujádrové procesory s technologií HT a funkcí Turbo Boost. Jednoznačná volba pro notebooky, kde nabízejí nejspíše nejlepší poměr cena / výkon. Díky Turbo Boostu se hodí pro náročnější použití, jako třeba matematické analýzy, vývoj aplikací nebo hry.

Core i7 - dvoujádrové a čtyřjádrové procesory s HT technologií a Turbo Boostem. Lepší už jsou v nabídce Intelu jen procesory z Extreme edice  a Xeony.

HT - Hyper Threading - technologie zlepšující paralelní zpracování dat. Pro každé fyzické jádro procesoru jsou adresovány dva virtuální procesory. Procesor s HT nemá v praxi dvojnásobný výkon, je vyšší přibližně o čtvrtinu.

Turbo Boost - technologie umožňující automatické přetaktování procesoru. Hlídá přitom TDP procesoru (tj. vyzářené teplo). Jak to funguje je vidět na následujícím obrázku. Vidíme tři stavy procesoru - čtyři jádra mají vysokou spotřebu a vyzařují příliš mnoho tepla, proto se nemohou příliš přetaktovat nad základní takt. Při vytížení pouze dvou jader je už spotřeba nižší, a je tedy snadnější procesor uchladit, proto je možné zvýšení taktu až o cca 30 % a TDP dorovnat. Jedno jádro pak může využít celého rozsahu TDP a přetaktovat se až o cca 70 %, takže výrazně urychlí jednovláknové operace. V praxi činí např. pro procesor 2720QM základní takt 2,2 GHz, pro dvě jádra až 2,8 GHz a pro jedno jádro až 3,3 GHz. TDP mobilních čtyřjádrových procesorů je 45 W. 

Turbo Boost
Turbo Boost znáte již z první generace Core. V nové generaci procesorů inženýři navíc povolili krátkodobé překročení TDP za účelem urychlení výpočtu. Napadlo je využít tepelné kapacity pouzdra procesoru a chladiče. V praxi je možné krátkodobé přetaktování nad hranici TDP až na 20 až 30 sekund. Další novinkou je úspornější architektura - jádra, která nemusí zrovna nic počítat, se zcela vypínají, stejně jako drtivá většina dalších součástí procesoru. Intel tak omezil spotřebu na minimum.

Výrobci notebooků s příchodem nových procesorů okamžitě uvedli několik nových modelů. Je jen škoda, že jsme se s novými konfiguracemi nedočkali i zbrusu nových notebooků s neokoukaným designem. Jak sami ale uvidíte, většinou zůstala šasi stejná.

Nejvíce se činil Acer, který uvedl rovnou čtyři nové konfigurace. K tomu ještě musíme připočítat tři modely Packard Bellu, což je sesterská společnost Aceru. Naproti tomu Asus uvedl pouze jeden notebook, moc se nepředvedlo ani Fujitsu. Jsou ale i výrobci, kteří zaspali úplně. Za nejžhavější novinku pak považujeme MSI, o kterém jsme již psali v samostatném článku

Co je nového

Sandy Bridge přináší několik zásadních vylepšení, která výrazně posunují výkon kupředu. Předně se grafická karta Intel HD Graphics 3000 přesunula přímo do jádra a podobně jako Turbo Boost v procesoru umožňuje svoje přetaktování ze základních 650 MHz až na 1,3 GHz. Výkon se oproti minulé generaci Intel GMA HD zvýšil o dvojnásobek, což v praxi znamená, že už si lze slušně zahrát i méně náročné 3D hry. Karta podporuje DX 10.1 a OGL 3.0.

Architektura Sandy Bridge

Kromě této změny umí procesory SB spoustu nových funkcí, třeba HDMI verze 1.4 a Intel WiDi. Jak se nová vylepšení nazývají a co znamenají?

Intel WiDi - umožňuje bezdrátový přenos full HD (1080p) obrazu přímo na televizní obrazovku. K televizi stačí přikoupit pouze přijímač (nenápadná krabička, ceny od 2 200 Kč). Lze ji schovat a zbavit tak alespoň trochu domov nepraktických drátů, dosah je až 30 metrů.

Intel Clear Video HD - automaticky vylepšuje barevné podání filmů a obrázků.

Intel InTru 3D - 3D stereoskopický obraz, využívá brýle a rychlého překreslování monitoru; má konkurovat Nvidii.

Intel Quick Sync Video - hardwarově urychluje práci s videem (kódování, konvertování do některých formátů). V některých případech až dvojnásobné zrychlení, průměrně okolo 30 %.

AVX instrukce - umožňují rychlejší zpracování operací v plovoucí řadové čárce.

TIP

Jak omylem nekoupit starý model?

Novou generaci Sandy Bridge poznáte v označení velmi snadno. Zatímco doposud měly procesory v názvu tři číslice, novinka má čtyři. Číselná řada přitom začíná dvojkou jako značení druhé generace procesorů Core.

Příklad:

Předchozí řada procesorů: Core i7-720QM
Novinka Sandy Bridge: Core i7-2720QM

Acer

Změn v designu se zde nedočkáme, nicméně konfigurace vypadají vzhledem k nízkým cenám velmi dobře. Začneme s nejmenším 15,6" modelem Aspire 5750G, který je už nyní dostupný za cenu okolo 22 000 Kč s daní. Za tuto částku dostanete čtyřjádrový procesor 2630QM, 4 GB paměti, 750GB disk a grafiku Nvidia GT 540M. Je to jedna z nejlepších nabídek na současném trhu. Radost může pokazit jen rozlišení 1366 × 768, které není na danou úhlopříčku zrovna dvakrát jemné.

Acer Aspire 5750G

Jako přes kopírák vypadá větší 17,3" model 7750G. Zde je rozlišení 1600 × 900 na práci už vhodnější. I když už to je pořádný macek, který se na přenášení moc nehodí, 17" úhlopříčka získává mezi uživateli na oblibě. Stejný je procesor i disk, navíc zde najdeme 2 GB paměti. Grafika je o dost výkonnější Radeon 6850. Cena startuje na 26 000 Kč s daní.

Acer Aspire 7750G

Jeden z nejkrásnějších Acerů nese éterické jméno Ethos 5950G. Za design si budete muset ale pořádně připlatit, tento 15,6" model (opět 1366 × 768) totiž koupíte za nejméně 40 000 Kč. Oproti předchozím modelům nabízí navíc 12 GB paměti a Blu-ray vypalovačku. Grafickou kartou je Radeon 6850.

Acer Aspire Ethos 5950G

U dalšího modelu je opět jen větší úhlopříčka a o něco výkonnější konfigurace. Displej má velikost 18,4" s luxusním rozlišením 1920 × 1080, paměť má velikost až 16 GB a dva disky dohromady až 1,5 TB. Že se místo na disku časem spotřebuje, bychom i věřili, ale dá se vůbec vyčerpat 16 GB paměti? Grafickou kartou je opět Radeon 6850.

Acer Aspire Ethos 8950G

Asus

Asus, který jinak tradičně sází jeden model za druhým, budeme mít tentokrát rychle za sebou. V nabídce má prozatím jen jeden model, Asus N43SL. Co nemůže dohnat kvantitou, to získává pozoruhodnými parametry. Je to jeden z prvních 14" notebooků na světě, ve kterém tiká čtyřjádrový procesor (opět 2630QM). Takový výkon v tak malém balení tu ještě nikdy předtím nebyl. Uvidíme, jak si výrobce poradí s chlazením. Z dalších parametrů vyjmenujme 640GB disk, 2GB paměť, grafiku Nvidia GT 540M a samozřejmě cenu. Doporučená koncová je stanovena na 31 990 Kč.

Asus N43SL

Fujitsu

Konečně se dostaly na řadu také dvoujádrové Sandy Bridge. V tomto Lifebooku AH530 narazíte na Core i5-2410M. Další parametry, jako 4GB paměť a 320GB disk vypadají ve světle předchozích modelů hodně podprůměrně. Výkon notebooku ale bude pro kancelářskou činnost a multimédia více než dostačující. Za doporučenou koncovou cenu 17 000 Kč je to velmi dobrá nabídka.

Fujitsu Lifebook AH530

Lenovo

U prvního 15,6" modelu Ideapad G570 se dostaváme také k Core i3, což jsou procesory bez možnosti automatického přetaktování (Turbo Boost). Výkonem tedy nepřekvapaví, opět sází na cenu. Doporučená koncová začíná od 16 800 Kč. G570 se v této konfiguraci hodí na kancelářskou práci nebo pro surfování po internetu, dopomůže vám k tomu 500GB disk a 4 GB paměti. K dostání bude také ale výkonnější verze s Core i5. Volit dále můžete mezi integrovanou grafikou nebo Radeonem 6370 (což výkonem vyjde téměř nastejno).

Lenovo Ideapad G570

Druhý model Ideapad Y560p se bude líbit náročnějším uživatelům, opět má totiž čtyřjádrový procesor (2630QM). Grafická karta Radeon 6570 ale není pro hráče zrovna to pravé ořechové, tento notebook vidíme spíše pro práci s videem. 15,6" monitor má standardní rozlišení 1366 × 768, součástí výbavy je 750GB disk a 4 GB paměti. Škoda jen, že paměť zabírá oba dva paměťové sloty (2×2 GB), případné rozšíření se vám prodraží. Doporučená koncová cena činí 25 990 Kč.

Lenovo IdeaPad Y560

Poslední notebook od Lenova sází na design a cenu. Jmenuje se Ideapad Z570 a jeho konfigurace opět uspokojí jen méně náročné uživatele, kteří nehodlají hrát nejnovější hry. Na výběr je hned několik kombinací procesoru (Core i3 a i5), disku (500 a 640 GB), grafických karet (Nvidia 410M nebo 520M) a úhlopříček displejů (13,3", 14,1" a 15,6"). Ceny startují opět od 16 800 Kč.

MSI

Tohoto herního krasavce jsme vám ukázali již dříve, připomeneme tak jen stěžejní parametry. 15,6" displej s rozlišením 1920 × 1080 pohání grafika Nvidia GeForce GTX 460M s 1,5 GB GDDR5 paměti. Vlastní paměti může být až 16 GB, disk se 7200 otáčkami za minutu má velikost 1 TB. Procesorem je čtyřjádro Intel Sandy Bridge 2630QM. Ceny začínají od hodně vysokých 54 000 Kč s DPH.

MSI GT680

Packard Bell

Sesterskou společnost Aceru už nejspíše znáte, v obchodech to není žádný nováček. V nabídce má nyní čtyři nové konfigurace se Sandy Bridge, začněme od té nejvyšší a rovnou i nejzajímavější. 14" herní mašina Easynote NS85 je osazena čtyřjádrovým procesorem (výše taktovaným 2720QM) a grafikou Nvidia GT 540M. Součástí je Blu-ray, 500 GB disk a 4 GB paměti. Cena zatím není známa.

Packard Bell řady NS

Také u dalších, designově velmi zajímavých modelů, najdeme čtyřjádrové procesory. V řadě TS přibyl 15,6" notebook s Core i7-2630QM a grafikou Nvidia GT 540M. Podporuje až 8 GB paměti, otáčí se v něm až 750 GB disk a oproti konkurenci vás oslní novým Bluetooth 3.0. To svede přenášet data rychlostí až 24 Mbps. Doporučené ceny začínají na 25 990 Kč.

Packard Bell jednou řady NS a dvakrát řady TS

Poslední notebook Packard Bellu je z řady LS. Specifikace je velmi podobná, rozdíl je především v displeji 17,3" s rozlišením 1600 × 900. Úložný prostor je složený ze dvou 500GB disků (dohromady 1 TB) a o grafickou část se stará Radeon 6650. Ohlášená cena činí 28 990 Kč.

Packard Bell řady LS

Toshiba

Také Qosmio asi všichni známe, vzhledem k atraktivnímu designu jej často vídáme na letácích prodejců. 18,4" cvalík (1920 × 1080) je opět vybaven čtyřjádrovým procesorem (2630QM). Zajímavostí je u tohoto modelu úložný prostor: 64GB SSD uložiště tvoří základ pro systém a programy, druhý pevný disk s kapacitou 500 GB se hodí na data. Ani on však není nejpomalejší a SSD bude zdatně sekundovat, neboť má 7200 ot/min. Vzhledem ke kartě Nvidia GTX 460M je nakonec cena 42 000 Kč s daní celkem slušná.

Toshiba Qosmio X500

Druhá oznámená Toshiba má označení Tecra R850. Známe pouze specifikaci a cenu, obrázky ani dostupnost zatím výrobce neuveřejnil. Bude to korporátní notebook s dvoujádrovým procesorem Core i5, 4GB pamětí, 320 GB diskem (7200 ot/min) a grafikou Radeon 6450. Záruka má být standardně 3 roky. Doporučená koncová cena činí 27 600 Kč.

Sony

Posledním výrobcem je Sony s velmi pěkným modelem F21. Běží v něm čtyřjádro (2630QM) a o grafiku se stará Nvidia GT 540M, která posílá data na 16" displej s full HD rozlišením 1920 × 1080. Displej navíc podporuje 120Hz obnovovací frekvenci, takže si můžete užít 3D hry a filmy. Brýle jsou součástí dodávky, podle specifikace "zdarma". Nic na světě ale není zadarmo, s daní zaplatíte za tohoto krasavce 49 990 Kč.

Sony Vaio F21
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Google novou aktualizací zablokoval některé chromebooky

Nejnovější vydání operačního systému Chrome OS 91 ve verzi 91.0.4472.165 udělalo z řady chromebooků nepoužitelný kus...

Srovnali jsme špičkové grafiky AMD. Topmodel zarazí cenou, ne výkonem

Grafické karty něbyly nikdy výkonnější, ale také dražší. Nárůst výkonu ale mnohdy není úměrný nárůstu ceny. V redakčním...

Na Wi-Fi záleží. Nový O2 Smart Box zajistí doma ten nejlepší signál

Advertorial Internet se stal nezbytnou součástí lidských obydlí. Jeho nutnost Češi pocítili s ještě větší intenzitou v době...

Čína se chystá na technologickou válku. V čipech chce nezávislost na USA

V Číně vznikl ambiciózní plán, který může vést k nezávislosti a v dlouhodobém pohledu k dominanci na trhu s čipy a...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...