Písemný příslib peněz převzal za celý projekt Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU), v jejímž areálu superpočítačové centrum IT4Innovations vznikne. "Rádi bychom v roce 2012 zprovoznili alespoň první část superpočítače, takzvaný malý cluster. Celý superpočítač, takzvaný velký cluster, bychom měli zprovoznit v roce 2014," řekl Vondrák.
Více o unikátním projektu superpočítače si přečtěte ZDE |
Na projektu centra IT4Innovation se podílí celkem pět partnerů, kromě VŠB-TU také další tři vysoké školy Ostravská univerzita, Slezská univerzita Opava, Vysoké učení technické Brno a Ústav geoniky Akademie Věd ČR. Každý z nich má připravený vlastní tým lidí, kteří se o projekt starají. Ti se těší na to, že od zítřka už budou moci v podstatě začít pracovat naplno.
"Okamžitě rozjedeme výběrová řízení na dodavatele stavby, ale i počítačového hardwaru a softwaru," uvedl ředitel Centra projektové podpory VŠB-TU Ostravy Martin Duda. "Jelikož my budeme pracovat především hlavou, začneme přijímat nové vědecké pracovníky. Letos asi tři, v příštích letech další zkušené vědce," dodal rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.
Vědci se na projekt těší jako malí kluci
Také pracovníky Slezské univerzity v Opavě čeká administrativa spojená s výběrovým řízením. Prorektor Petr Sosík ale netají, že on i jeho kolegové z týmu už se na její výsledky těší jako malí kluci.
"Nakoupíme pět až šest robotů v podobě malých bezpilotních vrtulníků asi za šest milionů korun. Ty budou sloužit k přepravě kamer, případně jiných snímačů. Údaje získané ze vzduchu pak zpracuje superpočítač a mohou posloužit k mnoha různým výzkumným účelům, například v geologii při hledání skrytých ložisek, ale i při povodních nebo monitorování dopravy," líčí Sosík.
Speciální zařízení bude také využívat průmysl, například při hledání nejvhodnějších aerodynamických tvarů pro auta, ve farmacii při hledání nových léků, v lékařství při zkoumání nových léčebných metod, v dopravě při modelování dopravních situací. "Třicet procent práce procesoru superpočítače navíc bude určena pro projekty celostátního významu, například pro modelování v meteorologii v systému Aladin," přiblížil rektor.
V centru budou pracovat dvě stovky vědců
Zařízení bude schopné provést 855 bilionů operací za sekundu a má obsahovat 30 tisíc výpočetních jader, což o řád převýší kapacitu nejvýkonnějších počítačů používaných nyní v Česku. Bude umožňovat výpočty, které by klasickým počítačům trvaly měsíce.
Pro Moravskoslezský kraj je to velmi významná investice. "Přináší to změnu průmyslu a struktury hospodářství celého kraje. Je to nový průmysl, který neznečišťuje životní prostředí. Od starého proto můžeme pomalu upouštět," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar.
V počítačovém centru bude pracovat 200 vědců. Čtvrtinu by měli tvořit zahraniční výzkumníci. Na jejich posílení vysoká škola získala 100 milionů korun. Budou mezi nimi výzkumné týmy z Norska nebo Kanady.