Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

AMD vrací úder: Athlon XP 2200+ a další lahůdky

  5:10
Vrací AMD úder? A nebo se jedná pouze o "mnoho povyku pro nic"? Jedno je však jisté. S uvedením nového Athlonu XP 2200+ s kódovým označením Thoroughbred startuje AMD novou éru svojí historie a znovu začíná tvrdě šlapat Intelu na paty. A zákazník? Ten na tom může jenom vydělat!

Úvod

S novými procesory se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nebyla to však firma AMD která by chrlila jeden procesor za druhým. Právě naopak, byl to někdo jiný. Jednalo se o konkurenční Intel, který v době (zdánlivé) nečinnosti AMD vyhnal takt svých procesorů až k hranici 2.53 GHz a ještě stačil přejít na rychlejší, 133 MHz sběrnici.

Růst procesorů AMD se na dlouhé tři měsíce zastavil na ratingu 2100+ (1.73 GHz) a né a né se pohnout dál. Důvod? Firma AMD se zoufale snažila o přechod na novou, modernější výrobní technologii, neboť Intel už svoje procesory touto technologií vyráběl (a vyrábí) a měl možnost svým procesorům i nadále zvedat takt a také je díky nové technologii vyrábět levněji.

Poznámka: Tak zvaný "PR rating" procesorů AMD byl obnoven v době uvedení procesoru AMD Athlon XP s jádrem Palomino na trh. Tehdy AMD vyrábělo na shodných frekvencích také procesory AMD Athlon, avšak se starým jádrem Thunderbird. Aby se procesory nepletly, a protože je Athlon s jádrem Palomino výkonnější na stejné frekvenci, než Athlon s jádrem Thunderbird, PR číslo a znaménko plus označuje, jakou frekvenci by musel Thunderbird mít, aby se Athlonu XP svým výkonem vyrovnal.

Příklad: Athlon XP 1600+ (1400 MHz) je rychlejší jak Athlon Thunderbird (1400 MHz). PR rating AMD se vztahuje i na procesory Intel Pentium 4, kdy se porovnává s jeho taktem (ale prakticky se jedná jen o reklamní trik).

Porovnání procesorů AMD a Intel

AMD Athlon XP Palomino AMD Athlon XP Thoroughbred Intel Pentium 4 Northwood
Výrobní technologie (mikronu) 0.18 0.13 0.13
Rozměry jádra (mm2) 128 80 131
Počet tranzistorů (milionů) 37.5 37.2 55
Napětí (V) 1.75 1.65 (později 1.50 1.50
Frekvence (GHz) 1.2 až 1.73 1.47 a více 1.6 a více

 

AMD vrací úder

Athlon XP 2100+ je podle AMD posledním procesorem, který nese kódové označení Palomino. Nový procesor AMD Athlon XP 2200+ je už vyroben 0.13 ti mikronovou technologií. Jeho kódové označení nese název Thoroughbred. PR Rating je stanoven na 2200+ a pracuje na frekvenci 1.8 GHz (tedy 1800 MHz).

Určitým zklamáním je fakt, že je založen na stejné architektuře jako "staré", 0.18 ti mikronovou technologií vyráběné procesory Athlon XP - tedy na jádru Palomino. Procesor obsahuje stejnou 256 KB velkou L2 Cache a stejně jako jeho předchůdci, 133 MHz rychlou sběrnici FSB.

Avšak i když je nový procesor AMD vyráběn novější a lepší výrobní technologií, nová verze 2200+ je opět taktována "pouze" o 66 MHz více jak stará verze Athlonu (vyráběná 0,18ti mikronovou techologií).

Nejedná se tedy o žádnou revoluci a kdo čekal něco více, bude zklamán.

Rozdíly v rozvržení jádra (povšimněte si přesunu a změny umístění L2 Cache):

Jádro Thoroughbredu (0.13 mikronů) Jádro Palomina
Cena a možnosti upgrade

To, co vždy k procesorům od AMD kupce přitahovalo, byla jejich nízká cena. Cena mnohem nižší, než je schopen (nebo spíše ochoten) nabídnout konkurenční Intel. Dobrá zpráva pro šetřílky a jiné, ekonomicky rozumně uvažující bystosti je ta, že AMD přechodem na lepší výrobní technologi zase o něco málo snížilo náklady na výrobu. Má to na svědomí pouhých 80 mm čtverečních velké jádro. (Dá se očekávat, že cena neklesne pouze procesorům z té absolutní  výkonnostní špičky, ale všem modelům, neboť AMD starou technologií přestane procesory vyrábět úplně).

Dalším významným faktorem, který zasahuje do rozhodování, zda procesor pořídit či ne, jsou další náklady "navíc". Mezi ně patří nákup lepší, s procesorem kompatibilní, základní desky, nového a lepšího chladiče, nebo výkonnějšího zdroje. Podle předběžných informací nic takového při upgradu potřebovat nebudete, protože Thoroughbred nezměnil ani patici, ani nepotřebuje jiný druh napájení (jiný zdroj). Z toho vyplývá, že i chladič můžete použít stejný, z vašeho původního Athlona.

Pro nový pocesor tedy můžete použít širokou škálu základních desek (prakticky už od modelů s čipsety VIA KT133A) , ale pouze za předpokladu, že na nový procesor bude připraven BIOS vaší desky.

Ach to teplo..

Nový procesor totiž kromě multiplikátoru změnil i napájecí napětí a to z 1.75V na 1.65V. Avšak napětí procesoru Intel Pentium 4 s jádrem Northwood, které je rovněž vyráběno 0.13 ti mikronovou technologií, je pouhých 1.50V. Proč má tedy Athlon XP Thoroughbred více? Možná je to z toho důvodu, že si AMD šetří kapacity na nový 64 bitový Opteron (Hammer) a tak u modelů Thoroughbred nebyla zatím použita SOI technologie. Smutnou pravdou však je fakt, že výrobní proces není tak kvalitní jako u Intelu a tak musí být pro zachování stability napětí uměle zvýšeno.

Zvýšení napětí má však za následek větší ztrátové teplo. (Nový Athlon XP 2200+ 61.7 W, Pentium 4 Northwood 2.2 GHz 55 W). A tak nová technologie notně nemusí znamenat, že se křemíky od AMD v brzké době zbaví pověsti poněkud nadměrně "topících" procesorů.

Přetaktování

AMD Athlon XP 3000+Navzdory velkému rozsahu použitelného napětí to s možnostmi přetaktování vypadá bledě. Zapotřebí bude jistě velmi výkonné chlazení a díky zmenšenému jádru a absenci nějakého rozvaděče tepla přímo na procesoru (jako používá Intel) nebude přestup tepla do chladiče o moc lepší, než tomu bylo u 0.18 ti mikronových modelů.

Athlon XP 3000+

O možnostech nové technologie pod vlajkou AMD něco vypovídají i obrázky prototypu AMD Athlon XP 3000+. Ten nese ještě označení Palomino a pochází z doby prvních testů. Interní takt je 2666 MHz, což je více MHz, než momentálně nabízí Intel. Na jeho masovou výrobu a první testy si však budeme muset ještě nějaký čas počkat. Máme se ale na co těšit.

Frekvence CPU 

 

 

 

 

Závěr

Není pochyb, že novinka od AMD bude nabízet vysoký výkon za bezkonkurenčně nízkou cenu. Jsem si naprosto jist, že to v našich (a nejenom našich) končinách o popularitě a prodejnosti procesoru rozhodne.

  • Nejčtenější

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sobotu bude nejblíže Zemi kometa, kterou uvidíte pouhým okem

Jako nejjasnější kometu minimálně od roku 2007 popisuje astrofotograf Petr Horálek přilétající kometu Tsuchinshan–ATLAS, která má katalogové označení C/2023 A3. Jiní o ní hovoří dokonce jako o kometě...

11. října 2024  16:41

Tady nahrávali Beatles i Lady Gaga. Podívejte se do legendárních studií

Je to překvapivé, ale i po šedesáti letech od nahrání slavných alb skupiny The Beatles jsou mnohé hudební nástroje, mixážní pulty a další vybavení stále v provozu. Podívejte se s námi, jak to v...

12. října 2024

Technologie inspirovaná mozkem. Před AI přitom čerstvý nobelista varuje

Premium

John Hopfield a Geoffrey Hinton položili základ pro dnešní umělou inteligenci. V 80. letech zkonstruovali umělé neuronové sítě s pamětí a schopností učení. Není se tak co divit, že druhá letošní...

12. října 2024

V sobotu bude nejblíže Zemi kometa, kterou uvidíte pouhým okem

Jako nejjasnější kometu minimálně od roku 2007 popisuje astrofotograf Petr Horálek přilétající kometu Tsuchinshan–ATLAS, která má katalogové označení C/2023 A3. Jiní o ní hovoří dokonce jako o kometě...

11. října 2024  16:41

Češi s Číňany vyvinuli „zhmotnělou noc.“ Nová antibiotika léčí rány, říká vědec

Čeští vědci možná vyvinuli lék budoucnosti: atomární antibiotika. V Rozstřelu ho představil vědecký pracovník Univerzity Palackého v Olomouci David Panáček z Českého institutu výzkumu a pokročilých...

11. října 2024

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A13135)

AURES Holdings a.s.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...