Doporučujeme

Million Dollar Baby | foto: Bontonfilm

Mirka Spáčilová doporučuje: Million Dollar Baby aneb Eastwood proti Eastwoodovi. Film zdarma

Tento film již není dostupný
O herci Clintu Eastwoodovi se vtipkovalo, že umí jen dva výrazy, s kloboukem a bez klobouku. Ovšem režisér Clint Eastwood vzal ironikům vítr z plachet, když si právě za režii připsal dva Oscary: nejprve za Nesmiřitelné a poté za sportovní drama Million Dollar Baby.

Je typické, že za výkon v roli boxerského trenéra v Million Dollar Baby zůstal Eastwood jen u nominace. Herec, který v soukromí pláče, kdykoli sám sebe vidí na plátně, totiž coby režisér vede sám sebe v podobném duchu. Tedy k tomu, aby se viditelně dojímal, což účinek snižuje.

Fotogalerie

Naopak Hilary Swanková v roli jeho talentované svěřenkyně i Morgan Freeman jako trenérův kamarád hereckou sošku dostali, protože sentiment oba drží na uzdě.

Nicméně vypravěč Eastwood si umí diváky podmanit tak nevtíravě, že si ani nevšimnou, kdy se příběh přenese z atraktivního ringu na půdu intimnějších a podstatnějších zápasů. Prokličkuje s nimi navenek vyčerpaným modelem sblížení dvou vyděděnců: jeho odmítá vlastní dcera, její rodina zase nestojí za fajfku tabáku.

Ale i když se člověk brání citovému vydírání, režisér ho přes tvrdé rány i změkčující humor dostane přesně tam, kde ho potřebuje mít, aby mu naservíroval krajní životní dilema. Chytrá práce, přitom s rozpočtem 18 milionů dolarů, který se mnohonásobně vrátil.

Ukázka z recenze: Mužná slza v drsné tváři

Million Dollar Baby je chytrý tah. Módní debatu o právu na vlastní smrt zasadil do přitažlivého světa ženského boxu, místo líbivější pozdní romance spojil trenéra a jeho žačku ušlechtilejším citem zhrzeného otce k "náhradní" dceři. A právě ušlechtilost z filmu tryská: ušlechtilost ryze eastwoodovského světa posledních opravdových chlapů, v němž se dlouho kradmo popotahuje, nežli mužná slza změkčí vráskami zbrázděnou tvář drsného samotáře skrývajícího zlaté srdce.

Není to špatný film, má zjevnou sílu, ale jeho sporným článkem je Eastwood – herec, který si z moci režiséra přiděluje velké detaily velkých pravd, jež umí tak tvrdě říkat do očí, až sám sebe dojme. Třebaže se snaží krotit víc než kdy jindy. Naopak Morgan Freeman v roli hrdinova přítele se patosu brání jak čert kříži. Coby tichý svědek a poťouchlý glosátor vládne milým scénám, kdy se staromládenecky popichují kvůli ponožkám, či chvilkám, kdy jejich bručounskou pospolitost naruší i projasní neodbytná adeptka boxu alias Hilary Swanková.

Celou recenzi si přečtěte zde

iDNES Premium

Přístup k této a dalším exkluzivním výhodám mají k dispozici jen členové iDNES Premium

AKTIVOVAT ZA 1 KČ
  • Nejčtenější