STŘEDA 26. ZÁŘÍ
23:04
Vláda garantuje všem osmi v ČR licencovaným leteckým dopravcům úhradu případných škod nad pojistnou částku, kterou pojišťovny snížily po teroristických útocích na USA. Garance je omezena do konce října, pak má situaci řešit zákon, který ministr dopravy Schling předloží vládě příští týden. Parlament by ho měl projednat ve zkráceném režimu tak, aby zákon mohl platit od listopadu.
23:01
Po teroristickém útoku proti Světovému obchodnímu centru americká Komise pro jadernou energetiku přiznala, že ani jedna ze 103 atomových elektráren v zemi by pád letounů Boeing 757 nebo 767 nepřestála. Většina zařízení je starší deseti let a u nejmodernější stavby se uvažovalo nejvýše o tom, že betonová kupole nad reaktorem vydrží náraz sportovního letounu. Srážka s větším letadlem se podle komise nikdy ani neanalyzovala.
22:45
Krize vyvolaná teroristickými útoky nemá hospodářské dopady jen pro obchody na Západě: postihla i jeden z vývozních artiklů afghánského režimu, a sice opium. Jeho cena podle OSN klesla na méně než polovinu. Britský zpravodajský web Ananova uvedl, že zásoby opia by se mohly stát jedním z terčů útoku proti Talibanu. Afghánistán by tak přišel o podstatný zdroj financí.
22:33
Rada velvyslanců a vedoucích arabských diplomatických misí v Česku odsoudila teroristické útoky na Spojené státy. Na svém mimořádném zasedání tak podpořila stanoviska Ligy arabských států a arabských zemí, které tento čin odsoudily, a vyjádřila plnou solidaritu s nevinnými oběťmi.
22:25
Agenti cvičí zásah proti únoscům
22:10
Výcvikovými tábory udržovanými teroristickou sítí Usámy bin Ládina v Afghánistánu prošlo v minulosti i několik Švédů. Podle agentury APA to potvrdila ředitelka švédské tajné služby Margareta Linderothová. Přesný počet lidí, kteři byli registrováni jako bin Ládinovi vojáci Linderothová neuvedla. Řekla ale, že se nyní nacházejí pod dohledem. Nikdo zatím nebyl zatčen.
21:34
Americký prezident Bush hodlá ve čtvrtek oznámit opatření, která mají zvýšit bezpečnost letů v zemi. Podle nejmenovaného představitele Bílého domu změny doznají především dveře do pilotních kabin, které mají být odolnější proti násilnému vniknutí. Ve všech dopravních letounech se navíc objeví maršálové.
20:41
Ministerstvo financí nenarazilo na signály, že by v Česku existovaly účty, které by bylo možné spojovat s teroristickými organizacemi. Ministr financí Jiří Rusnok řekl, že situaci sleduje analytický útvar jeho úřadu. Spolupracuje i s experty v USA.
20:35
Ministr vnitra Gross tvrdí, že vláda nemá informace, že by v teroristických základnách na afghánském území pracovali Češi. Podezření, s nímž přišla agentura Reuters odvolávající se na údaje ruského informačního materiálu, nyní úřady šetří.
20:33
Rusko a NATO potvrdily svou vůli bojovat společně proti světovému terorismu. Sdělili to na tiskové konferenci generální tajemník NATO George Robertson a ruský ministr obrany Igor Ivanov po neformálním jednání s ministry obrany zemí aliance.
19:29
USA vyzvalo Čečence k přerušení kontaktů s teroristickými skupinami. Podle ruských tajných služeb z útoků na USA podezřelý Ládin, jehož organizace má základny v Afghánistánu, může udržovat čilé styky s čečenskými rebely bojujícími za nezávislost na Moskvě.
19:25
Členové pražské židovské obce zažehli v pražské Jubilejní synagoze svíce za oběti teroristického útoku. Vpředvečer nejvýznamnějšího židovského svátku - Dne smíření - si tak vedle obětí holocaustu připomněli i tragédii v USA.
19:17
Francie vyzvala ostatní členy EU, aby zmrazili finanční prostředky radikála Ládina, a to podle seznamu uveřejněného Spojenými státy. Bylo by to podle ní znamení, že unie posiluje boj proti terorizmu, a umocnilo by to účinnost amerického rozhodnutí.
19:16
Pokud by to bezpečnostní situace České republiky vyžadovala, mohlo by řady policie rozšířit až 1500 vojáků včetně techniky. Umožní to nařízení vlády, které kabinet schválil na návrh ministra vnitra Stanislava Grosse.
19:07
Itálie během červencového zasedání G8 uzavřela letiště v Janově. Měla totiž podle týdeníku Panorama informace o možném atentátu islámských extremistů na amerického prezidenta George Bushe.
18:18
Údajný příslušník teroristické organizace blízké Usámu bin Ládinovi žije od roku 1995 v Rakousku. Egypťan Muhammad Abdul K. v alpské republice požádal o azyl, píše rakouský týdeník News ve svém nejnovějším čísle, které se na stáncích objeví ve čtvrtek. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta, celým případem se v rámci odvolání zabývá spolkový azylový senát. Rakouská policie ale zatím žádnou bezprostřední spojitost mezi teroristickou sítí Usámy bin Ládina a Muhammada K. nezjistila.
18:16
Člen komise a rozpočtového výboru sněmovny Vladimír Doležal (ODS) řekl, že on a jeho kolegové budou prosazovat, aby se komise na začátku října zabývala otázkou případného zmrazení účtů patřících teroristům. Doležal nemá informace o tom, že by v Česku existovaly účty, které by bylo možné spojovat s terorismem. Pokud však při jednání komise takové informace zazní, věří, že poslanci podpoří opatření, která by vládě umožnila konta obstavit.
17:57
Podle ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka nemá civilní kontrarozvědka informace o přímém ohrožení České republiky teroristy. Podle Zdeňka Nováka z vedení Vojenského zpravodajství je možnost, že by se Česko mohlo stát cílem teroristického útoku, malá, ale nelze ji zcela vyloučit.
17:42
Vůdce afghánského vládního hnutí Taliban Muhammad Umar považuje za málo pravděpodobný odvetný vojenský útok Spojených států. Podle něho nemá Washington žádný důkaz o tom, že za teroristickým útokem na New York a Washington stojí radikál Usáma bin Ládin, který posledních pět let žil pod ochranou Talibanu v Afghánistánu. Vyzval proto všechny Afghánce, které hrozba vojenského úderu vyhnala ze země, aby se vrátili.
17:40
Agenti FBI zatkli muže z amerického státu Virgínie, jehož telefonní číslo nalezla policie v autě jednoho z pachatelů teroristického útoku na Pentagon 11. září. V autě byl rovněž nalezen platební šek určený letecké škole ve Phoenixu, nůž na likvidaci krabic, čtyři nákresy pilotní kabiny Boeingu 757 a mapy Washingtonu a New Yorku. Na silniční mapě Washingtonu agenti objevili jméno "Mohumed" a telefonní číslo, které patří Mohamedovi Abdimu v jeho pronajatém bytě v Alexandrii. Abdi byl obviněn z falšování platebních šeků.
17:00
Představitelé arabské komunity v Česku, sdružení v Iráckém, Libanonském a Palestinském klubu, odsoudili teroristický útok na USA. "Tento zločin není ničím zdůvodnitelný a zasluhuje jen odsouzení a vyjádření naší hluboké soustrasti americkému lidu s jeho oběťmi," uvádějí ve svém komuniké.
16:25
Podle informací českého ministerstva zahraničí se do dneška z USA neozvalo příbuzným nebo přátelům 39 občanů České republiky. Ministerstvo se domnívá, že teroristické útoky na New York a Washington se mohly dotknout deseti až patnácti Čechů.
15:43
Zhruba dvacetiminutový výpadek spojení mezi letištěm a Boeingem 737 přelétajícím přes rakouské území způsobil v úterý poplach protivzdušné obrany. Kvůli obavám z možného teroristického útoku vystartovaly za strojem dvě stíhačky. Letadlo směřovalo z řeckého Zakynthosu do Berlína. Příčinou odmlčení byla chyby pilota. Po kontrole údajů stíhačky, které jsou po teroristických útocích na USA v pohotovosti, vyprovodily dopravní letadlo do Česka. Letadlo vyprovodily z Rakouska stíhačky
15:40
Saúdskoarabský radikál Usáma bin Ládin měl počátkem roku v Afghánistánu k dispozici nejméně 55 základen a kanceláří. Bylo v nich přes 13 tisíc mužů všech národností, včetně neupřesněného počtu českých občanů. V Karáčí se střílelo do demonstrantů
15:26
Mluvčí OSN tvrdí, že počet Afghánců, kteří opouštějí zemi kvůli hrozícímu konfliktu, se zvýšil na dvojnásobek. Nyní je jich 2,2 milionu. Humanitární pomoc bude kvůli nastávající zimě potřebovat 7,5 milionu obyvatel Afghánistánu, řekla Stephanie Bunker.
15:07
Z trosek WTC bude zřejmě pomník
14:55
Německý ministr zahraničí Joschka Fischer před poslanci Spolkového sněmu v Berlíně zdůraznil, že pacifismus není vhodnou odpovědí na hrozbu terorismu. Výrok adresoval části příslušníků své strany Zelených, kteří zpochybňují podloženost vojenské reakce, již Spojené státy připravují jako odvetu za teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu.
14:35
Spojené státy na zasedání ministrů obrany aliance nepožádaly spojence o žádnou specifickou pomoc. Sdělil to nejmenovaný představitel NATO. Podle českého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který je na zasedání přítomen, členové NATO vyjádřili jednoznačnou solidaritu a podporu Spojeným státům. USA o pomoc NATO nežádá
14:32
Americký prezident George Bush je podle íránského prezidenta arogantní, protože se domnívá, že je schopen odlišit dobré od špatných. Mohammad Chátamí to řekl v projevu k teheránským studentům u příležitosti zahájení univerzitního roku.