SOBOTA 22. ZÁŘÍ 2001
23:17
Vatikán odmítl spekulaci, že by ho Spojené státy ujistily, že nebudou útočit na Afghánistán, dokud bude papež Jan Pavel II. na návštěvě Kazachstánu a okolních zemí.
23:15
Starosta New Yorku Giuliani informoval o postupu odklízení trosek Světového obchodního centra a vyzval obyvatele města, aby se od pondělka vrátili k normálnímu životu. "Je to jediná možnost. Začít znovu normálně žít," řekl.
22:53
Dalších 5172 záložníků Národní gardy a vojenského letectva povolalo do služby americké ministerstvo obrany. Jejich úkolem bude především posílit všechny složky armády na území USA a chránit tak zemi před dalšími teroristickými útoky. Podle Pentagonu zatím bylo z celkových 35 tisíc záložníků aktivováno 10 303 vojáků.
21:39
Mezinárodní příletový terminál newyorského letiště J.F.K. a řídící věž vyklidila policie poté, co anonym oznámil uložení bomby. Pyrotechnici nic nenašli. Provoz letiště nebyl podle jeho mluvčího vážně narušen.
21:31
Britská policie propustila z vazby jednoho ze čtyř lidí zadržených v pátek protiteroristickou jednotkou. Jsou podezřívání z účasti na přípravách útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Oznámila to agentura AP. Další dva muži a jedna žena ve vazbě zůstávají.
20:55
Pákistán zatím neplánuje přerušení diplomatických vztahů s hnutím Taliban, které vládne sousednímu Afghánistánu. Považuje se totiž za jediný spojovací článek mezi zemí, která ukrývá teroristu Usámu bin Ládina, a ostatním světem. Spolu se Saúdskou Arábií tak zústává poslední zemí, která uznává vládu Talibanu. Pákistánská armáda zvýšila svoji pohotovost na severu země, kde u hranic s Afghánistánem žijí radikální stoupenci Talibanu.
20:34
Amerika vyšle do oblasti Perského zálivu a vod blízkých Afghánistánu další letadla. Oznámilo to ministerstvo obrany USA. Afghánská opozice proti vládnímu hnutí Taliban zvýšila svoji bojovou aktivitu v očekávání brzkého útoku Američanů.
20:16
Afghánské vládní hnutí Taliban hlásí, že na severu země sestřelilo další letadlo. Neoznámilo ale, o jaký stroj se jedná, ani komu patřil. Zprávu odvysílala televize CNN.
20:06
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že není jiné cesty k likvidaci mezinárodních teroristických sítí, než spojit se proti nim v celosvětové koalici. Zároveň ale ruské ministerstvo obrany odmítlo, že by se jeho vojáci zapojili do akce USA proti Afghánistánu, kde se má skrývat terorista Usáma bin Ládin.
19:42
Ne všichni obyvatelé zemí oficiálně podporujících odvetu USA za teroristické útoky souhlasí s použitím vojenské síly. Před sídlem britského premiéra protestovaly proti vojenskému zásahu asi tři tisícovky lidí. Tisíc lidí se sešlo také ve skotském Glasgow. Demonstranti potichu seděli nebo stáli v černém oblečení a drželi protiválečná hesla. "Ze dvou špatností nevznikne dobro," prohlásil jeden z protestujících.
19:12
Německý ministr obrany Rudolf Scharping popřel spekulace nedělníku Welt am Sonntag, že speciální jednotky německé armády KSK se postaví po boku Američanů při chystaném útoku na Afghánistán. Speciální jednotky budou podle Scharpinga chránit pouze diplomatické mise SRN v zahraniční, které se ocitly v nebezpečí.
18:44
Pentagon odmítl potvrdit informace, že na vojenském letišti v Uzbekistánu přistála letadla armády USA. Bývalá sovětská země, soused Afghánistánu, by se podle pozorovatelů mohla stát základnou pro odvetu Američanů za útok na Světové obchodní centrum.
18:33
Kuba je proti terorismu i proti válce a nikdy se neprohlásí nepřítelem lidu Spojených států. Prohlásil to nejvyšší kubánský představitel Fidel Castro při manifestaci, jíž se v San Antonio de los Baos účastnilo na 50 tisíc lidí. Papež i Castro jsou proti válce
18:01
Více než dvě třetiny Čechů se obávají, že odvete USA za teroristické útoků může přerůst ve světový válečný konflikt. Strach z války má 69 procent lidí. Přesto 45 procent dotazovaných agenturou STEM souhlasí s vojenskou odvetou.
18:30
Bezpečnostní síly v Bruselu zmařily pokus o atentát. V centru belgické metropole našly stokilogramovou nálož, která je by podle odborníků zničila i velkou budovu. Puma byla ukryta ve snack-baru na bulváru Lemmonier v blízkosti burzy a další citlivých objektů.
17:29
Hlavní podezřelý z organizování teroristických útoků proti USA - miliardář Usáma bin Ládin - je ve středním Afghánistánu. S odvoláním na íránský rozhlas to oznámila agentura AFP. Také ministr zahraničí vládnoucího afghánského hnutí Taliban Vakíl Ahmad Mutavakkil naznačil, že Ládin zatím území Afghánistánu neopustil.
16:37
Evropská unie požádala orgány dohledu nad finančními trhy v členských zemích, aby připravily souhrnnou zprávu o šetření podezřelých pohybů peněz či akcií před atentáty v USA. Guvernér německé Spolkové banky Ernst Welteke řekl, že jeho banka odhalila důkazy o podezřelém počínání před atentáty v New Yorku a ve Washingtonu.
15:46
K jednání a dialogu jako jedinému možnému řešení krize vzniklé po útocích teroristů na USA vyzval Jan Pavel II. Papež, který přiletěl na čtyřdenní návštěvu Kazachstánu, varoval v kazašské metropoli Astana před "sáhnutím po zbraních".
14:49
Belgická policie zadržela v rámci akce namířené proti islámským extremistům dva muže. Přechovávali u sebe 100 kilogramů síry a 50 kilogramů acetonu, látek, které lze použít na výrobu výbušnin.
13:35
V Rakousku už deset let doprovázejí vybrané lety příslušníci rakouské elitní policejní jednotky Cobra. Za tu dobu se jim podařilo zabránit i pokusu o únos stroje. Cestují jako obyčejní pasažéři nebo členové posádky, ale v případě nutnosti jsou schopni sami převzít velení na palubě.
13:33
Poprvé od 11. září se do New Yorku vrátil baseball: na stadiónu Shea porazili newyorští Mets tým Braves z Atlanty poměrem 3:2. V úvodu zazpívala Liza Minnelliová píseň New York, New York a fanoušci skandovali USA! USA! Mezi 40 tisíci diváky zasedl také newyorský starosta Rudolph Giuliani, o němž je známo, že je příznivcem konkurenčního klubu New York Yankees. Řekl, že s tak vřelým přijetím nepočítal, a s úsměvem dodal: Věci se vrátí k normálu, až mě na stadionu Shea zase uvítají pískotem.
13:02
Záchranáři našli v troskách Světového obchodního centra tělo Johna O'Neilla, který byl předním pracovníkem FBI pro boj proti terorismu. Zahynul zřejmě v okamžiku, kdy pomáhal evakuovat oba mrakodrapy.
12:31
Počet pohřešovaných v New Yorku stoupl na 6333 a ze 252 vyproštěných těl jich bylo identifikováno 183. Zatím 2100 lidí dalo k dispozici hřebeny, zubní kartáčky a holicí strojky, které mohou obsahovat vzorky kyseliny DNA potřebné k identifikaci obětí.
11:59
Americká vláda nabídla veřejnosti zatím jen málo důkazů, které by svědčily pro obvinění Usámy bin Ládina z teroristických útoků proti USA, píše agentura AP. Proti bin Ládinovi zatím svědčí jeden zachycený telefonát, jméno jednoho z únosců a bin Ládinova vlastní prohlášení a jeho minulost. Podle amerických činitelů jsou k dispozici i další důkazy, které budou zařazeny do vypracovávané zprávy, ale vláda je zatím nechce publikovat, protože vyšetřování FBI pokračuje. - Je dost důkazů o vině bin Ládina?
11:28
Taliban odvolal vlastní zprávu z rána o tom, že sestřelil americký nepilotovaný špionážní letoun. Byl to vrtulník opozice, opravilo původní informaci afghánské ministerstvo informací. - Papež i Castro jsou proti válce
11:08
Afghánské vládní hnutí Taliban obvinilo Spojené státy, že sabotovaly jakoukoli možnost dohody, když odmítly výrok afghánských islámských učenců obsahující doporučení, aby údajný strůjce nedávných atentátů v USA Usáma bin Ládin dobrovolně opustil Afghánistán. Záporná odpověď amerického prezidenta George Bushe na výrok učenců neponechává Talibanu jinou cestu než přípravu na válku, míní Taliban.
10:55
Mezi hlavními cíli amerických sil při úderu proti afghánskému Talibanu budou podle agentury AP letiště a komunikační uzly. Kromě toho budou muset výsadkáři prohledat půl milionu kilometrů čtverečních afghánských hor, aby našli úkryt bin Ládina, řekl ruský generál Ruslan Aušev, veterán války z Afghánistánu.
10:22
Na palubě letounu, který byl 11. září unesen a později se zřítil v Pensylvánii, se podle záznamu z černé skříňky odehrál divoký zápas. Z kabiny se ozývá hluk rvačky a výkřiky v angličtině a arabštině. Napsal to deník New York Times. Experti na analýze záznamu dále pracují a pokoušejí se identifikovat různé zvuky a hlasy.
09:50
Turecko otevřelo svůj vzdušný prostor pro americké letectvo. Zpřístupnilo též své letecké a vojenské základny.
Načíst další