Online reportáž

21:00

Děkujeme za pozornost. Náš on-line přenos tímto ukončujeme.

20:58

A tím slyšení končí. Záznam ze slyšení bude doplněn o řadu dopisů. Během dalších deseti dnů mohou účastníci doplnit otázky nebo opravit svá slova.

20:53

„Nikdo nečeká, že Facebook bude dokonalý,“ uznává Kevin Cramer, republikánský poslanec ze Severní Dakoty. „Ale musí být lepší, než je dnes.“ Cramer navrhuje, aby lidé, kteří rozhodují o tom, co bude z Facebooku smazáno a co ne, byli najímáni nejen v „liberálně smýšlejícím“ Silicon Valley. „Špatně jsem se vyjádřil, pokud se zdálo, že náš revizní tým sídlí jen v Kalifornii. Sídlí po celém světě,“ zdůraznil Zuckerberg.

20:51

„Často děláme chyby, když odstraníme něco, co jsme odstranit neměli,“ uznal Mark Zuckerberg. „Ale byla by chyba z toho vyvozovat, že je za tím nějaká politická agenda.“ S tím ale Jeff Duncan, republikánský poslanec s Jižní Karolíny, nesouhlasí: „Často slyším, že si konzervativci stěžují na to, že jsou na Facebooku cenzurovaní. Neslyšel jsem podobné stížnosti od liberálů.“

20:38

„Ochrana digitálního soukromí je stejně důležitá, jako čistá voda a čistý vzduch,“ myslí si poslankyně Debbie Dingellová.

20:32

„Zaráží mě, že jako CEO jsme neznal některé důležité informace o své vlastní společnosti. Nevěděl jste, kolik firem mohlo získat data podobně, jako Cambridge Analytica,“ vyčítá demokratická poslankyně Debbie Dingellová z Michiganu. Ptá se Zuckerberga, kolik je na webu lajkovacích tlačítek, tlačítek pro sdílení a „sledovacích pixelů“. Z hlavy to Zuckerberg neví, nevylučuje, že to bude ve stovkách milionů.

20:25

Mark Zuckerberg si myslí, že nastavení aplikací a platformy je „relativně jednoduché“. Pokud ten dojem nemáte, můžete využít náš návod, jak si zalepit díry ve Facebooku.

20:22

Chris Collins, republikánský poslanec za New York, pochválil Marka Zuckerberga za odvahu i za to, že neutíká před zodpovědností. Collins nešetřil komplimenty: „Věřím, že se opravdu snažíte být neutrální a rovnostářský. Teď nepotřebujeme regulaci, teď potřebujeme dobrého šéfa Facebooku. Chci vám gratulovat, díky vám teď víme věci, které bychom jinak nevěděli.“ Otázka už do konce čtyřminutového limitu nepadla.

20:21

Blížíme se ke konci, mluví 48. poslanec z celkového počtu padesáti tří.

20:18

„Jak se liší nenávistná komunikace od komunikace, se kterou zkrátka jen někdo nesouhlasí?“ zeptal se republikánský poslanec Richard Hudson. „Je to složité definovat, a jsme za to kritizováni zleva i zprava,“ souhlasil Zuckerberg.

20:17
ANKETA iDNES.cz

Jak zacházíte se svým Facebookem?

Jak zacházíte se svým Facebookem?

celkem hlasů: 128

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 18. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

Facebook používám a mám jej podrobně nastavený k obrazu svému 64
Facebook nemám a nikdy jsem neměl(a) 32
Facebook jsem smazal(a) 17
Facebook používám, ale v nastaveních jsem se nehrabal(a) 15
20:15

„GDPR bude pro internet celkově pozitivní krok. Dát nástroje pro nastavení soukromí na oči uživatelů je dobrý nápad,“ uvedl Zuckerberg. Nedokázal na dotaz demokratického poslance Scotta Peterse jmenovat příklad toho, v čem je naopak evropská regulace škodlivá: „O tom bych musel přemýšlet.“

20:09

„Snažíme se udělat nastavení Facebooku co nejjednodušší, aby si mohli přizpůsobit službu podle svých představ,“ zopakoval Zuckerberg. Zatím se jej nikdo nezeptal na to, jaké procento uživatelů skutečně využívá této možnosti. Taková informace by mohla ukázat, jak důležité je výchozí nastavení.

20:07

Demokratický poslanec Raul Ruiz navrhl, že by nad digitálními právy uživatelů mohla bdít nová organizace, neboť FTC na to nestačí. Navrhl název „Digital Consumer Protection Agency“. Zuckerberg (asi podesáté) zopakoval, že není proti regulaci.

19:44

Zdá se, že „stínové profily“ uživatelů, kteří nejsou uživateli Facebooku, zaujaly hodně lidí. Asi o nich ještě uslyšíme.

20:03

Zuckerberg také upřesnil, že historie prohlížených stránek uživatel se neukládá, respektive ukládá se pouze dočasně, než z ní Facebook automatizovaně „spočítá“ zájmy uživatele, a tyto zájmy jsou uloženy. Jsou tedy i součástí dat, která si uživatelé mohou stáhnout.

19:59

„99 % příspěvků teroristických organizací ISIS nebo Al-Quaida je zablokováno dříve, než je někdo nahlásí,“ uvedl Zuckerberg znovu. Tým, který bojuje přímo proti teroristické propagandě, má podle něj dvě stovky lidí. Pomáhají jim nástroje umělé inteligence, řekl na otázku republikánské poslankyně Susan Brooksové.

19:51

A po přestávce znovu pokračujeme.

19:36

Mimochodem, Alexander Tayler, šéf firmy Cambdridge Analytica, dnes odstoupil ze své funkce.

19:31

„Souhlasíte s tím, že byste jako platforma měli být ideologicky neutrální, s výjimkou násilných příspěvků?“ Zuckerberg souhlasil, chtěl dodat nějaké doplnění, ale nebyl čas.

Najdete na iDNES.cz