Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Hezké sobotní odpoledne u sledování on-line reportáže z utkání mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, v němž se střetnou Češi s Bělorusy. Oba týmy už dostaly bronzové medaile, tento zápas je tedy především baráží o účast na olympijských hrách v Londýně.

Trenér Jakub Dovalil už dopředu oznamoval, že po nepovedeném semifinále se Švýcarskem (prohra 0:1 v prodloužení) udělá v základní sestavě změny. Ty jsou celkem celkem čtyři.

V útoku chybí poprvé od první minuty jeden z dvojice vysokých útočníků Pekhart, Kozák a šanci dostává Chramosta. V záloze chybí Mareček s Morávkem, kterým se v semifinále vůbec nedařilo, ale také Černý. Zahrají si naopak Hořava a Hloušek. Do obrany se vrací Lecjaks.

Čeští mladíci už letos Bělorusko porazili - 2:0 v březnu v přípravném utkání. Jenže na šampionátu nejsou v nejlepší formě. "Kdybyste se mě na Bělorusy zeptali v březnu, tak vám řeknu, že je porazíme. Tenkrát jsme hráli líp," ví Dovalil.

Sestavy a rozestavení

Česko 21Česko 21(4-5-1)

Vaclík
o hráči
Čelůstka
o hráči
17 Suchý
Suchý
o hráči
4 Mazuch
Mazuch
o hráči
Lecjaks
o hráči
13. min Kovařík o hráči
Dočkal
o hráči
6 Vácha
Vácha
o hráči
13 Gecov
Gecov
o hráči
Hořava
o hráči
Hloušek
o hráči
46. min Kozák o hráči
Chramosta
o hráči
83. min Kadlec o hráči

Bělorusko 21(4-4-2)

1 Gutor
Gutor
o hráči
Veretilo
o hráči
Filipenko
o hráči
Politevič
o hráči
Macvejčyk
o hráči
76. min Poljakov o hráči
Perepečko
o hráči
34. min Baga o hráči
2 Dragun
Dragun
o hráči
Sivakov
o hráči
Nechajčik
o hráči
Voronkov
o hráči
Skaviš
o hráči
83. min Rekiš o hráči

Rozhodčí: Mažič - Borsch, Borkowski
Počet diváků: 0

O olympijskou baráž není mezi místními fanoušky zájem, patnáct minut před výkopem jsou v hlediště předvážně jen rodinní příslušníci hráčů a přibližně dalších 300 diváků.

Pro hráče má být největší motivací vyhlídka na turnaj v rámci olympijských her. Ale kvůli pravidlům mohou jet na olympiádu jen hráči, kteří se narodili 1. ledna 1989 a později plus tři starší pomocníci. Dočkal, Gecov, Suchý, Hořava, Hloušek, Černý, Kovařík a Hanuš se narodili v roce 1988.

Pořadatelé ani neotevřeli tribuny za brankami, neprodávaly se ani vstupenky. Kdo chtěl, tak mohl přijít. Tuto možnost však moc lidí nevyužilo.

Oba týmy už přišly na hrací plochu. Následují hymny, samotné utkání začne během několika minut.

1

Začal první poločas utkání Česko 21 - Bělorusko 21
Rozehráli čeští mladíci.

1

Chramosta chtěl sklepnou přihrávku do běhu na pravou stranu, ale ve chvíli, kdy kopl do míče, narazil na kopačku soupeře. Přímého kopu se ujme Hloušek.

2

Hlouškův centr trefili dvakrát Bělorusové. První z nich tečoval míč nešikovně na zadní tyč a poté odvracel hrudí Nechajčik. Nadějná standardní situace.

3

Jako by Češi chtěli ukázat, že umí hrát mnohem lépe, než jako například proti Švýcarsku. Jsou aktivnější a tlačí se co nejčastěji dopředu.

4

Bělorusko zatím není chopné uspořádat chaos, který vládne před jeho brankou. Češi jsou tak občas zaskočeni, co všechno jim soupeř daruje a k čemu je pouští.

5

Český výběr téměř neoupští Běloruy za půlící čáru, jejich protivníci jen odkopávají míč za polovinu, ale k ničemu dalšímu se už nemají.

7

Vyloženou šanci si ovšem Češi dosud nevytvořili. Bělorusové se uzavřeli do obranného bloku, a tak Češi rozehrávají kolem půlící čáry. Balon se dostává i k brankáři Vaclíkovi.

8

Většina útočnách akcí českého mužstva směřuje podél pravé postranní čáry, kde úřadují Dočkal a Vácha. Chramosta těká v pokutovém území a čeká na finální přihrávku.

9

Nyní se Bělorusko dostalo přes polovinu hřiště, ale ihned po autovém vhazování o míč přichází a musí zase spěchat zpátky na svou půlku.

10

Vysoký centr do běloruské šestnáctky neměl smysl. Chramosta byl od místa dopadu daleko, a tak si balon v pohodě lapil gólman Gutor.

11
Důležité

Lecjaks se pokouší proniknout s míčem do běloruské šestnáctky, ale v souboji s převahou Bělorusů padá na zem a velice ošklivě se zraňuje. Opakované záběry v televizi ukázaly, jak se Lecjaksovi ošklivě zlomila ruka v předloktí.

12

Lecjaks okamžitě opustil hřiště v doprovodu lékařů a pravděpodobně brzy zamíří do nemocnice.

13
Střídání

Střídání Česko 21: ze hřiště odešel Jan Lecjaks, nahradil ho Jan Kovařík

14

Bělorusové se mezitím osmělili a už podnikají více útočných výpadů. Všechny ale zatím skončily buď na kopačkách českých obránců, nebo v rukavicích gólmana Vaclíka.

15

Skaviš padá k zemi po nepříjemném souboji s Mazuchem, jehož šlapák rozhodčí nevyhodnotil jako faul. Skaviš ale bude v pořádku.

17

Bělorusko chybuje, čehož využívá Vácha a běží s míčem proti dvěma obráncům. Nalevo se mu nabízí Chramosta, ale Vácha raději volí kličku doprava a pár metrů před pokutovým územím střílí. Jeho přízemní rána je však zblokovaná.

18

Čeští reprezentanti dobře aktivně napadají rozehrávku soupeře, což se jim vyplácí. Na polovině Bělorusů nadále tráví většinu času.

19
Důležité

Nadějný pokus Hlouška: český záložník vyhrál vzdušný souboj u malého vápna a pod tlakem hlavičkoval kousek od pravé tyče.

20

Bělorusové spíše vyčkávají, co předvede jejich protivník. A skoro se nestačí otáčet, balon létá před jejich pokutovým územím ze strany na stranu.

21

Vácha je faulovaný zhruba 30 metrů od běloruské branky, k míči se opět staví Hloušek.

22

Nakonec nepálil přímo, ale až po přiťuknutí, a rána se mu povedla. Levačkou střílel k levé tyči a nebýt teče Draguna, směřoval by jeho pokus nejspíš do brány. Takto se bude kopat roh.

23

Po rohovém kopu se Bělorusko ubránilo, ale iniciativy se ani v tomto případě ujmout nechtějí. Míč tak zůstává na kopačkách Čechů.

24

Do útočení se pouštějí už i obránci. Jako například nyní Čelůstka, jenž se nabízí náběhem na centr za obranu, ale ten Hořavův byl na něj moc dlouhý.

25

Hořava prchá s míčem u levé autové čáry a Veretilo dělá rukama všechno pro to, aby jej zastavil. To pochopitelně neuniklo sudímu, který píská faul a bude trestat kartou.

26
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Oleg Veretilo (Bělorusko 21)

27

A přichází také standardní situace před českou brankou. Zprava bude centrovat Perepečko.

28

Perepečkovi se ale centr v§bec nepovedl, dopadl na kopačku prvního českého hráče v šestnáctce. Následny protiútok táhne Chramosta, ale po pár sekundách ho také kazí.

29

Mazuch trochu komplikuje "malou domů" situaci Vaclíkovi, kterého napadá Voronkov. Brankář Viktorie Žižkov je tak donucen poslat míč do zámezí.

30

Bělorusko se v posledních minutách dostalo do hry a už je mnohem více u míče. Jeho rozehrávku teď přerušuje na půlce hřiště aktivní Vácha. Ale za cenu faulu a žluté karty.

31
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Lukáš Vácha (Česko 21)

32

Perepečko chce z vlastní poloviny drze projít s míčem až kolem čtyř českých fotbalistů, ale jeho výlět pochopitelně brzy ztroskotal.

33

Hloušek opět podstupuje souboj po centru z pravé strany a v tomto případě se míč od jeho hlavy odráží do ruky padajícího Bělorusa. Hraní rukou to bylo skutečně nechtěné.

34
Střídání

Střídání Bělorusko 21: ze hřiště odešel Aleksandr Perepečko, nahradil ho Dmitri Baga

35

Bělorusové utíkají do brejku, ale jejich snahu parádně utnul Gecov, když jednoho z hráčů obral o míč obranným skluzem a založil naopak českou akci.

36

Hloušek schytává nepříjemný úder do obličeje od Veretila. Ten chce sice trefit vysoký míč, ale jeho holeň zároveň naráží do Hlouškova nosu.

37

Následuje přímý kop, který však nebezepčí pro běloruského brankáře Gutora neznamená. Český výběr je ale znovu dominantnější a okupuje polovinu soupeře.

38

Dočkal sprintuje za autovým vhazováním u pravé postranní čáry, ale navíc musí jít do souboje s protihráčem, a tak mu balon utíká do zámezí.

39

Hloušek stále není zpátky na hřišti. Lékaři se snaží českému záložníkovi zastavit krvácení z nosu, ale to se zatím nedaří.

40

S blížící se poločasovou přestávkou se Bělorusové opět dostávají s míčem na českou polovinu. Dobýt Vaclíkovu svatyni se pokusí dlouhým vhazováním.

41

Česká defenziva si však s autem poradila, Vaclík zasahovat nemusí.

42

Hloušek se po šesti minutách vrací na hřiště, ale stále si kontroluje, jestli mu nekrvácí z nosu. Přesilovka Běloruska je tak u konce.

43

Jako by byl poměr sil při hře jedenáct na deset vyrovnaný. Taková je zatím převaha českého týmu. Gólově ji ovšem mužstvo kouče Dovalila nevyjádřilo.

44
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Andrej Voronkov (Bělorusko 21)
za stažení unikajícího Hořavy.

45

Do zakončení se Češi v posledních momentech zápasu nepropracovali, dostávají se s balonem maximálně k pokutovému území, dál cesta nevede.

45

Mazuch posílá bídnou přihrávku, čehož chtějí Bělorusové ihned využít, ale zaváhání spoluhráče napravuej přesným obranným skluzem Suchý.

45
Důležité

Dvě ruky v krátkém sledu: nejprve Macvejčyk na pravé straně padá a naprosto evidentně si stahuje míč zpátky levou rukou. Po jeho centru se zase otírá míč o pravou ruku Suchého.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko 21 - Bělorusko 21
Rozehrálo Bělorusko.

46
Střídání

Střídání Česko 21: ze hřiště odešel Adam Hloušek, nahradil ho Libor Kozák

46

Zranění nosu nedovolilo Hlouškovi pokračovat ve hře. Snažit se tak musí jiní, jako například Čelůstka, jehož průnik končí střelou tečovanou na roh.

47
Důležité

Po rohovém kopu se míč odráží před šestnáctku k Hořavovi, který pálí hodně prudce. Bohužel do jeho střely nastavil hlavu jeden z běloruských hráčů a nadějný pokus zblokoval na další roh.

48

Dočkal při rozehrání rohového kopu padá a posílá míč na tribunu za brankou místo do pokutového území.

49

Češi byli opět zpočátku mnohem aktivnější, ale nyní už se ke slovu dostávají také Bělorusové. Útočí po pravé straně.

50

Žádnou lepší příležitost si však nevytvořili, a tak je řada zase na Česku. Ovšem nedaří se ani jemu a balon končí pro zěmnu v rukavicích běloruského gólmana Gutora.

51
Důležité

Dvě velké příležitosti Běloruska! Baga nejprve nachází přesným centrem za obranu Nechajčika, který z úhlu zkouší překvapit Vaclíka střelou k bližší tyči. Český brankář vyráží zpátky k Nechajčikovi, jenž tentokrát centruje nepříjemně před branu. Míč propadá na druhou stranu. Češi nyní měli i trochu štěstí.

52

A další příležitost Běloruska: vysoký centr padá na hlavu Draguna, který hlavičkuje pod tlakem obránce vedle pravé tyče.

54

Na druhé straně se tlačí do šance Hořava, ale ani jeho střela nekončí gólem.

55

Český výběr se dostal z tempa a naopak pouští dopředu své protivníky, kteří nabrali na sebevědomí a už nejsou tak pasivní jako v první půli.

56

Chramosta čeká uvnitř šestnáctky na zajímavý centr padající k jeho nohám, ale nic vlaného s ním neudělal. Míč se jen pomalu kutálí do náruče brankáře Gutora.

58

Bělorusové faulují na útočné polovině a Češi chtějí pokračovat, jenže rozhodčí jim nenechává výhodu a požaduje rozehrání standardní situace. Poté ještě několikrát hvizdem upozorňuje, odkud že se má přesně rozehrávat. Z brejku tak není vůbec nic.

59

Čeští reprezentanti útočí po pravé straně. Po několika soubojích získávají alespoň vhazování.

60
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Maksim Skaviš (Bělorusko 21)

61

Gecov přihrává dopředu Váchovi, který si ale míč špatně zpracovává a celá útočná akce českého výběru tak končí. Češi musí záhy alespoň faulovat, aby Bělorusko neuteklo do brejku.

62

Přímý kop Dragunova není nijak nebezpečný, ale dvojice českých beků se nedohodla a jeden z nich tečuje centr na roh.

63

Bělorusové ale s rohem nenaložili nijak závratně a dostávají se s míčem až na obrannou polovinu. Po dalším útoku však získávají další roh.

64
Důležité

A po rohu tutovka Běloruska! Centr směřuje na zadní tyč, kde si nejvýš naskakuje Dragun. Kovařík a Gecov s ním vůbec neskáčou a snaží se ho jen odtlačit, což se daří jen částečně. Dragun ve vyložené šanci hlavičkuje těsně vedle pravé tyče.

65
Důležité

Bělorusové mají s přibývajícím sebevědomím také více gólových příležitostí. Nyní střílí z hranice pokutového území Filipenko, jehož prudká rána sviští kousek nad břevnem.

66

Čelůstka podstoupil bolestivý souboj, ale už je na nohou a bude moci pokračovat.

67

Češi vybojovali roh. Kovařík centruje k zadní tyči a Bělorusko se s jeho pasem vypořádává bez větších komplikací.

69

Českou kombinaci na polovině hřiště kazí Gecov a musí pádit zpátky do obrany, aby zamezil úniku Sivakova. Ve spolupráci s dalšími spoluhráči se mu to nakonec povedlo.

70

V posledních minutách se v kombinaci trápí obě mužstva. Hraje se nepohledně hlavně ve středu hrací plochy.

71
Důležité

Ruce českých hráčů už radostí vystřelily do vzduchu, když byl blízko vstřelení branky Kozák. O gól se ale nejedná. Útočník Lazia Řím sice poslal míč hlavou pěkne k pravé tyči, jenže Gutor pacifikuje jeho pokus i s pomocí brankové konstrukce. Míč chviličku poskakoval na brankové čáře, ale nepřešel přes ni.

73

Vácha si po dalším z mnoha soubojů "osedlal" svého protihráče. Ten padl na kolena a Vácha přes něj obkročmo přelezl.

74

Nechajčik podniká sóloakci z pravé strany směrem k Vaclíkově bráně, ale perfektním obranným zákrokem ho odzbrojil Mazuch.

75
Červená karta

Červenou kartu dostal Lukáš Vácha (Česko 21)
Vácha v běhu sahá po míči a tentokrát hraní rukou sudím neuniklo. Vidí tak druhou žlutou kartu, automaticky červenou a musí jít předčasně do šatny.

76
Střídání

Střídání Bělorusko 21: ze hřiště odešel Sergej Macvejčyk, nahradil ho Denis Poljakov

77

Čechy Váchovo vyloučení zaskočilo, a tak spíše čekají, jak budou reagovat Bělorusové. Ti mají nyní nejen početní, ale také psychickou výhodu.

78
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Libor Kozák (Česko 21)

79

Skaviš obehrál skluzujícího Mazucha a přihrává z pravé strany po zemi před branku. Tam padá dvojice protihráčů a míč směřuje k dalšímu Bělorusovi, před nímž na poslední chvíli odkopává na roh Hořava.

80

Ani v tomto případě rohový kop nebezpeční pro českého gólmana neznamená. Češi jsou ale stále pasivnější.

81

Suchý podstoupil bolestivý vzdušný souboj se Skavišem, když se oba navzájem bouchají do hlavy. Pravděpodobně ovšem budou v pořádku.

82
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Marcel Gecov (Česko 21)
za faul šlapákem na Sivakova.

83
Střídání

Střídání Česko 21: ze hřiště odešel Jan Chramosta, nahradil ho Václav Kadlec

83
Střídání

Střídání Bělorusko 21: ze hřiště odešel Maksim Skaviš, nahradil ho Dmitri Rekiš

84
Důležité

Sivakov si vede míč středem hřiště, poutá na sebe několik protihráčů a poté nahrává doprava volnému Bagovi. Ten na nic nečeká a okamžitě střílí křížně k pravé tyči. Jeho pokus naštěstí pro Čechy míjí tyčku přibližně o metr.

85

Bělorusko má po vyloučení Váchy převahu, obrazy hry se dost změnil.

86

Český výběr se dostává s balonem za polovinu hrací plochy, ale jeho snaha končí zase rukou. Ta tentokrát nebyla potrestána kartou.

87

Vaclík musí vysprintovat do pravé části šestnáctky, aby chytil míč před dobíhajícím Nechajčikem. Zvládá to na poslední chvíli.

88
Góly

Jegor Filipenko (Bělorusko 21) vstřelil gól. Česko 21 - Bělorusko 21 0:1
Na tuto střelu už je ale Vaclík "krátký". Filipenko trefuje centr z pravé strany volejem naprosto perfektně. Míč po jeho střele pravačkou z přibližně dvanácti metrů letí přesně k pravé tyči, český gólman se natahuje marně.

89

Češi volí nouzové řešení - dlouhé nákopy před běloruskou bránu. Zatím to k ničemu nevede.

90

Nastavují se tři minuty.

90
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Alexandr Gutor (Bělorusko 21)
za zdržování.

90

Bělorusové se s ničím nepárají a odkopávají míč co nejdál od své branky. Nyní Vaclík vybíhá hodně daleko ze své brány, ale soupeř toho nevyužívá, ačkoli se Vaclík vrací dlouho.

90
Důležité

Kozák v obrovské šanci! Český útočník se tlačí přes běloruského beka a je sám před gólmanem Gutorem. Chce ho překonat obloučkem, ale ten končí kousek vedle pravé ytče.

90

Češi ještě kopali roh, jenže po něm střela nepřichází.

90

Počet diváků 0 (0 % z kapacity 11 500)

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1

Vzájemné zápasy

25. června 2011 15:00Česko 21-Bělorusko 21 0:1
Play-off

olympijská baráž

Bělorusko 21
0:1

Mohlo by vás zajímat