Online reportáž

21:51

Vážení čtenáři, dnešní speciální online reportáž k tématice elektornické evidence tržeb končí. Co přinesl první den EET nebo proč tolik restauratérů a hoteliérů ve dnech zavedení EET navýšilo své ceny, se zítra dočtete v deníku MF DNES a na serveru iDNES.cz.

Děkujeme za vaši přízeň, tým iDNES.cz a MF DNES.

21:36
01.prosince 2016 v 20:55, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 21:19

#EEt v praxi. Dal jsem si 4 (stejná piva). Nejsem žádný ekolog, ale tolik papíru kvůli 4 piv? https://t.co/hSelAp8wok

V průběhu první ostrého dne EET zaznívá i kritika na ekologickou rovinu nového systému. Zákazníci si stěžují, že účtenky jsou kvůli elektronické evidenci tržeb příliš dlouhé, a tím pádem neekologické.

21:17
01.prosince 2016 v 20:44, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 21:18

Jak v nasi hospode funguje #EET - no, asi jako vsude... po obede servirka kasirovala se slovy - nebudu behat pro tu blbost, ne?

21:00
30.listopadu 2016 v 19:02, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 20:48

Kvůli Andrejovi se ve čtvrtek ani nenajím. #EET https://t.co/YoQv6nW9pG

20:32
  • Povinné oznámení o EET / Autor: Jitka Vlková, iDNES.cz

Podnikatelé mají podle zákona o EET povinnost vyvěsit viditelné oznámení, nejlépe v blízkosti pokladny, že daný podnik elektronicky eviduje tržby. Podle zkušeností z terénu to má v prodejně málokdo. Pokuta při kontrole za chybějící ceduli činí až 50 tisíc korun.

20:15

AHR ČR ve své tiskové zprávě uvádí, že zákon o EET neřeší situace, kdy se zaměstnanec podnikatele snaží obejít EET a účtenku do systému záměrně nepošle. Případná pokuta při kontrole zůstává na podnikateli a ten nemá moc možností, jak způsobenou škodu vymoci. Zákoník práce zná totiž odpovědnost zaměstnance jen do 4,5 násobku jeho průměrného platu.

20:02
01.prosince 2016 v 09:50, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 20:01

Naše hospoda včera. Naposled. * 2002 † 2016 Do kytek šla dlouho, z vícero důvodů, #EET byl poslední z nich. Ale byl. https://t.co/nfxWyjc1nc

19:51

Náklady na zavedení EET pro malou restauraci na venkově s omezenou kuchyní a cca 30 místy u stolu tvořily podle Asociace hotelů a restaurací
více než 15 000 korun. V restauraci v krajském městě postavené na gastronomii, s celotýdenním provozem a 90 místy u stolu, se pohybují náklady na zavedení EET na úrovni 35 000 korun.

19:39

Pokud se chtěl dnes po šesté hodině večer nově registrovat do systému EET nebo si účtenku ověřit na webu Finanční správy, měl smůlu.

01.prosince 2016 v 18:58, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 19:39

Portal #EET leží už hodinu. Nikdo si nemůže vygenerovat certifikat do (nové, založní) pokladny či zkontrolovat zaslané tržby. https://t.co/odlrUlnkJP

19:15
01.prosince 2016 v 17:07, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 19:00

Jedno flatwhite a k tomu EET uctenka.. https://t.co/YSirNm3qcW

19:09

Babiš pro Impuls: Ať si černí pasažéři koupí jízdenku, nebo vystoupí

přečíst článek
19:00

EET začne platit i pro další podnikatele

1. polovina roku 2017 Měla by se rozběhnout účtenková loterie (schovávejte si účtenky!).

Březen 2018 Nastupuje 3. EET pro ostatní činnosti (prodej vlastních výrobků včetně jídla na stáncích).

Červen 2018 4. fáze EET pro vybraná řemesla a osobní služby.

18:55

EET za období současné koaliční vlády

Prosinec 2013 V koaliční smlouvě vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL stojí: „... navrhneme legislativní a technická opatření směřující k efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb. Tato opatření zahrnou u vybraných subjektů on-line hlášení tržeb, povinnost vystavovat doklady s unikátním číslem a účtenkovou loterií.“

Únor 2014 Programové prohlášení vlády říká: „Vláda přijme opatření nezbytná ke zlepšení efektivity výběru daní a cel, zamezí zneužívání a obcházení daňových předpisů…“

Leden 2016 Ministr financí Adrej Babiš poprvé přišel s návrhem snížit DPH na točené pivo z 21 na 15 procent. Neuspěl.

Únor 2016 Návrh zákona o EET schválila Poslanecká sněmovna.

Květen 2016 EET schválil Senát a podepsal prezident

Červen 2016 Rozbíhá se oficiální informační kampaň v médiích k EET. Startuje testovací prostředí systému EET pro vývojáře a dodavatele pokladen, aby mohli vyrobit svůj software.

Červenec 2016 Systém EET byl poprvé představen veřejnosti na panelové diskusi ministerstva financí se zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, ministerstva průmyslu a obchodu, hospodářské komory a velkých obchodních řetězců i středních a malých podnikatelů. Inspiraci našel v Chorvatsku a bude on-line. Srpen 2016 Ministerstvo spustilo infolinku k EET a dodalo výklad k EET.

Září 2016 Finanční správa začíná vydávat podnikatelům autentizační údaje (přihlašovací jméno a heslo) k EET.

Listopad 2016 Začíná pilotní provoz pro podnikatele, účtenky už se evidují v centrálním systému, ale nepodléhají kontrole. Babiš přichází s návrhem vyjmout z EET platby kartou v e-shopech a drobné podnikatele, kteří platí daň paušálem a vydělají méně než 250 tisíc korun ročně. Koalice návrh neschválila

Prosinec 2016 Startuje 1. fáze EET ve stravovacích a ubytovacích službách. Snižuje se DPH na jídlo a nealko nápoje ve stravovacích zařízeních z 21 na 15 procent.

18:46

Jak chtěl stát hlídat tržby než přišla koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL

1996 Od tohoto data se vlády snaží v zemi zavést registrační pokladny. Politici se zřejmě inspirovali na Slovensku, které je zavedlo v roce 1995.

2005 Paroubkova vláda (ČSSD, KDU-ČSL, Unie svobody) prosadila zákon o zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí (offline). Byly vlajkovou lodí ČSSD v boji proti šedé ekonomice. Povinné měly být od 1. ledna 2007 a daly se odečíst z daní.

2006 Parlament už za Topolánkovy vlády odhlasoval odložení o rok. Mezitím si je stačila nakoupit nejméně tisícovka obchodníků.

2007 Vláda Mirka Topolánka povinnost mít registrační pokladny nakonec zrušila.

18:30

Poprvé po mnoha letech si dnes do hospody nemohou zajít obyvatelé Hraničních Petrovic na Olomoucku. Její provozovatelka po patnácti letech minimálně dočasně zavřela.

„Přerušila jsem činnost, protože veškeré náklady spojené se zařízením elektronické evidence tržeb by mě položily. Je to tu práce pro mě s tržbami kolem 150, maximálně 200 tisíc ročně. Dalo se vyžít, ale už tak mě občas musela zadotovat rodina. Je to docela zvláštní, po patnácti letech, kdy jsem nikdy neměla ani dovolenou, zůstat doma. Navíc jinou práci tu ale neseženu, chlap může jít dělat do lesů, ale ženská těžko,“ uvedla provozovatelka Eva Palůchová.

Hospoda sloužila podle ní v obci se zhruba 130 obyvateli i jako kulturní stánek. „Konaly se tu schůze, mikulášské nadílky a podobně. Chtěla bych pokračovat, takže teď čekám, jestli schválí výjimku pro podniky s tržbami do 250 tisíc ročně, do čehož se bez problémů vejdu už spoustu let. Ta elektronická evidence a s tím spojené náklady jsou podle mě pro všechny malé hospody a podniky likvidační. Zvlášť když tady u nás bývají potíže s internetovým připojením i mobilním signálem. Vím, že jsem neskončila jediná, zavřela třeba i známá v Lipině,“ dodala.

18:13
01.prosince 2016 v 17:57, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 18:13

První vážné problémy #EET - EET portál na Daňovém portálu neodpovídá, anebo po 30 a více sekundách. https://t.co/X31Pss2BSS

18:04

Pivovarský dvůr Lipan s minipivovarem a penzionem v Dražíči na pomezí Písecka a Vltavotýnska je přesnou ukázkou podniku, na který naplno dopadla od včerejška elektronická evidence tržeb. Majitel minipivovaru Jiří Papula se s povinností srovnal. I když slova chvály za to od něj určitě neuslyšíte.

Vše běží, funguje. Výhodou je, že přes týden u nás není žádný velký frmol,“ vysvětloval včera, když zadával do systému platbu dalšího zákazníka. Kvůli EET si pořídil zcela nový pokladní systém. Za pokladnu zaplatil 23 tisíc korun a dalších sedm set ho stojí měsíčně poplatky za software.

„Původní pokladní systém měl výhodu, že jsem mohl spočítat útratu lidem na papír a pak třeba až bylo klidněji, tak to doťukat do systému. Dneska to nejde a kromě toho jsem spočítal, že v prvních dvou letech se všemi platbami budu mít měsíční náklady navíc na 5 až 7 tisíc korun. Takže to mi snížení sazby DPH z 21 na 15 procent nepokryje,“ říká Papula.

V současné době mimo letní sezónu mu do podniku chodí nanejvýše dvacítka místních na pivo, a to především v pátek a sobotu večer. „Kvůli EET jsem musel zdražit. Pivo třeba z 32 na 35 korun, jídla o 5 až 10 korun,“ ukazuje nový jídelní lístek a doplňuje, že bude muset pořídit i stabilnější (a tudíž dražší) připojení k internetu. „Proto považuji EET za další šikanu podnikatelů, administraci a vopruz,“ dodal Papula.

17:15

Na ostrou kritiku naráží EET v liberecké restauraci Kotelna. „Kdyby k nám Andrej Babiš přišel na oběd, tak bych mu dal pěstí,“ čertí se provozovatel restaurace Radek Niesner. „Všichni jsme akorát ve stresu,“ dodává. V jeho podniku zdražila většina obědů v průměru o dvě koruny - ještě v týdnu vyšla základní nabídka poledních menu na 80 korun, ve čtvrtek už stála 82 korun. Účtenku, jak hlásá už cedule na venkovních dveří, pak zákazník dostane u baru.

17:03

Dva oblíbené brněnské podniky - Bar, který neexistuje a Super Panda Circus - zdražovat nebudou. „Na ostrý systém jsme najeli už od půlnoci, protože máme otevřeno do rána, zdržení jsme zaznamenali, ale nijak dramatické, šlo o řádově pár sekund na účtenku,“ uvedl Jan Vlachyňský, spolumajitel barů. Oba bary systém elektronických pokladen používají zkušebně už od listopadu, ale už před tím vydávaly elektronické účtenky. „Pro personál to prakticky není žádná změna,“ dodal Vlachyňský.

16:39
  • Petr Uchytil s krabicí na účtenky v brněnské kavárně Trojka.

    Petr Uchytil s krabicí na účtenky v brněnské kavárně Trojka. / Autor: Marie Stránská, MAFRA

Proč zdražila i kavárna Trojka v Brně, vysvětlil iDNES.cu majitel Petr Uchytil. „Vždycky jsme platili daně takové, jaké se platit mají, protože jsem vychovaný ze skautu, čestný člověk od povahy, ale hardware a software stojí spoustu peněz a teď budu ještě muset na spoustě akcí zaměstnávat dva lidi, i třeba na spodním baru, kde doteď stačil jeden barman na baru. Zatím jsem si to tedy zkalkuloval přibližně na šedesát tisíc ročně za variabilní náklady navíc, plus pořízení hardwaru, který vyšel na přibložně třicet tisíc korun. Takže jsme zdražili přibližně o pět až sedm procent, tudíž úplně minimálně. Máme ceny o deset korun levnější než přes ulici, takže i po tom zdražení to bude v pohodě, ale do ceny jsem to úplně minimálně promítnout musel. Ještě to ale není všechno, protože v létě budeme potřebovat ještě jednu kasu, teď máme dvě tiskárny a dvě pokladny.“

Najdete na iDNES.cz