Doporučujeme

Národní divadlo v květnu 2022

Národní divadlo v květnu 2022 | foto: archiv ND

Kam vedou tajné chodby Národního divadla? Vyhrajte exkluzivní prohlídku

Soutěž již byla ukončena
Kolik zlata je na střeše Národního divadla a je to vůbec zlato? Kam vedou tajné chodby v podzemí a dal by se pod střešní kupolí hrát tenis? Přijďte to zjistit. Díky iDNES Premium navíc můžete mít prohlídku zcela zdarma.

O Národním divadle, první scéně České republiky, ví každý z nás alespoň to základní: že se na stavbu českého divadla v 19. století skládal celý národ, že budovu brzy po dostavbě zásadně poničil požár, že se tomuto divadlu říká Zlatá kaplička a že je stále pro každého umělce velkou ctí v něm hrát. Ale také víme, že je pro většinu národa velkým svátkem Národní divadlo navštívit a navíc si ho opravdu dobře prohlédnout. Není to totiž jen divadlo, ale architektonický novorenesanční skvost, plný uměleckých děl, zajímavostí a neopakovatelného genia loci.

Při zážitkové prohlídce, kterou si můžete díky iDNES Premium užít, nejde o klasický výklad, ale vše se divákům odehraje před očima. Na vybraných lokacích, k nimž se vážou zajímavé příběhy, herci v dobových kostýmech ožijí coby historické osobnosti, stavbaři, malíři, dělníci či požárníci.

Národní divadlo v datech

Obrozenecká idea postavit vlastní národní divadlo (tehdy ještě s malým n) se zrodila v letech 1844–1845. V roce 1851 byly zahájeny sbírky. Slavnostní položení základních kamenů se konalo 16. května 1868 a v roce 1877 bylo divadlo tzv. pod střechou. Zároveň se pracovalo na sochařské a malířské výzdobě, a to jak na fasádě, či střeše, tak v interiérech včetně hlediště. Divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 – dělo se tak na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Poté se divadlo kvůli dokončovacím pracím ještě uzavřelo. Dne 12. srpna 1881 ale v budově vypukl ničivý požár a divadlo vyhořelo. Dodnes se objevují různé – seriózní i méně seriózní – názory, proč k tomu tehdy došlo. Důležité ovšem je, že se opět rozběhly akce a sbírky na podporu obnovy divadla. Budova, ve své době již technicky dokonale vybavená, byla znovu slavnostně otevřena 18. listopadu 1883, a to představením Smetanovy opery Libuše. Od té doby divadlo skutečně žije.

Diváci mohou být svědky, jak se např. už Karel Sladkovský nemohl při slavnostním poklepání na základní kámen Národní divadla v roce 1868 dopočítat, kolik těch základních kamenů vlastně je. Sedm nebo šestnáct? Byl autorem věhlasných lunet v slavnostním foyer Mikoláš Aleš, nebo František Ženíšek? Spolupracovali, nebo se hádali? Jaké je skutečné pozadí Hynaisovy opony? Co na ní vidí diváci a co herci? A je potřeba mít na oponu povolení? Kolik prostoru měli pro sebe králové a později prezidenti? Je prezidentská lóže umístěna správně? Vejde se do lóže lože? Co se skrývá těsně pod střechou a jak to naopak vypadá v tajemném podzemí? Může se do divadla dostat labuť, i když netančí v Labutím jezeře?

Při zážitkových návratech v čase se můžete podívat i do míst, kam se ani při běžných prohlídkách nedostanete – z bezpečnostního důvodu je tedy počet diváků v jedné výpravě omezen na 25 osob. Důležité je svou skupinu neopouštět – v labyrintu historické budovy se totiž velmi snadno zabloudí, zejména když překračujete čáru času.

Co získají členové iDNES Premium?

Máme speciálně pro členy iDNES Premium zarezervovanou prohlídku pro 25 osob. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a mít štěstí při slosování. Losovat budeme 12 výherců, kteří si k sobě na prohlídku mohou vzít jeden doprovod.

Výherci soutěže

Ondrej Cerny

Jiří Jecelín

Radek Prihoda

Ing. Jiří Mazura

Ondřej Němeček

Branislav Mitka

Oldřich Lohnický

Milan Vrbas

Jiří Ceral

Andrea Horáková

Milos Vosyka

Václav Petrásek

Soutěž již byla ukončena

  • Vybrali jsme pro Vás
iDNES Premium

Vaše údaje

Ověřovací kód uvidíte pouze se zapnutými obrázky
Přehrát kód z obrázku

S čím vám můžeme pomoci?

Zbývá 500 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Zpráva byla odeslána