Doporučujeme

Pianista

Pianista | foto: Bontonfilm

Mirka Spáčilová doporučuje: Pianista přes všechny hrůzy dává naději. Film zdarma

Tento film již není dostupný
Tříoscarový snímek Pianista, v němž propojil skutečný příběh židovského klavíristy Wladyslawa Szpilmana s vlastními válečnými zážitky, přivezl režisér Roman Polanski na pražský Febiofest v roce 2003 osobně. "Vždy jsem věděl, že jednoho dne natočím film o této bolestivé kapitole v dějinách Polska," přiznal tehdy.

„Nikdy jsem nechtěl, aby to byla má autobiografie. Ale jakmile jsem přečetl prvních pár kapitol Szpilmanovy knihy, věděl jsem, že jsem našel ten pravý příběh. Přes všechny hrůzy holokaustu je v něm naděje,“ prohlásil režisér o předloze, která byla po prvním vydání stažena. Mimo jiné v ní vadila postava německého důstojníka, jenž hrdinovi pomáhá.

V roce 1939, kdy Němci napadli Polsko, bylo Szpilmanovi 28 let. Jeho rodina - rodiče, bratr a dvě sestry – musela postupně prodat celý majetek včetně hrdinova milovaného klavíru a odejít s ostatním židovským obyvatelstvem do pověstného varšavského ghetta. Deportaci do koncentračního tábora unikl mladý muzikant ze všech příbuzných jako jediný.

O titulní roli Pianisty se ucházelo na čtrnáct set profesionálních i neškolených herců. Nakonec ji dostal Adrien Brody, který se kvůli studiu své postavy uzavřel do dobrovolné izolace, zbavil se bytu, auta i televize, kromě toho se učil hrát na piano a zhubl o čtrnáct kilogramů. Za svůj výkon dostal Oscara.

Úryvek z recenze

Film Romana Polanského Pianista si říká o zvláštní zacházení. Nemůže se v běžném slova smyslu líbit - hrůzám holocaustu přece není nic tak vzdáleného jako líbivost! Ale nemůže se ani nelíbit - z obav, že by i sebedrobnější výhrady k filmu mohly zpochybnit jeho obsah, tedy skutečný příběh židovského pianisty Wladyszlawa Szpilmana, jenž jako jediný z rodiny unikl transportu a přežil.

"Hudba byla jeho vášní. Přežití byl jeho mistrovský kus," říká plakátový slogan k filmu. Právě hudba má klíčovou roli v onom osudovém okamžiku, kdy německý důstojník rozhoduje o bytí či nebytí hrdiny, vyhladovělého štvance, pro kterého je ukořistěná plechovka okurek největší poklad. Ale je tu i piano se zašlými klávesami. Po těch lační neméně, na nich bude hrát o svůj život.

Celou recenzi si můžete přečíst zde.

Tento film již není dostupný

  • Vybrali jsme pro Vás
iDNES Premium

Vaše údaje

Ověřovací kód uvidíte pouze se zapnutými obrázky
Přehrát kód z obrázku

S čím vám můžeme pomoci?

Zbývá 500 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Zpráva byla odeslána