iDNES.cz
Slunce

Elektrárna nad hlavou

Ceny energií letí nahoru. Zdražuje elektřina i plyn. Zrychluje změna klimatu i globální oteplování. Celý svět proto s nadějí hledí směrem k čisté energii a obnovitelným zdrojům. Střecha se solární elektrárnou na klíč šetří nejen peněženku, ale také svět kolem nás. Instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům zní jako složitá záležitost. Opak je ale pravdou. Moderní formy ekologické výroby elektřiny se nemusí bát ani majitelé starších domů.

Advertorial, připraveno ve spolupráci s Acetex Acetex

Solární energie mezi dvěma chráněnými oblastmi

Že je fotovoltaika vhodným a dostupným řešením, si nejlépe vysvětlíme na příkladu. Mezi dvěma chráněnými krajinnými oblastmi, Křivoklátskem a Českým krasem, se nachází malá obec Králův Dvůr. A právě tady si nechal majitel jednoho z rodinných domů instalovat fotovoltaickou elektrárnu od Acetexu.

mapa

Jak sám říká, k pořízení vlastní fotovoltaiky ho vedly dvě věci: co největší posun k vlastní energetické soběstačnosti a neustále se zvyšující ceny elektrické energie.

fotografie instalace

Kolik ušetříte s fotovoltaikou?

50 %

Dotační program Nová zelená úsporám od SFŽP je zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech. Dotace mohou pokrýt až 50 procent nákladů.

295 000 Kč

Výše dotace na fotovoltaiku může dosáhnout až 225 tisíc korun*. Kombinací elektrárny se dvěma nabíjecími stanicemi na elektromobily lze získat dalších až 70 tisíc korun. Dohromady tedy 295 tisíc korun.

70 %

Domácnosti, které mají fotovoltaické elektrárny, mohou ročně ušetřit až 70 procent průměrných ročních nákladů za energie.

* Žadatelé v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji mohou získat o až 20 tisíc korun více než v ostatních krajích.

Majitel rodinného domu v Králově Dvoře má na střeše celkem 14 panelů značky AEG o jednotlivém výkonu 450 Wp, což dohromady zajišťuje výkon elektrárny 6,3 kWp. Zároveň si pořídil fyzické bateriové úložiště s kapacitou 10,65 kWh pro uložení nespotřebované energie. Celá instalace elektrárny a elektrorozvodů trvala dva dny. Na realizaci dostal majitel státní dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši 205 000 Kč, s jejímž vyřízením, jak s povděkem poznamenal, mu kompletně pomohla firma Acetex.

Zkušenost majitele fotovoltaické elektrárny instalované firmou Acetex.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům?

funkční schéma fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické panely jsou chytrou investicí

Získávat energii ze slunce je čím dál oblíbenější. Loni bylo v Česku instalováno celkem 62 megawattů nových fotovoltaických elektráren, což je o 20,6 procenta více než o rok dříve. Motivací k pořízení fotovoltaické elektrárny na míru je řada – ekologická udržitelnost, nezávislost na jiných dodavatelích energií, bezúdržbové řešení a hlavně úspora financí.

bod 1.
bod 2.
bod 3.
bod 4.
bod 5.
ekologická udržitelnost
nezávislost na jiných dodavatelích energií
bezúdržbovost řešení
úspora financí
zhodnocení nemovitosti

Návratnost investice do vlastní fotovoltaiky se odvíjí od více faktorů, ale při současných cenách energií je výrazně rychlejší, než tomu bylo před pár lety. Konkrétně se může jednat o 4 až 6 let, přičemž záruka na fotovoltaické panely AEG je 25 let.

Hodí se fotovoltaika na váš dům?

Ať už jsou motivace domácnosti pro pořízení fotovoltaiky ekologické, ekonomické, nebo kombinace obojího, budou majitelé před samotnou instalací potřebovat konzultaci s obchodně-technickým odborníkem. Ten přijede do domu, kde posoudí konkrétní situaci – technický stav, spotřebu domu a konkrétní požadavky domácnosti na výkon solární elektrárny.

hodí se ikona

Profesionální firma poskytne předrealizační konzultaci zdarma. Výsledkem konzultace je v drtivé většině konkrétní nabídka na míru, a to včetně rozpočtu a garantované dotace. Výjimečně se může stát, že dům pro fotovoltaickou elektrárnu vhodný není, ale i to by měla seriózní firma zájemci sdělit.

To podstatné:
Kam směřuje vaše střecha?

Máte střechu rovnou, nebo zkosenou? Je orientovaná na východ, či na západ? Máte dům v oblasti, kde je hodně slunných dní? To vše technik při předrealizační konzultaci posuzuje. Optimální sklon střechy je mezi 20° až 50°. Pokud ho nelze dosáhnout, není to až takový problém. Naproti tomu orientace střechy je klíčová. Směřování elektrárny na východ učiní panely nejefektivnější ráno. Maximalizaci večerní výroby energie zaručí panely směrem na západ. Během poledne a v průběhu dne poskytují nejvíce energie panely s jižní orientací.

Řečí čísel to znamená, že střecha na jih ve srovnání s tou na východ či západ má až o 20 % větší efektivitu. Pokud máte střechu na sever, solární panely pro vás nejsou správná volba.

světové strany
Koloběh dne a fotovoltaika
  • ráno Ráno, nebo když je polojasno, fotovoltaická elektrárna nemusí vyrábět potřebné množství elektřiny na pokrytí potřeb domácnosti. Může zbývající energii doplnit z distribuční sítě.
  • poledne Přes den vyrábí fotovoltaická elektrárna více energie, než spotřebuje. Přebytky jsou ukládány do fyzické nebo virtuální baterie a do ohřevu vody v bojleru.
  • večer Večer a v noci fotovoltaická elektrárna nevyrábí. Na provoz domácnosti se automaticky začne používat energie uložená v baterii, následně z distribuční sítě a také akumulovaná energie v TUV.

Řečí čísel to znamená, že střecha na jih ve srovnání s tou na východ či západ má až o 20 % větší efektivitu. Pokud máte střechu na sever, solární panely pro vás nejsou správná volba.

světové strany

Energie schovaná na potom

Rodinný dům se solární elektrárnou, který má vlastní fyzickou baterii, se ale výkyvů počasí bát nemusí. V bateriovém akumulátoru shromažďuje přebytek vyrobené energie. Ten pak využije k odbavení chodu domácnosti například v noci, při nedostatečném slunečním svitu, nebo pro zálohu vybraných spotřebičů v případě výpadku proudu.

energie schovaná na potom ikona

S baterií využijete potenciál fotovoltaické elektrárny na maximum. Další možností, kterou lze kombinovat i s fyzickou baterií, je prodej přebytků do distribuční soustavy. Nejprve je ale nutné odprodej vyřešit s dodavatelem elektrické energie.

Jak svítí slunce v Česku aneb Kde vyrobí nejvíce elektřiny

Roční úhrn globálního slunečního záření v ČR (W/m2)

940 –? 970
971 –? 998
998 –? 1026
1026 –? 1054
1054 –? 1082
1082 –? 1109
1109 –? 1337
jak svítí slunce v Česku

Solární panely umějí i vydělávat

Pořizovací náklady můžete snížit prodejem energetických přebytků. Coby mikrozdroj elektrické energie s fotovoltaickou elektrárnou do 10 kWp se připojíte k síti a následně uzavřete smlouvu s dodavatelem energií a odprodáte, co vaše domácnost nevyužije.

solární panely ikona

Funguje to tak, že nejprve se odbaví spotřeba domácnosti, dobije se bateriové úložiště a teprve poté se případně posílají přetoky do sítě. Konkrétní cenu za odkup si sjednáte s dodavatelem energie. Prodejem je možné snížit délku návratnosti instalace, což se vyplatí.

Instalace v jižních Čechách

Jak ale vypadá instalace fotovoltaiky v praxi? Abyste dosáhli na státní dotaci Nová zelená úsporám, nesmí výkon fotovoltaické elektrárna pro rodinný dům překročit zmiňovaných 10 kWp. Chytře na to šli v domě na jihu Čech. Jejich fotovoltaická elektrárna má výkon 9,9 kWp. Navíc si domácnost pořídila bateriové úložiště s kapacitou 15,3 kWh. Zmíněnou státní Nová zelená úsporám dotaci vyřídila majiteli firma Acetex. Jak na domě vypadá 27 full black panelů značky AEG? Mrkněte na video.

Instalace fotovoltaické elektrárny trvá od dvou do čtyř dnů.

Rychlý servis po celé ČR

Jako u každého zařízení, existuje i u fotovoltaiky záruka, třeba na panely AEG činí 25 let. A nejen to, technici přijedou i po uplynutí záruční doby. Pro Acetex je tak samozřejmostí, že předáním elektrárny spolupráce nekončí. Acetex běžně řeší také záruční a pozáruční servis v rámci celé České republiky. V každém regionu je tým zkušených servisních techniků, kteří v případě potřeby dorazí na místo. Proto jsou reakční doby požadavků klientů na servis velmi krátké. Společnost Acetex ale efektivně využívá i vzdálený monitoring pro kontrolu funkcí a výkonu elektrárny.

ilustrační foto servis ilustrační foto servis

Přemýšlíte o fotovoltaické
elektrárně na svůj dům?

JSME TU PRO VÁS. Energetickou optimalizace pro svůj dům máte na dosah. Stačí udělat první krok. Acetex připraví návrh ideálního řešení i s odhadem ceny a pomůže také s legislativou při získání dotace a připojení výrobny k distribuční soustavě, nebo dokonce připraví rozvaděč elektroměru dle připojovacích podmínek dané distribuce.