náhledy
Malé smartphony se už prakticky nevyrábějí. Nových telefonů s úhlopříčkou displeje pod šest palců je velmi málo, a pokud chce zákazník malý výkonný smartphone, jsou možnosti voleb ještě omezenější. Jedním takovým smartphonem je Asus Zenfone 9, který má malé tělo, ale zároveň špičkovou výbavu s řadou praktických prvků.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Úhlopříčka displeje 5,9 palce se dnes opravdu moc nevidí. Menší než Zenfone 9 nabízí z „nadupaných“ smartphonů jen iPhone 13 mini, který podle všeho letos nedostane nástupce. To Zenfone 9 je čerstvý přírůstek a Asus zůstává menší velikosti věrný.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Zároveň platí, že je Zenfone 9 moderní smartphone, ale ne s moderními prvky za každou cenu. Do kompaktního těla se tak vešla špičková výbava s výkonným procesorem Snapdragon 8+ Gen 1 a až 16 GB RAM (tuto verzi testujeme), ale zůstaly tu některé prvky, které možná nepůsobí tak moderně, ale jsou v praxi příjemné.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Stačí se podívat třeba na tloušťku Zenfonu 9, která činí 9,1 mm. To je o 1,5 mm víc než třeba u kompaktního soupeře Samsung Galaxy S22 a o 1,4 víc než u zmíněného iPhonu 13 mini. Díky tomu se ale do těla vešla baterie se slušnou kapacitou 4 300 mAh, jakou žádný jiný kompaktní kousek nemá.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Přitom tloušťka zásadně neovlivňuje to, jak dobře telefon sedí v ruce. Při půdorysných rozměrech 146,5 x 68,1 mm a hmotnosti 169 gramů je Asus Zenfone 9 v ruce opravdu příjemný kousek.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Že se Zenfone 9 nežene za papírově tou nejmodernější výbavou, dokazuje i umístění čtečky otisků prstů na pravý bok namísto do displeje. I to je podle nás velmi praktické řešení, spolehlivější, rychlejší a univerzálněji použitelné než čtečka v displeji.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Snad jediný ústupek ve stylu moderních vlajkových lodí najdeme u Zenfonu 9 v oblasti uživatelské paměti. Naše provedení má kapacitu 256 GB, víc tu pořídit nejde, základem je 128 GB. A slot na microSD karty chybí, přitom šuplíček pojme dvě nanoSIM, takže by tu klidně duální slot být mohl. Asus se rozhodl, že pro něj bude lepší, když si uživatelé připlatí za víc paměti. Škoda.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Ale zpět k praktické výbavě. Asus se rozhodl, že se u kompaktnío telefonu nebude hnát za množstvím čoček. Ony by se sem tři nebo čtyři vešly, ale Asus raději zvolil větší optiku a čip, takže sestava fotoaparátu je nakonec „pouze“ duální.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Optika foťáku je hodně vystouplá, to je zase trochu ústupek ze zaměření na praktičnost. Ale hlavní foťák díky tomu má gimballovou stabilizaci, rozlišení 50 megapixelů a světelnost f/1.9, což jsou solidní parametry. Doplňuje ho širokoúhlý foťák se standardními 12 megapixely a f/2.2.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Fotoaparát má trochu nevýhodu v tom, že se telefon položený na stole „na záda“ dost kymácí a používat ho tak v této pozici není příšli pohodlné.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Čelní fotoaparát má jen jednu čočku umístěnou v miniaturním průstřelu. Rozlišení je rovněž 12 megapixelů a nechybí tu automatické ostření. Rámečky kolem displeje jsou decentní, ale ne minimalizované do absurdna.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Co se praktických prvků týče, Asus Zenfone 9 má v balení jednoduchý kryt, který poskytuje alespoň základní ochranu telefonu před poškozením. Kryt je vyroben z relativně tvrdého „šustivého“ plastu, ale svou funkci zastane dobře, navíc tělo telefonu zvětší jen minimálně.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Lehoučký kryt také nahradí standardní „záda“ telefonu, která mají zvláštní povrchovou úpravu: je to totiž mírně měkčený plast, který je sice v ruce příjemný a telefon díky nemu neklouže, ale je na něm vídět každá šmouha.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Tvrdší plast dodávaného krytu přitom vypadá vizuálně téměř stejně, jako samotná záda telefonu, v ruce možná trochu víc klouže, ale šmouhy, mastnota a různé nečistoty se tu tak výrazně neprojevují.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
5,9palcový displej telefonnu má rozlišení 2 400 x 1 080 pixelů a tedy poměr stran 20:9. Je to SuperAMOLED panel s obnovovací frekvencí až 120 Hz a špičkovou svítivostí až 1 100 nitů. Čitelnost na slunci je tedy velmi dobrá.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Co se dalších praktických drobností ve výbavě týče, je tu třeba 3,5mm jack, odolnost vůči vodě a prachu (IP68) a také nabíjení s výkonem 30 W, samozřejmě přes USB-C konektor. Chybí ale třeba bezdrátové dobíjení, telefon ale nouzově poslouží i jako powerbanka pro další zařízení.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Elegantní Zenfone 9 lze pořídit v testovaném černém provedení a také v bílé, červené a modré barvě. Námi testované nejnadupanější provedení s největším množstvím paměti je k dispozici jen v černé barvě. Prostřední verze pak v černé a bílé.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Základní Asus Zenfone 9 stojí 19 990 korun, varianta s 8 GB RAM a 256 GB paměti vyjde na 21 490 a naše provedení 16/256 GB stojí 22 990 korun. To je vcelku konkurenceschopná cena, Samsung Galaxy S22, se kterým novinku porovnáme, začíná na částce 21 990 korun (ale Samsung má často různé slevy).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz