Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Online reportáž

16:56
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, se závěrem středečního soudního jednání pro dnešek končí i naše on-line zpravodajství. Ze soudní síně se opět přihlásíme v pondělí, kdy budou následovat závěrečné řeči obhájců Davida Ratha a Lucie Novanské. Loučíme se a děkujeme za pozornost.
16:52
Jednání soudu skončilo ve středu v 16:30 po celodenní závěrečné řeči žalobce Petra Jiráta. Soud zasedne opět v pondělí, kdy přijdou na řadu závěrečné řeči obhájců.
16:48
S novináři po skončení jednání hovořil i obžalovaný David Rath, podle něhož státní zástupce postupuje jako inkvizice. „Co bylo pro mě příjemné překvapení, že pan státní zástupce konstatoval, že zakázky probíhaly přesně podle zákona a škoda nikomu nevznikla. Co pro mě nebylo překvapení, že přišel s takovým spektakulárním návrhem. To je od počátku naplánováno, tři roky je jasné, že s něčím takovým přijde. Jsme v situaci, kdy obžaloba příliš neprokazuje vinu. Devadesát procent toho, co pan žalobce říkal, byly jeho domněnky, hypotézy a dá se říct až takové fantasmagorické dedukce. Bohužel protože nemám moc důvěru v objektivitu soudu, tak budeme muset mravenčí prací přinést jeden důkaz za druhým, kterým vyvrátíme ničím nepodložené hypotézy,“ řekl Rath.
16:41
Davidu Rathovi by podle žalobce měl propadnout veškerý majetek. „Nemám to přesně spočítané. Je to patnáct milionů plus sedm milionů úplatek a samozřejmě majetkové podíly,“ shrnul žalobce s tím, že to, co se policii podařilo zajistit, zcela jistě není veškerý Rathův majetek.
16:38
„Závěrečná řeč Davida Ratha bude jistě velmi dlouhá a bude se mě snažit rozcupovat na mraky,“ řekl Jirát.
16:30
  • Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath obžalovaný z korupce...

    Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath obžalovaný z korupce před začátkem jednání Krajského soudu v Praze. (13. května 2015) / Autor: Yan Renelt MAFRA

16:27
Lucii Novanské navrhl žalobce Petr Jirát nepodmíněný trest pět až šest let odnětí svobody ve věznici s dozorem, zákaz činnosti a pěněžitý trest. „Ona má více trestných činů, ale zase nemá to zase takovou společenskou škodlivost jako doktor Rath,“ zdůvodnil po ukončení středečního jednání novinářům Jirát.
16:24
Na závěr středečního soudního jednání žalobce Petr Jirát sdělil soudu své návrhy trestů pro Ratha a Novanskou. Davidu Rathovi žalobce navrhl nepodmíněný trest v horní třetině, tedy nejméně ve výši devíti let ve věznici se zvýšenou ostrahou, tedy například ve Valdicích. Dále navrhl propadnutí veškerého majetku a zákaz činnosti ve státní správě.
16:24
Celková společenská škodlivost dopadá i na důvěru občanů ve státní funkce, neboť trestnou činnost páchal v době, kdy byl poslancem. Korupce je závažným problémem této země. V osobě Davida Ratha prorostla i do Parlamentu ČR.
16:18
Budu navrhovat propadnutí veškerého majetku tohoto obžalovaného, prohlásil žalobce.
16:10
Úplatek je úplatkem a je jedno, jak s ním chtěl David Rath naložit, zda by ho uložil do zahraniční banky, uložil jej doma, koupil za něj manželce či milence prsten nebo jej dál jako dar ČSSD, říká Jirát.
16:05
  • Státní zástupce Petr Jirát před začátkem jednání Krajského soudu v Praze. (13....

    Státní zástupce Petr Jirát před začátkem jednání Krajského soudu v Praze. (13. května 2015) / Autor: Yan Renelt MAFRA

16:04
Doktor Rath se rozhodně nechoval jen jako politická figura. Zasahoval do jednání rady Středočeského kraje, nechal si všechny dokumenty předem posílat, říká Jirát.
15:58
Nelze přijmout Rathovu argumentaci, že byl jen hejtman, politická figura. Z důkazů vyplývá, že osobně s Kottem a Pancovou projednával jednotlivé zakázky a bral si za ně úplatky. Jako hejtman Středočeského kraje nepodal na Kotta a Pancovou trestní oznámení, nevyřadil zmanipulované zakázky, ale právě naopak. Zaštítil svoji osobou zmanipulované zakázky.
15:51
„Podle mého názoru jde o typický případ páchání zločinu organizovanou skupinou,“ říká žalobce o kauze Davida Ratha a Lucie Novanské.
15:45
„Hejtman je nechutně chamtivej a peníze mu tečou hydrantem,“ připomíná Jirát výrok Kotta z jednoho z odposlechů.
15:41
Šlo o sofistikovaně promyšlenou, předem připravenou taktiku, jak navenek navodit dojem transparentních výběrových řízení,“ řekl Jirát. Vše bylo formálně v pořádku a odpovídalo zákonu o zadávání veřejných zakázek. Z vnějšku proto nebylo možné nic poznat.
15:35
Ceny zakázek podle Jiráta nesměly být nadsazené příliš, aby to nebylo nápadné a aby zakázka prošla kontrolou. S cenami však šlo manipulovat tam, kde položky nešlo zkontrolovat.
15:33
„Vždy byl vybrán ten uchazeč, který byl ekonomicky schopen a ochoten Rathovi, Novanské, Kottovi a Pancové úplatek zaplatit,“ řekl státní zástupce.
15:30
Každá zakázka musela být finančně vyšperkovaná podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zde byla nezastupitelná role Lucie Novanské. A za to také brala úplatky, řekl Jirát. „Kdo neznal okolnosti, hodiny schůzek Kotta, Pancové a Ratha, ten neměl šanci nic poznat. O to je tato trestná činnost nebezpečnější,“ dodal.