Střelba, pak ticho a zpěv ptáků. Poslechněte si, jak zněl konec války

  • 66
Válečné muzeum v Londýně zveřejnilo zvukovou nahrávku, zachycující konec první světové války. Zrekonstruovali ji díky grafickému záznamu, který dokumentoval dělostřeleckou aktivitu na západní frontě. Válka skončila 11. listopadu 1918 po páté hodině ráno, děla na frontách utichla úderem 11. hodiny.

Jak britské Imperial War Museum uvedlo, na nahrávce je jasně patrný okamžik, kdy utichne střelba a vystřídá ji ticho a ptačí zpěv. Dokládá to, že boje trvaly doslova až do poslední chvíle.

Že nahrávka není původní, pravděpodobně nikomu z návštěvníků muzea nevadí. Filmový pás s grafickým záznamem, na základě kterého zvuk rekonstruovali, je také součástí muzejní sbírky. O jeho objevení informovali už při 100. výročí začátku první světové války.

Spojenci za války na frontě poblíž řeky Mosely používali mikrofony rozmístěné podél celé linie, které zachycovaly zvuk střelby z německých dělostřeleckých baterií. Bylo tak možné určit jejich polohu.

Konec 1. světové války, jak ho zaznamenaly přístroje britské armády. Vlevo je vidět obrazová reprezentace zvukového záznamu během ostřelování, vpravo pak po utichnutí zbraní.

Unikátní snímek vznikl díky britskému poručíkovi Williamovi S. Tuckerovi. Ten stál za vynálezem nízkofrekvenčních mikrofonů se schopností rozlišit zvuk střelby z děla a třesknutí, které vydává projektil při překonání rychlosti zvuku.

„Náhle bylo velké ticho a my jsme strnule hleděli do mlhy nad zemí nikoho. Oči jsem měl doslova přilepené na svých hodinkách. Když nastala jedenáctá hodina, zvolal jsem: ‚Příměří!’,“ líčil pamětník rotmistr Georg Bucher chvíle na samém konci bojů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video