Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán a Pákistán Holbrooke zemřel

  7:10aktualizováno  10:51
V pondělí zemřel v USA muž, který byl klíčovým spojencem amerického prezidenta Baracka Obamy ve snaze ukončit vleklý konflikt v Afghánistánu. Richard Holbrooke zemřel ve věku 69 let ve Washingtonu, čtyři dny po operaci trhliny v srdeční tepně.

Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke | foto: AP

Vážné zdravotní potíže začal mít při pátečním jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Byl převezen do univerzitní nemocnice George Washingtona a lékaři mu operovali trhlinu v srdeční tepně. O víkendu prodělal dvě náročné operace, ale stále byl v kritickém stavu.

"Tu válku v Afghánistánu musíte zastavit," zněla podle listu The Washington Post jeho poslední slova k pákistánskému lékaři před aplikací anestetik.

Obama Holbrookea vloni jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Prezident ho pokládal za klíčovou postavu při jednání o ukončení devítiletého boje proti Talibanu.

Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke (vlevo) a při návštěvě amerických jednotek v provincii Hílmand (21. června 2010)

Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke (vlevo) a při návštěvě amerických jednotek v provincii Hílmand (21. června 2010)

Kromě koordinace informací mezi Pentagonem, Obamou a velením spojeneckých jednotek v Afghánistánu měl na starost prosazování humanitární a rozvojové strategie mezi Afghánci. Právě tato práce měla podle Holbrookea rozhodnout o budoucnosti země. Snažil se také donutit Kábul a Islámábád ke spolupráci v boji proti Talibanu.

Podle BBC to byl nezdolný člověk, který překvapoval detailní znalostí jednotlivých problémů a zarputilostí. Jako jeden z prvních amerických představitelů upozornil na to, že pokud chtějí USA v Afghánistánu uspět, musí se jejich strategie změnit. Před rokem se kvůli prezidentským volbám pohádal s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. (více zde)

V poslední době se velmi angažoval v Pákistánu, usiloval o rozsáhlou zahraniční pomoc po tamních katastrofálních záplavách. Obamovu administrativu Holbrookeova smrt zastihla ve chvíli, kdy se chystá zveřejnit nejnovější hodnocení války proti islamistickým povstalcům v zemi pod Hindúkušem.

Kissinger Balkánu

Holbrooke svou diplomatickou kariéru zahájil už v 21 letech a působil pod všemi demokratickými prezidenty od Johna F. Kennedyho po Obamu. Nejprve pracoval ve Vietnamu, později v Maroku a dalších zemích. Zastával také funkci velvyslance své země při OSN a v Německu. Dvakrát byl tajemníkem ministra zahraničí.

Richard Holbrooke (vlevo) a generál Wesley Clark na sarajevském letišti (29. září 1995)

Jeho hvězdná hodina. Richard Holbrooke (vlevo) a generál Wesley Clark na sarajevském letišti (29. září 1995)

Nepřehlédnutelnou pozici na diplomatické scéně si vybudoval v roce 1995, kdy pomohl vyjednat Daytonské dohody, které ukončily válku v Bosně. Za zprostředkovatelské úsilí na Balkáně byl spolu s bývalým prezidentem Billem Clintonem v 90. letech několikrát navržen na Nobelovu cenu za mír.

Holbrooke byl přezdíván Kissinger Balkánu či Buldozer. "Pokud to dopomůže k míru, tak se spolupráce s lidmi, kteří dělali nemorální věci, neštítím," prohlásil kdysi Holbrooke.

Celkem byl třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 Kati Martonová.

Buldozer Holbrooke

Narodil se jako Richard Charles Albert Holbrooke 24. dubna 1941 v New Yorku v židovské rodině, která uprchla z Evropy před nacisty. Matka pocházela z Německa, otec z ruské židovské rodiny žijící v Polsku.

Po studiu dějin, mezinárodních vztahů a němčiny na Brownově univerzitě nastoupil v roce 1962 na ministerstvo zahraničí. První ostruhy si vysloužil při organizování pomoci v jižním Vietnamu. Zúčastnil se jednání o ukončení vietnamského konfliktu v roce 1968 v Paříži.

Po prvním odchodu z diplomacie se věnoval postgraduálnímu studiu a v letech 1970-1972 vedl Mírové sbory v Maroku. Následující čtyři roky byl šéfredaktorem nově založeného časopisu Foreign Policy. V kabinetu Jamese Cartera (1977-1981) byl tajemníkem ministra zahraničí pro východní Asii a Tichomoří. Bylo to v době násilností režimu indonéského diktátora Suharta na Východním Timoru.

V letech 1985-1993 pracoval u investiční banky Lehman Brothers, poté byl velvyslancem USA v Německu, tajemníkem ministra zahraničí pro evropské a kanadské záležitosti.

Jeho hvězdná chvíle přišla v polovině 90. let, kdy byl vedoucím amerického vyjednávacího týmu usilujícího o dosažení míru v bývalé Jugoslávii. Bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić nyní před haagským soudem tvrdí, že se v roce 1996 dohodl s Holbrookem na tom, že nebude tribunálu vydán, pokud se stáhne z politického a veřejného života. Holbrooke toto tvrzení opakovaně popřel.

V roce 1996 opustil ministerstvo zahraničí a pracoval pro bankovní sektor, poté se ve funkci dočasného zvláštního vyslance USA na Kypru snažil s menším úspěchem najít řešení pro ostrov rozdělený mezi Turky a Řeky.

A neúspěšná byla i jeho mise v Kosovu. Poté co Holbrooke oznámil definitivní krach jednání se Slobodanem Miloševičem, vydal generální tajemník NATO Javier Solana 23. března 1999 rozkaz k zahájení leteckých útoků proti Jugoslávii.

Od srpna 1999 do ledna 2001 byl velvyslancem USA při OSN.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Ve Švýcarsku se utrhla lavina, ze čtyř zachráněných jeden zemřel

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Sněhová masa zavalila na...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Najdete na iDNES.cz