Puč v Československu nebude, soudila CIA dva měsíce před únorem 1948

  19:36aktualizováno  19:36
Komunistický puč v Československu je nyní nepravděpodobný, protože by se zřejmě neobešel bez nasazení sovětské armády a to by byl risk, soudila na konci roku 1947 americká zpravodajská služba CIA. Do únorové krize, v níž se KSČ chopila absolutní moci, scházely jen týdny.

Prezident Edvard Beneš (uprostřed) přijal 25. února 1948 Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého. Beneš ustoupil masivnímu nátlaku a jmenoval nové ministry podle komunistického diktátu. | foto: ČTK

Analýzu situace v Československu na sklonku roku 1947 vypracovala CIA - samozřejmě v utajeném režimu - 12. prosince zmíněného roku. Pro badatele byla dostupná od roku 2013, nyní ji ale díky zpřístupnění na internetu mohou číst všichni (najdete ji zde).

Zveřejněné dokumenty

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v úterý zveřejnila na internetu téměř 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly dosud přístupné pouze ze čtyř počítačů v národním archivu v Marylandu. V on-line knihově je zároveň mnoho materiálů, které se týkají Československa. Jeden z nich hovoří například o atomovém dělu umístěném v Košicích (více zde). Dokumenty si můžete prohlížet ZDE.

Lze spekulovat, nakolik analýza Američany ukolébala a zda přispěla k tomu, že Západ o dva měsíce později jen nečinně přihlížel pádu Československa do vazalství Kremlu. Je nicméně pravdou, že americký ministr zahraničí George C. Marshall v listopadu 1947 své kolegy v kabinetu informoval, že lze očekávat sovětské upevnění moci nad Československem.

Prosincová analýza CIA je poměrně obšírná, zpravodajská hlášení byla mnohdy výrazně kratší. Co se v ní píše?

Agentura hodnotila dění v Československu jako důležité. „Schopnost ČSR vzdorovat očekávanému sovětskému náporu vzbudí silnou odezvu napříč Evropou (...) V Československu se ukáže, zda může socialistický stát v poválečné Evropě úspěšně fungovat, aniž by se stal kořistí komunistů. Což může napovědět, jaký bude vývoj v západní Evropě,“ uvedli zpravodajci v době, kdy se komunistické strany snažily chopit moci i v Itáli či Francii.

„Komunisté zeslábli a Češi milují svobodu“

Američtí zpravodajci zaznamenali, že komunisté zvítězili v československých volbách roku 1946 a že jim do rukou hrála i situace v okolních, Sověty ovládaných regionech. „Se závazkem spojenectví se SSSR a v téměř úplném obklopení Sověty okupovanými oblastmi se Československo musí přizpůsobovat zahraničněpolitické linii Kremlu,“ konstatují Američané.

Fotogalerie

Poměrně přesně vylíčili vzestup moci komunistů v ozbrojených složkách - například upřednostňování svých sympatizantů mezi důstojníky při povyšování. Komunistům podle zprávy hrála do rukou kontrola odborů i prezentace SSSR jako záruky ochrany před německým revanšismem.

Protikomunistické síly ovšem CIA pokládala v prosinci 1947 za „silnější než před dvěma lety“. I proto, že Sověti nemohli v Československu postupovat s brutální přímočarostí aplikovanou v Polsku - nebo dokonce v Maďarsku či ve své okupační zóně Německa, tedy v poražených státech. Čechoslováci, líčila CIA, „jsou politicky vyspělí, prodchnutí západním ideálem demokracie, mají vysokou úroveň života a milují svobodu“. Že oceňují Sovětský svaz byla podle agentů jedna věc; že instinktivně odmítají totalitu a policejní stát, zcela jiná.

Iluzemi o metodách Sovětů a komunistů přitom Američané netrpěli. Všímali si toho, jak tvrdý sovětský nátlak přiměl Československo odmítnout Marshallův plán (americkou pomoc na poválečnou hospodářskou obnovu evropských zemí, pozn. red.). Věděli o zatýkání protikomunistických činitelů v roce 1947, věděli o komunistických provokacích vůči politickým protivníkům - hlavně národním socialistům, sociální demokracii a Slovenské demokratické straně.

Československo součástí SSSR?

V jedné z pozdějších zpráv, datované k září 1948, se CIA zabývá možností, že se Moskvou ovládnuté Československo brzy formálně stane svazovou republikou SSSR.

Krok označovala CIA za "velmi pravděpodobný", motivovaný snahou Kremlu upevnit své impérium i vzhledem k tehdy probíhající berlínské krizi (více o blokádě zde).

Začlenění Československa do SSSR se podle CIA mělo odehrát tak, aby vše vypadalo spontánně a na základě vůle lidu. CIA zmiňovala, že řada politiků začlenění Československa do SSSR podporuje - například Rudolf Slánský, Alexej Čepička, Zdeněk Fierlinger. "Západ Československo odepsal," uvádí zpráva na podporu argumentu, že by se obyvatelstvo proti kroku patrně příliš nebouřilo.

KSČ by potřebovala pomoc Rudé armády, soudila CIA

Vycházeli ovšem z předpokladu, že pokud by se Sověti zmocnili Československa silou, víc by ztratili než získali. Analýza usuzuje, že země, braná z pohledu Moskvy jako zdroj dodávek pro sovětský průmysl, by zpřetrhala obchodní vazby se Západem, zchudla by a rozmnožily by se v ní sabotáže.

„Konečné rozhodnutí o taktice československých komunistů ale padne v Moskvě,“ byla si vědoma CIA - a brzký komunistický převrat označila za nepravděpodobný.

„Komunistický převrat by nyní byl obtížnější než před dvěma lety a pravděpodobně by se neobešel bez pomoci sovětských vojsk, čímž by SSSR riskoval vážné mezinárodní komplikace,“ usuzovala CIA a upozorňovala i na to, že by se Sověti dostali do konfrontace v rámci tehdy poměrně nově založené OSN. Zvýšenou aktivitu československých komunistů na sklonku roku 1947 přisuzovali Američané testování síly demokratické opozice.

Vedle už zmíněného ekonomického propadu Československa zmiňovali američtí zpravodajci také racionálně se jevící předpoklad, že Moskva spíš vyčká, jak se vyvinou krize ve Francii a Itálii - pokud by tyto země nakonec komunisté ovládli, nebyl by důvod spěchat s Československem.

Jak známo, události se nakonec vyvinuly jiným směrem. Českoslovenští komunisté, v obavě z volební porážky a ruku v ruce se sovětskými poradci, v únoru 1948 „zařídili“, aby se žádné svobodné volby v květnu už nekonaly.

Americký týdeník o únorovém puči v Československu v roce 1948:

Autor:

Komunisté udělali po roce 1948 z Rumburské vzpoury dozvuk VŘSR

Poprava strůjců rumburské vzpoury v Novém Boru u České Lípy

VIDEO Vojenská vzpoura, která vypukla v úterý 21. května 1918 v severočeském Rumburku, byla největším...

Jak se KSČ pokusila zadrátovat i nebe. Ničila letce i celé letectví

ČSA musely po válce flotilu budovat pochopitelně od nuly, nosným typem se staly...

Před 70 lety se KSČ pokusila zadrátovat kromě hranic i celé nebe. Prozápadně orientované letecké...

Vláda KSČ: vězení, perzekuce, znárodnění. I kvůli únoru 48 vzniklo NATO

ČELÁKOVICE 50. LÉTA. Alegorický vůz pracovníků Kovohutí Čelákovice s bustami...

Seriál Státní převrat 1948 - V. díl Takzvaný Vítězný únor otočil mnoha lidem v Československu život naruby, mnohé i zahubil. Význam...

Benešova role v únoru 1948 byla ostudná a osudová, míní historik

Prezident Beneš ustoupil nátlaku a jmenoval nové ministry podle komunistického...

VIDEO Češi si v těchto dnech připomínají 70. výročí komunistického převratu, který znamenal na další...

Totalita přišla za potlesku velké části národa. 70 let od Vítězného února

Klement Gottwald při Vítězném únoru 1948

VIDEO Seriál Státní převrat 1948 - I. díl Před 70 lety převzali komunisté v Československu moc do svých rukou a nastolili v zemi vládu...

Železnici mezi Chebem a Waldsassenem přeťala v roce 1948 železná opona

Zaniklá obec Krásná Lípa u bývalé trati do Waldsassenu.

Seriál Poněkud neobvyklá cyklostezka míří z Chebu do německého Waldsassenu. Vede totiž po historické...

Schvalování února 1948 není trestné, rozhodli žalobci

Klement Gottwald při Vítězném únoru 1948

Žalobci se nebudou zabývat trestním oznámením internetového publicisty Martina Léra, které podal na...


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

GLOSA: Dva Matteové se spolu přetahují o moc. A Itálie trpí

Matteo Salvini a Matteo Renzi

Italská politika netrpí těžkopádností. Zdá se, že ji ovládají dva muži téhož křestního jména. Není však Matteo jako...

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

Zemřela modla neonacistů. Münter se podílel na masakru civilistů v Ascq

Při masakru v severofrancouzském městečku Ascq jednotky SS povraždily 86...

Nedlouho před plánovaným zahájením soudního procesu zemřel v 96 letech bývalý člen elitních nacistických jednotek SS...

Najdete na iDNES.cz