Devatenáctiletá samice se dostatečně nesblížila ani s jedním ze svých předchozích mláďat, která uhynula v letech 2019 a 2022. Orangutani jsou kriticky ohrožení a za život obvykle přivedou na svět nanejvýš čtyři mláďata. Samice se o ně musí starat, krmit je a nosit až do jejich tří let. Když Mujur na začátku roku zabřezla, hledali chovatelé nová řešení.
Lizzie Reevesová je porodní asistentka a specialistka na kojení v dublinské porodnici. Dala dohromady skupinu 30 kojících dobrovolnic, které se střídaly při výuce opice. V době, kdy ženy za sklem kojily, byl pavilon orangutanů vždy uzavřený pro veřejnost. O netradičním výukovém programu irské zoologické zahrady napsal na svém serveru deník The Guardian.
„Mujur s mimořádným zájmem přes sklo sledovala ženy, jak kojí své děti, a dokonce některé jejich činnosti opakovala. V rámci výukového programu byla Mujur promítána také videa jiných samic orangutana, které kojily svá mláďata,“ uvedla zoo v prohlášení.
Mujur 31. července porodila zdravého samečka, vykazovala mateřské pudy a o mládě se starala. Jen měla obtíže přikládat si mládě k prsu ve správné poloze. Ačkoliv je obvykle nejlepší neoddělovat mládě od matky, pečovatelé se nakonec rozhodli malého orangutana krmit lahví. Jeho přežití je totiž velmi důležité také z genetických důvodů. Jeho otcem byl samec Sibu, který v únoru v dublinské zoo zemřel. Mládě je šancí na zachování jeho genetické výbavy a tedy pestrosti druhu, uvedla zahrada.
Malý orangutan z pražské zoo se jmenuje Harapan. Znamená „naděje“ |
Mládě zůstane v zahradě v péči ošetřovatelů ještě několik týdnů, pak ho převezou na specializované pracoviště Monkey World v Británii. To se stará právě o mláďata orangutanů, která jejich matky odmítnou nebo se nejsou schopny o ně postarat.