V dětských domovech ve Walesu se zneužívalo, odhalil starý dokument

  23:40aktualizováno  23:40
V sedmdesátých a osmdesátých letech bujelo ve Walesu zneužívání a týrání dětí v dětských domovech. Šokující odhalení přineslo zveřejnění sedmnáct let staré obsáhlé zprávy, která mapovala nuzné poměry v tehdejší zařízeních pro opuštěné děti. Ty podle všeho v mnoha případech prožívaly skutečné peklo na zemi.

V dětských domovech ve Walesu se v minulosti podle nově zveřejněného dokumentu zneužívalo a děti zde zažívaly opravdová muka. | foto: Profimedia.cz

O otřesných praktikách v tehdejších dětských domovech se spekulovalo mnoho let. Až v roce 1996 však dokončil vyšetřovatel John Jillings spolu s několika spolupracovníky 300 stránkovou zprávu, která podávala komplexní obraz o stavu péče o děti ve Walesu v sedmdesátých a osmdesátých letech (kompletní Jillingsovu zprávu si můžete přečíst zde a zde). Vyšetřování však bylo z mnoha důvodů narušováno a trýznitelé se vyhnuli jakémukoli významnějšímu potrestání.

V loňském roce však o zveřejnění dokumentu požádalo několik britských médií v čele s televizní stanicí BBC a listem The Independent. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím jim pak byla poskytnuta zeditovaná podoba spisu z vyšetřování.

Z něj vyplývá mnoho šokujících odhalení. Během sedmdesátých a osmdesátých let mělo v dětských domovech ve Walesu docházet k týrání dětí. K jednomu z nejhorších případů patří zneužívání 20 chlapců a pěti dívek ve věku 10 až šestnácti let v dětském domově Bryn Estyn. O tomto případu se jako o jednom z mála již dříve informovalo. 

Dvanáct malých dětí kvůli násilnostem ze strany pečovatelů zemřelo. "Děti byly doslova bestiálně týrány. Vychovatelé se k nim nechovali jako k lidským bytostem," píše Jillings ve svém dokumentu.

Domovy se bály odškodnění obětí

Mimo obšírného zdokumentování mnoha konkrétních případů zneužívání materiál obsahuje i záznamy o falešných výpovědí a vyhýbání se soudu u většiny podezřelých. Dokonce poukazuje i na krytí podezřelých ze strany policie. Konkrétní jména však zeditovaný a podle všeho upravený dokument neobsahuje.

Vše pak korunuje důvod, proč bylo mnoho informací o zneužívání dětí zameteno pod koberec. Dětské domovy, který se obvinění týkala, se totiž bály případných tučných odškodnění pro oběti zneužívání, popřípadě pro jejich rodiny.

"Od obětí násilností a zneužívání víme, že mnoho násilníků je stále na svobodě. Soudy o nich ví a i tak je nechávají bez dohledu," uvedl Peter Saunders z Národní asociace pro oběti zneužívání. Dodal také, že zneužívání dětí přetrvává i kvůli strachu z veřejného pošpinění a neschopnosti dostat potenciální pachatele před soud.

"Je to pořád stejné. Ti stejní právníci, kteří se snaží zatajit pravdu. Pokud nedokážeme říct pravdu o případech, které jsou mnoho let staré, jaká je šance, že ji ukážeme u těch aktuálních?" ptá se Saunders.

Magdaleniny prádelny jako stín minulosti

Podobný stín minulosti se nedávno přihlásil o slovo i v Irsku. Tamní obyvatele už mnoho let straší odkaz takzvaných Magdaleniných prádelen. Ty byly pojmenovány podle Marie Magdaleny, prostitutky, která litovala svých hříchů a rozhodla se následovat Ježíše.

Provozovala je katolická církev jako rehabilitační centra pro svobodné matky, oběti znásilnění a obecně hříšné a nepohodlné ženy. Ty v prádelnách pracovaly dnem i nocí v krutých podmínkách. Mnoho žen v těchto institucích umíralo. Během let 1922 až 1996 prošlo prádelnami kolem deseti tisíc žen (více o Magdaleniných prádelnách zde).

První oběti začaly o zneužívání a násilí mluvit v devadesátých letech. Irská vláda však až do roku 2001 odmítala uznat, že se násilnosti v katolických domech skutečně odehrávaly. V roce 2011 vyzval člen organizace OSN proti týrání a mučení irskou vládu, aby zahájila vyšetřování případů tisíců dívek a žen (více o příbězích žen z Magdaleniných prádelen čtěte zde).

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost. Má téměř polovinu hlasů

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v nedělních parlamentních volbách zatím získává 45,8 procenta hlasů....

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Při tajfunu Hagibis zemřelo 35 lidí, u pobřeží Japonska se potopila loď

Nejméně 35 mrtvých, asi stovka zraněných a 17 pohřešovaných. Taková je bilance ničivého tajfunu Hagibis, který se v...

Merkelová a Macron vyzvali Turecko, aby okamžitě zastavilo útok na Sýrii

Německá kancléřka Angela Merkelová v nedělním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz