Toxický vzduch připraví dnešní děti o část života, průměrně až o dva roky

  20:39aktualizováno  20:39
Znečištění ovzduší zkrátí průměrnou délku života dnešních dětí v průměru o dvacet měsíců. Ačkoli se tento problém týká celého světa, nejhůř jsou na tom děti v oblasti jižní Asie. Vyplývá to z nové studie, která poukazuje na nutnost okamžité reakce. „Nemáme kouzelnou hůlku, je na čase začít jednat,“ říkají odborníci.

Lidé v Thajsku se chrání před znečištěním ovzduší pomocí roušek. (3 dubna 2019) | foto: Reuters

Podle nejnovější zprávy o stavu světového ovzduší (SOGA) je právě jeho znečištění pátou nejčastější příčinou smrti na světě.V roce 2017 přispělo znečištěné ovzduší podle listu The Guardian ke každé desáté smrti a je zodpovědné za více úmrtí než alkohol, podvýživa nebo drogy. 

Fotogalerie

Zvláště ohrožené jsou země v Asii nebo Africe, kde vědci zaznamenali vysoké hladiny částic způsobujících ucpání plic. Svůj podíl na tom má podle nich pravidelné používání různých druhů uhlí pro přípravu jídla, což dramaticky snižuje délku života.

„Rostoucí množství nemocí způsobených znečištěním ovzduší patří mezi hlavní výzvy, kterým čelí národní vlády a představitelé veřejného zdraví. Znečištění má dalekosáhlé důsledky na lidské zdraví, ale také pro národní ekonomiku,“ říkají autoři zprávy.

Problém je podle nich nejhorší v zemích jako je Indie, Pákistán nebo Bangladéš, které se obyvatelé velkých měst potýkali v loňském roce s oblaky hustého toxického vzduchu i několik dní v kuse. Znečištění ovzduší má podle vědců za následek, že děti narozené v dnešní době na jihu Asie zemřou o třicet měsíců dřív než za normálních okolností. Celosvětově se nově narozeným dětem zkrátí život v průměru o dvacet měsíců.

„Skutečnost, že znečištění ovzduší zkrátí život dětí o tak dlouhou dobu, je šokující. Nemáme žádnou kouzelnou hůlku, takže by vlády měly začít urychleně jednat,“ myslí si Robert O’Keefe, viceprezident amerického Institutu zdravotních efektů.

Přestože toxický vzduch má největší vliv právě na vývoj malých dětí, ohrožuje také starší lidi. Téměř devět z deseti úmrtí způsobených znečištěním ovzduší postihlo lidi starší padesáti let. Stárnutí obyvatelstva v mnoha částech světa bude mít podle O’Keefea v příštích za následek také větší počet úmrtí spojených se znečištěním vzduchu.

Čína zlepšila ovzduší, standardy přesto nesplňuje

„Hlavním zdrojem znečištění je v Indii spalování tuhých paliv v domácnostech, prach ze stavebnictví a dopravního provozu, spalování uhlí v průmyslu a elektrárnách nebo využívání strojů poháněných naftou,“ uvádí zpráva podle zpravodajské stanice CNN.

Znečištěné ovzduší snižuje inteligenci, lidem sebere až rok vzdělání

Dalšími nejohroženějšími státy jsou země subsaharské Afriky, jako je Niger, Kamerun nebo Nigérie, kde znečištění ovzduší připraví děti až o dva roky života. Jako příklad hodný následování zpráva paradoxně uvádí Čínu, která díky přísným vládním kontrolám dosáhla v loňském roce zkvalitnění ovzduší.

Ve čtyřiasedmdesáti čínských městech o třetinu klesl počet nebezpečných částic. Zpráva SOGA však poukazuje na to, že průměrné údaje o znečištění ovzduší v Číně jsou stále daleko pod standardy kvality ovzduší, které doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Umělec streamoval smog v Číně, upozorňuje na neúnosnou situaci:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Hongkong odložil schvalování vydávání osob do Číny, ale protesty neskončí

Protest desetitisíců lidí v Hongkongu proti zákonu, který by umožňoval vydávat...

Hongkong odloží schvalování zákona o vydávání osob podezřelých z trestného činu, oznámila správkyně Hongkongu Carrie...

OBRAZEM: Cesta na vrchol. Z aktivistky první prezidentkou Slovenska

Volební plakát Zuzany Čaputové. (30. března 2019)

První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nastoupila do úřadu. Advokátka a občanská aktivistka vyhrála 30. března v...

Udělala ze mě zrůdu, obvinila média studentka neprávem vězněná za vraždu

Soud s Amandou Knoxovou a jejím přítelem Raffaelem Sollecitem. Obžalovaná na...

Američanka Amanda Knoxová obvinila média, že ji obestřela falešným příběhem, který ji i přes prokázanou nevinu zobrazil...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz