Autoři studie oblast objevili na základě dat z lodních sonarů s vysokým rozlišením. Nachází se v jižní části Indického oceánu, která je mnohem hlubší než její okolí a „neodpovídá přirozenému mořskému dnu“.
Vincent Lyne, bývalý výzkumník z Tasmánské univerzity tvrdí, že právě zde, na souřadnicích 33,02° jižní šířky a 100,27° východní délky - asi 1 500 mil západně od australského Perthu, by se mělo letadlo nacházet.
Podle jeho analýzy jsou trosky letadla v oblasti, kterou nazval Penang Longitude Deep Hole. Má hloubku přibližně 6 000 metrů a leží na východním konci Broken Ridge, členité a nebezpečné části Indického oceánu.
Lyne se domnívá, že zmizení letadla bylo „pečlivě naplánováno“. Myslí si, že cílem bylo se právě do této díry zřítit. Ať už se tato záhadná událost stala jakkoli, měla patrně za následek smrt všech 239 lidí na palubě.
Vědec tvrdí, že se tak dostal nejblíže k vyřešení záhady. Své výsledky označil za „dosud nejsilnější přímé fyzické důkazy o přesné poloze“ letu MH370. Jeho závěry však dosud nikdo nepotvrdil.
Jako trhlina v časoprostoru. Netflix nabízí tři teorie zmizení letu MH370![]() |
Oficiální zprávu z vyšetřování zveřejnila malajsijská vláda v roce 2018. Ta odhalila, že řízení letadla bylo pravděpodobně úmyslně zmanipulováno. Nedokázala však určit kým.
Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zmizel z obrazovek radarů v noci na 8. března 2014. Letěl z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru na mezinárodní letiště v Pekingu. Na palubě vedle dvanáctičlenné posádky nesl 227 pasažérů z Malajsie, Číny, Indonésie, ale i Austrálie, Francie, Kanady či Ukrajiny.
Po čtyřiceti minutách letu se zkušený pilot Zaharie Ahmad Shah naposledy ohlásil malajsijským operátorům a následně vletěl do vietnamského vzdušného prostoru. Od té doby se s letem nepodařilo spojit.
Podél afrického pobřeží a na ostrovech v Indickém oceánu se v průběhu uplynulých let našlo více než 30 kusů ztraceného stroje. Minulý měsíc zahájila britská společnost Ocean Infinity zřejmě už poslední pátrací misi.
8. března 2014 |