Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Islámský stát změnil taktiku, varují analytici po teroru v Paříži

  15:21
Atentáty v Paříži byly na rozdíl od minulých teroristických útoků ve Francii v něčem jiné. Poprvé byly sebevražedné a mířily na anonymní dav. Islámský stát podle analytiků mění svoji taktiku a může chystat ofenzivu sebevražedných útočníků v Evropě, kteří se kvůli situaci na hranicích nemohou účastnit bojů v Sýrii.
Francouzští vojáci před katedrálou Notre Dame (15. listopadu 2015)

Francouzští vojáci před katedrálou Notre Dame (15. listopadu 2015) | foto: AP

Islámský stát se ve videu zveřejněném v sobotu k útokům v Paříži přihlásil a zároveň vyzval své stoupence v Evropě, aby pokračovali v teroru namířeném proti „bezvěrcům“ (více o hrozbě Islámského státu zde). To je změna. Zatímco dříve teroristé útočili proti konkrétním cílům, jako tomu bylo při vyvraždění redakce Charlie Hebdo, nyní může být obětí kdokoliv.

Teror v Paříži

„Teď máme před sebou slepý terorismus, neboť specifické cíle jsou chráněny, takže méně dostupné. Páteční útoky byly provedeny podobně jako atentáty v Madridu v roce 2004 nebo v londýnském metru v roce 2005, což byly sebevražedné akce,“ řekl listu Libération sociolog Farhad Khosrokhavar.

Radikální skupiny v Sýrii a Iráku mají dostatek lidí ochotných k sebevražedným akcím. V západních zemích tito dobrovolníci pocházejí z velmi malých skupinek stejně smýšlejících lidí. Jakmile je policie odhalí, snaží se je vždy rozbít. Vůdci těchto skupin vždy aspoň krátce odjedou k výcviku do ciziny.

Většina atentátníků pochází z rozvrácených rodin, často mají za sebou pobyt ve vězení a najdou smysl života v radikálním islámu. Za nejvýznamnější považuje Khosrokhavar právě pobyt mezi islamisty v zahraničí.

Lidé vyrostlí na Západě se tam naučí zabíjet, čímž se zvyšuje jejich ochota zemřít. Odcizí se vlastní kultuře, rodině a dosud poznaným hodnotám.

„Když je člověk připraven zabít, je také připraven zemřít. To platilo pro fanatiky za komunismu i nacismu,“ řekl Khosrokhavar.

Vesty vyrobené ve Francii

Přesun boje proti Západu přímo do evropských zemí může dokládat i vybavení atentátníků. Ti v Paříži použili navzájem si podobné sebevražedné vesty. Obsahovaly TATP, což je sice velmi lehce získatelná, ale také velmi nestabilní třaskavina, baterii, spínač a šrouby, které měly zvýšit účinnost.

Odborník na pyrotechniku řekl agentuře AFP, že vyrobit takové výbušné zařízení není snadné. Vesta nesmí být objemná, aby se nositel mohl snadno pohybovat, a přitom musí být bezpečná, aby nevybuchla předčasně.

Podle odborníků je jisté, že výrobce vest nebyl mezi těmi, kdo je v Paříži použili. „Jsou to přesní specialisté, kteří nikdy neútočí, takže ten výrobce je stále někde tady,“ řekl bývalý velitel francouzské tajné služby Alain Chouet.

Pás pro sebevraha nelze podle odborníků vyrobit podle návodu na internetu a je jisté, že ti, kdo útočili v Paříži, si své vesty nepřivezli ze Sýrie.

„Čím víc se s tím hýbe, tím vyšší je riziko nechtěného výbuchu. Pravděpodobné je, že tady v Evropě je člověk nebo více lidí, kteří přišli z oblasti, kde bojují radikálové a kde se svému řemeslu naučili,“ sdělil bývalý člen tajné služby Pierre Martinet.

Zástupci protiteroristických jednotek se až dosud shodovali, že extremisté v posledních letech upouští od velkých útoků podobných těm, které prováděli stoupenci al-Káidy a jež vyvrcholily útoky na Světové obchodní centrum. Izolované útoky „osamělých vlků“ jim dávali za pravdu. Útoky v Paříži však svou propracovaností a koordinací tří skupin atentátníků skupin spíše připomínají právě útoky z 11. září.

Podle experta na radikální islám Sthephana Lacroix je však Islámský stát mnohem nebezpečnější než al-Káida. „Al-Káida si vybírala symbolické cíle. Islámský stát však situaci bere jako existenciální válku. Kvůli tomu jsou pak jeho útoky mnohem hůře odhalitelné,“ uvedl pro server The Wall Street Journal.

Bojujte ve svých domovinách, vyzývá Islámský stát

Dalším faktorem pro útoky islamistů v Evropě je podle BBC také fakt, že přechod hranice mezi Sýrií a Tureckem se díky aktivitám Kurdů, kteří ovládají příhraniční regiony, stává v posledních měsících vysoce riskantní. Místo cesty do ciziny je tak vedení Islámského státu povzbuzuje k tomu, aby zůstali ve svých domovinách, kde posléze páchají teroristické útoky.

Strategie Tří prstenců. Experti vyzkoumali, jak Islámský stát vítězí

Američtí vojenští analytici před časem postup Islámského státu přejmenovali na strategii „Tří prstenců“. První okruh představuje území současného chalífátu, tedy Irák a Sýrie. Prostřední prstenec představuje Blízký východ a severní Afrika a posledním okruhem jejich zájmu je Evropa, Asie a Spojené státy.

Islámský stát v rámci této strategie využívá tři různé taktiky - konvenční válku, gerilovou válku a teroristické útoky. Ve vnitřním prstenci efektivně kombinuje všechny tři a neblahé stopy jeho přítomnosti můžeme pozorovat i v prostředním prstenci - příkladem jsou opakované útoky na egyptské vojáky na Sinaji nebo situace v Libyi, kde radikálové ovládli Dernu a Syrtu.

V posledním prstenci se džihádisté omezují na teroristické útoky. Několika takovým „osamělým vlkům“ se v minulosti podařilo provést atentáty v Austrálii, USA a Kanadě. V posledních měsících útočili v Tunisku a Libanonu. Teror pak vyvrcholil pátečními útoky v Paříži (vše o nich zde).

Autor uznávané knihy „ISIS: Uprostřed armády teroru“ Hassan Hassan k současnému vzestupu Islámského státu uvedl: „Bezpochyby se jedná o zcela novou hrozbu pro lidstvo. Nemyslím si, že zmizí bez toho, abychom ho porazili v Sýrii a Iráku.“

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...