Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Islámský stát změnil taktiku, varují analytici po teroru v Paříži

  15:21
Atentáty v Paříži byly na rozdíl od minulých teroristických útoků ve Francii v něčem jiné. Poprvé byly sebevražedné a mířily na anonymní dav. Islámský stát podle analytiků mění svoji taktiku a může chystat ofenzivu sebevražedných útočníků v Evropě, kteří se kvůli situaci na hranicích nemohou účastnit bojů v Sýrii.
Francouzští vojáci před katedrálou Notre Dame (15. listopadu 2015)

Francouzští vojáci před katedrálou Notre Dame (15. listopadu 2015) | foto: AP

Islámský stát se ve videu zveřejněném v sobotu k útokům v Paříži přihlásil a zároveň vyzval své stoupence v Evropě, aby pokračovali v teroru namířeném proti „bezvěrcům“ (více o hrozbě Islámského státu zde). To je změna. Zatímco dříve teroristé útočili proti konkrétním cílům, jako tomu bylo při vyvraždění redakce Charlie Hebdo, nyní může být obětí kdokoliv.

Teror v Paříži

„Teď máme před sebou slepý terorismus, neboť specifické cíle jsou chráněny, takže méně dostupné. Páteční útoky byly provedeny podobně jako atentáty v Madridu v roce 2004 nebo v londýnském metru v roce 2005, což byly sebevražedné akce,“ řekl listu Libération sociolog Farhad Khosrokhavar.

Radikální skupiny v Sýrii a Iráku mají dostatek lidí ochotných k sebevražedným akcím. V západních zemích tito dobrovolníci pocházejí z velmi malých skupinek stejně smýšlejících lidí. Jakmile je policie odhalí, snaží se je vždy rozbít. Vůdci těchto skupin vždy aspoň krátce odjedou k výcviku do ciziny.

Většina atentátníků pochází z rozvrácených rodin, často mají za sebou pobyt ve vězení a najdou smysl života v radikálním islámu. Za nejvýznamnější považuje Khosrokhavar právě pobyt mezi islamisty v zahraničí.

Lidé vyrostlí na Západě se tam naučí zabíjet, čímž se zvyšuje jejich ochota zemřít. Odcizí se vlastní kultuře, rodině a dosud poznaným hodnotám.

„Když je člověk připraven zabít, je také připraven zemřít. To platilo pro fanatiky za komunismu i nacismu,“ řekl Khosrokhavar.

Vesty vyrobené ve Francii

Přesun boje proti Západu přímo do evropských zemí může dokládat i vybavení atentátníků. Ti v Paříži použili navzájem si podobné sebevražedné vesty. Obsahovaly TATP, což je sice velmi lehce získatelná, ale také velmi nestabilní třaskavina, baterii, spínač a šrouby, které měly zvýšit účinnost.

Odborník na pyrotechniku řekl agentuře AFP, že vyrobit takové výbušné zařízení není snadné. Vesta nesmí být objemná, aby se nositel mohl snadno pohybovat, a přitom musí být bezpečná, aby nevybuchla předčasně.

Podle odborníků je jisté, že výrobce vest nebyl mezi těmi, kdo je v Paříži použili. „Jsou to přesní specialisté, kteří nikdy neútočí, takže ten výrobce je stále někde tady,“ řekl bývalý velitel francouzské tajné služby Alain Chouet.

Pás pro sebevraha nelze podle odborníků vyrobit podle návodu na internetu a je jisté, že ti, kdo útočili v Paříži, si své vesty nepřivezli ze Sýrie.

„Čím víc se s tím hýbe, tím vyšší je riziko nechtěného výbuchu. Pravděpodobné je, že tady v Evropě je člověk nebo více lidí, kteří přišli z oblasti, kde bojují radikálové a kde se svému řemeslu naučili,“ sdělil bývalý člen tajné služby Pierre Martinet.

Zástupci protiteroristických jednotek se až dosud shodovali, že extremisté v posledních letech upouští od velkých útoků podobných těm, které prováděli stoupenci al-Káidy a jež vyvrcholily útoky na Světové obchodní centrum. Izolované útoky „osamělých vlků“ jim dávali za pravdu. Útoky v Paříži však svou propracovaností a koordinací tří skupin atentátníků skupin spíše připomínají právě útoky z 11. září.

Podle experta na radikální islám Sthephana Lacroix je však Islámský stát mnohem nebezpečnější než al-Káida. „Al-Káida si vybírala symbolické cíle. Islámský stát však situaci bere jako existenciální válku. Kvůli tomu jsou pak jeho útoky mnohem hůře odhalitelné,“ uvedl pro server The Wall Street Journal.

Bojujte ve svých domovinách, vyzývá Islámský stát

Dalším faktorem pro útoky islamistů v Evropě je podle BBC také fakt, že přechod hranice mezi Sýrií a Tureckem se díky aktivitám Kurdů, kteří ovládají příhraniční regiony, stává v posledních měsících vysoce riskantní. Místo cesty do ciziny je tak vedení Islámského státu povzbuzuje k tomu, aby zůstali ve svých domovinách, kde posléze páchají teroristické útoky.

Strategie Tří prstenců. Experti vyzkoumali, jak Islámský stát vítězí

Američtí vojenští analytici před časem postup Islámského státu přejmenovali na strategii „Tří prstenců“. První okruh představuje území současného chalífátu, tedy Irák a Sýrie. Prostřední prstenec představuje Blízký východ a severní Afrika a posledním okruhem jejich zájmu je Evropa, Asie a Spojené státy.

Islámský stát v rámci této strategie využívá tři různé taktiky - konvenční válku, gerilovou válku a teroristické útoky. Ve vnitřním prstenci efektivně kombinuje všechny tři a neblahé stopy jeho přítomnosti můžeme pozorovat i v prostředním prstenci - příkladem jsou opakované útoky na egyptské vojáky na Sinaji nebo situace v Libyi, kde radikálové ovládli Dernu a Syrtu.

V posledním prstenci se džihádisté omezují na teroristické útoky. Několika takovým „osamělým vlkům“ se v minulosti podařilo provést atentáty v Austrálii, USA a Kanadě. V posledních měsících útočili v Tunisku a Libanonu. Teror pak vyvrcholil pátečními útoky v Paříži (vše o nich zde).

Autor uznávané knihy „ISIS: Uprostřed armády teroru“ Hassan Hassan k současnému vzestupu Islámského státu uvedl: „Bezpochyby se jedná o zcela novou hrozbu pro lidstvo. Nemyslím si, že zmizí bez toho, abychom ho porazili v Sýrii a Iráku.“

Autoři: ,

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

OBRAZEM: Rapper i módní ikona. Co sluší papeži podle umělé inteligence

Papeže Františka si na sociálních sítích vzala na „paškál“ umělá inteligence. Hlavu katolické církve vyobrazila jako...

Čínské přehrady na Mekongu vylidňují rybářské vesnice. Lidé ztrácejí obživu

Thajské vesničky se mění v města duchů. Lidé, kteří dekády loví ryby a sbírají řasy v řece Mekong, ztrácejí obživu....

Jde o přežití. Výcvik Ukrajinců je stejně klíčový jako dodávky západních zbraní

Ačkoliv Kyjev ztráty nezveřejňuje, odhady hovoří o tom, že rok od ruské invaze by mohlo jít až o 100 tisíc padlých,...

Inkluzivní nacionalista. Novým skotským premiérem bude Humza Yousaf

Novým předsedou Skotské národní strany (SNS) se stal dosavadní regionální ministr zdravotnictví Humza Yousaf. Nahradí...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...