V Paříži demonstrovalo hnutí žlutých vest. Již po šestnácté

  12:39aktualizováno  16:40
Již po šestnácté vyšli ve Francii do ulic lidé v rámci protestu hnutí tzv. žlutých vest. Demonstrace namířené proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona se konaly v Paříži a dalších městech. Podle vůdců hnutí byla sobotní akce pouze předehrou k mnohem větším protestům, které chystají za dva týdny při příležitosti výročí čtyř měsíců od počátků hnutí.

Protesty hnutí žlutých vest v Paříži (2. března 2019) | foto: Reuters

Podle oficiálních údajů se sobotních manifestací zúčastnilo necelých 40 tisíc lidí. Demonstrace se kromě hlavního města konaly i například v Lyonu, Bordeaux či Lille. Největší protivládní demonstraci žluté vesty chystají na 16. března, kdy chtějí vyjít do ulic u příležitosti výročí čtyř měsíců od počátku protestů i konce celonárodní debaty vyvolané prezidentem Emmanuelem Macronem.

Fotogalerie

Ve vícero městech vypukly střety s policií, která odpovídala použitím slzného plynu. V Paříži bylo zatčeno 33 účastníků manifestací, jeden demonstrant byl podle agentury AFP zraněn v obličeji, pravděpodobně gumovým projektilem.

Kolem poledne se několik stovek stoupenců protivládního hnutí sešlo v Paříži u Vítězného oblouku, kde zněl mimo jiné pokřik „Benalla do vězení“. Jde o odkaz na bývalého Macronova bezpečnostního poradce Alexandra Benallu, který čelí obvinění, že loni na prvomájové manifestaci v Paříži v policejním převleku napadl demonstranty. 

V Nantes pochodovalo podle televize BFM TV asi tisíc osob, ačkoli ne všechny na sobě měly poznávací znak v podobě reflexní vesty. Kolem 14:00 se průvod pokoušel projít menšími uličkami, avšak cestu jim zastoupili příslušníci bezpečnostních složek. Ti následně použili i slzný plyn a demonstranti se údajně do centra města vydali jinou trasou.

Velké protesty přijdou za čtrnáct dní, tvrdí vůdce žlutých vest

„Budete mít březen, během kterého nebudete moci spát,“ varovala v pátek na videu prezidenta Macrona jedna z vůdčích postav hnutí žlutých vest Eric Drouet. Podle něj bude sobotní demonstrace 16. března velkolepá. 

„Doufám, že jste připraveni. My jsme. Čekáme na toto datum s nedočkavostí,“ uvedl Drouet, který označil sobotu v polovině března za „klíčovou“ pro další osud protestního hnutí.

Velké protesty žluté vesty svolaly na 16. března proto, že uplynou čtyři měsíce od okamžiku, kdy se začaly demonstrace pravidelně konat. Loni 17. listopadu vyšlo do ulic na protest proti plánovanému zdražení pohonných hmot téměř 290 000 lidí. 

Druhým důvodem pro svolání velkého protestu na sobotu za dva týdny je skutečnost, že 15. března skončí celonárodní debata, kterou vyvolal prezident Macron. Jejím cílem bylo mimo jiné reagovat na nespokojenost obyvatel, která se projevila ve zrodu hnutí žlutých vest. Podle Macronových odpůrců z řad protestního hnutí je ale debata jen „maškarádou“ a „PR akcí“.

Účast na demonstracích klesá

Shromáždění se konala také v Nice, ve Štrasburku či v Dijonu, kde také došlo na šarvátky. V severofrancouzském Lille pochodovalo přes 1000 lidí na akci, na kterou organizátoři zvali i sympatizanty žlutých vest z Belgie, Británie či Nizozemska.

Účast na pravidelných demonstracích v posledních týdnech klesala. První únorovou sobotu se podle úřadů sešlo 58 600 lidí, druhou 51 400 a třetí už jen 41 500. Minulý týden účast opět mírně vzrostla na 46 600 demonstrantů. Žluté vesty pravidelně čísla zveřejňovaná ministerstvem vnitra zpochybňují. Podle nich například demonstrovalo minulou sobotu po celé Francii přes 120 000 lidí.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz