Píší o tom servery stanice BBC a deníku The Times.
Podle státního zástupce Juliana Christophera skupina celkem pěti zlodějů ve dvou vozech prorazila zamčené brány paláce v ranních hodinách 14. září 2019. Do budovy se poté dostali s pomocí kladiv, která zanechali na místě.
Asi sedmnáct hodin před činem si podle zjištění vyšetřovatelů jeden ze zlodějů záchod vyfotil v rámci průzkumu před krádeží. Ta pak trvala pouhých pět minut. Před soudem v Oxfordu zaznělo, že toaleta byla s největší pravděpodobností rozbita na menší kousky a zatím nebyla nalezena.
Podle tehdejších zpráv v médiích zloději také demontáží funkční zlaté toalety způsobili „rozsáhlé poškození vodou“ ve dřevem vykládané místnosti, kde byl předmět nainstalován.
Ukradli zlaté WC za 134 milionů korun. Po čtyřech letech výtečníky dopadli![]() |
Devětatřicetiletý Michael Jones z Oxfordu, 36letý Fred Doe (dříve známý jako Frederick Sines) z Windsoru a 41letý Bora Guccuk ze západního Londýna vinu odmítají. Čtyřicetiletý James Sheen z anglického hrabství Northhamptonshire se loni v dubnu k činu přiznal.
Plně funkční WC z 18karátového zlata s názvem America bylo součástí výstavy italského konceptuálního umělce Maurizia Cattelana. Vážilo 98 kilogramů a bylo pojištěno na šest milionů dolarů (přes 143 milionů korun). Jen zlato samotné mělo v roce 2019 cenu 2,8 milionu liber (dnes 84,3 milionu korun), uvedl před soudem prokurátor.
Dodal, že v sérii zpráv a snímků z obrazovek mobilních telefonů patřících Sheenovi, Doevi a Guccukovi vyplývá, že zloději vyjednávali o ceně 25 632 liber (cca 771 500 Kč) za kilogram za zhruba 20 kilogramů zlata. Guccuk, který provozoval klenotnictví v Londýně, by na každém prodaném kilogramu vydělal asi tři tisíce liber.
Zlatá toaletní místa byla dříve vystavena také v New Yorku, kde ji v Guggenheimově muzeu v roce 2016 mohli dokonce návštěvníci používat, zatímco přede dveřmi čekal hlídač.
Záchod čekal na Donalda Trumpa
Před krádeží se o záchodu psalo díky výměně názorů mezi tehdejším (a nynějším) americkým prezidentem Donaldem Trumpem a kurátorkou Guggenheimova muzea.
Trump chtěl jako dekoraci do Bílého domu zapůjčit obraz Vincenta van Gogha, kurátorka Nancy Spectorová, která se o hlavě státu opakovaně vyjadřovala kriticky, místo něj nabídla Cattelanův toaletní výtvor s tím, že by mohl být pro Trumpa zajímavý. Bílý dům ponechal nabídku bez odpovědi.
Blenheimský palác v hrabství Oxfordshire na jihovýchodě Anglie je památkou světového dědictví UNESCO a rodným domem válečného premiéra Winstona Churchilla.
19. září 2016 |