Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkázu zeppelinu fotil od boku, oheň pozřel Hindenburg během okamžiku

Seriál   18:26
Ohnivá zkáza vzducholodě Hindenburg v roce 1937 znamenala nejen tečku za érou zeppelinů, ale i milník v práci médií. Tragédie vstoupila do dějin jako první katastrofa 20. století, kterou detailně pokryli novináři. Z mnoha snímků se proslavil ten, který fotograf Sam Shere pořídil doslova od boku.

Požár německé vzducholodě Hindenburg při přistávání na letišti Lakehurst v USA (6. května 1937) | foto: Sam Shere

Na letišti v Lakehurstu v New Jersey netrpělivě přešlapují desítky lidí. Je 6. květen 1937 a všichni čekají na přílet vzducholodě LZ 129 Hindenburg. Chlouba nacistické třetí říše nabrala vinou špatného počasí cestou z Evropy do USA několikahodinové zpoždění.

Slavné fotografie

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

V sedm hodin večer se nedočkavci na deštěm smáčeném letišti konečně dočkali. Vzdušný gigant se vynořil z mraků a započal přistávací manévr. Hindenburg se měl nejdříve připoutat ke kotvicí věži a posléze se měl spustit na zem. Když posádka upevnila lano ke stožáru, došlo ke katastrofě.


Vzducholoď zachvátil požár, který se od zadní části během několika okamžiků rozšířil po celém trupu gigantického stroje. Plameny pozřely dvacet tisíc kubíků vysoce hořlavého plynu během 34 vteřin. Z celkem 97 cestujících zahynulo v ohnivé apokalypse 36 lidí. Někteří v panice vyskočili z gondoly a zabili se pádem na zem, jiní uhořeli.

Ohnivá zkáza v přímém přenosu

Díky přítomnosti řady novinářů na letišti se zkáza Hindenburgu stala první detailně zachycenou katastrofou v dějinách. Posluchačům rozhlasu ji živě zprostředkoval reportér Herb Morrison.

"Je to hrozná katastrofa, plameny šlehají tři sta, čtyři sta metrů do nebe. Je to příšerná havárie, dámy a pánové. Nyní se kácí k zemi!" popisoval roztřeseným hlasem posluchačům Morrison. Havárii zachytil také přítomný kameraman. Následující den fotografie požáru Hindenburgu obsadily přední stránky novin.

Podívejte se na zkázu Hindenburgu
s přidaným komentářem Herba Morrisona:

A nebylo jich málo. The New York Post zaplnil snímky havárie sedm stran, Daily Mirror dokonce devět. Na letišti v New Jersey očekávalo přílet Hindenburgu 22 fotografů a prakticky každý z nich pořídil snímek katastrofy. Do učebnic historie se ale zapsal jen snímek Sama Sherea.

Přistání Hindenburgu? Otrava...

Třiatřicetiletý fotograf pracoval pro agenturu International News Photo, součást mediálního impéria Williama Randolpha Hearsta. V té době byl již zkušeným fotografem a na přistání Hindenburgu se mu příliš nechtělo. Agentura mu zadala, aby na letišti pořídil snímky známých osobností vystupujících ze vzducholodi.

Titanic
v oblacích

LZ-129 Hindenburg byl největším létajícím strojem všech dob. Se svojí délkou (245 m) byl jen o 25 m kratší než Titanic. Poháněly ho čtyři dieselové motory Mercedes-Benz, které mu umožnily cestovat maximální rychlostí 135 km/h. Pojal až 72 pasažérů, kteří měli zajištěné maximální pohodlí: sprchy s teplou vodou, vybranou kuchyni, písárnu i kuřárnu. Cena letenky byla srovnatelná s levnějším automobilem.

zdroj.: Wikipedia

"Považoval jsem se za fotografa seriózních událostí a k úkolu jsem cítil jistý odpor. Prostě jsem to chtěl nafotit a vypadnout odtamtud," vzpomínal v roce 1980 Shere v interview.

Nakonec se přesto na letiště vydal. O několik hodin později se zeppelin nad New Jersey proměnil v ohnivou kouli a Shere pořídil svůj slavný snímek.

"Vyfotil jsem dva snímky se svým aparátem Speed Graphic, ale ani jsem neměl čas zvednout ho k očím. Spoušť jsem mačkal doslova od boku. Všechno se to seběhlo tak rychle, nic jiného se nedalo dělat," vzpomínal Shere. Fotograf poté popadl druhý fotoaparát značky Leica a fotil lidi prchající od hořících trosek.

Shereův snímek byl jen jedním ze záplavy fotografií dokumentující zánik vzducholodě. "Mnoho fotografů pořídilo podobné snímky. Hádám, že jsem prostě měl štěstí a byl jsem ve správný čas na správném místě," odpověděl fotograf na otázku, proč právě jeho snímek vstoupil do dějin fotografie.

Za zkázu zeppelinu může i americké embargo

Co způsobilo tragédii vzdušného Titaniku? Ihned po havárii se vynořily spiklenecké teorie. Symbol německého pokroku byl ideálním terčem pro odpůrce nacistického režimu. Vyšetřovatelé nicméně konstatovali, že vzducholodi se stal osudným únik vodíku zažehnutý výbojem statické elektřiny.

Hindenburg doplatil na svoji hořlavou vodíkovou náplň, kterou němečtí konstruktéři museli použít místo nehořlavého hélia. Jediným státem s přirozeným ložisky tohoto vzácného plynu byly v té době Spojené státy. Amerika ale ze strachu z vojenského zneužití uvalila na vývoz hélia do Německa embargo.

Ohořelá kostra vzducholodě Hindenburg (7. května 1937)

Ohořelá kostra vzducholodě Hindenburg (7. května 1937)

Vzdušný koráb byl od své premiéry symbolem úspěchů nacistického režimu. Zeppelin se původně dokonce měl jmenovat Adolf Hitler, ale konstruktér lodi Hugo Eckener byl zapřisáhlý odpůrce nacistů a dělal co mohl, aby výsledek jeho úsilí nenesl jméno nacistického vůdce. Vzdušný gigant byl nakonec pojmenován podle polního maršála a prezidenta výmarské republiky Paula von Hindenburga.

Konec éry vzducholodí

Nacisté ale propagandistických možností Eckenerova mistrovského díla plně využili. Z gondoly Hindenburgu pršely letáky na podporu politiky NSDAP, vzducholoď dodávala lesk zahajovacímu ceremoniálu berlínské olympiády v roce 1936.

Právě tento rok byl premiérovou sezonou Hindenburgu na zámořských linkách a nutno říct, že to byla velmi úspěšná sezona. Vzducholoď bez jakýchkoliv problémů absolvovala sedm zpátečních letů do Brazílie a celkem deset na vůbec první pravidelné lince spojující Evropu a USA.

Na sezonu 1937 bylo naplánováno celkem 17 letů přes Atlantik. Hned první z nich však skončil tragicky. Zkáza Hindenburgu ukončila éru gigantických zeppelinů; na jejich místo nastoupila letadla. Dokonalé pokrytí katastrofy novináři ale znamenalo milník ve vývoji médií.

Sam Shere

Americký fotograf Sam Shere

Narodil se v roce 1904 jak jako Samuel Šereševsky do rodiny ortodoxních židů v Minsku. Rodina emigrovala do Ameriky a mladý Sam našel práci jako pomocník fotografů ve společnosti Pathe News. Brzy bylo o jeho budoucí kariéře rozhodnuto. Otec, který se v nové vlasti živil jako kloboučník, mu koupil fotoaparát Speed Graphic a Shere brzy prodal svůj první snímek: fotografii dívky v sněhové vánici na Brooklynském mostě. Kromě fotografie ho ale lákalo i moře a Shere tak dalších deset let strávil na palubách zámořských lodí.
Během jedné cesty do Německa si pořídil 35milimetrový fotoaparát značky Leica. Kolegové, kteří tento aparát považovali za hračku, se mu sice posmívali, ale Shere jim dokázal potenciál přístroje. Nenápadnost, bezhlučnost a jednoduchost leicy mu umožnily zdokumentovat vnitřek věznice Sing Sing nebo proces s únoscem a vrahem syna slavného letce Charlese Lindbergha.
Snímek hořícího Hindenburgu zdaleka nepovažoval za svůj nejlepší. Během své kariéry zachytil smrt Al Caponea, spojenecké vylodění na Sicílii nebo oslavy vítězství nad nacisty v New Yorku.

Autor:

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

Největší kočky pohromadě. Fotka pěti krásek načala éru supermodelek

Naomi Campbellová, Linda Evangelista, Tatjana Patitzová, Christy Turlingtonová...

Seriál S devadesátými lety je pevně spjat i fenomén supermodelek. U jeho zrodu stál fotograf Peter...

Stadion ztichl a on vládl. Messiho svlečený dres provokoval i inspiroval

Já jsem tady pánem. Lionel Messi z Barcelony a jeho ikonická oslava po vítězném...

Seriál Na tváři monokl a ret krvácející tak, jako by právě dobojoval v ringu. Ale v tu chvíli už ho...

Joe Biden odstoupil z prezidentských voleb

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Připravují se na boj s Čínou, přišel tajfun. Na Tchajwanu omezili vojenské manévry

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské cvičení. Tchaj-pej zrušila leteckou část manévrů na východním pobřeží; pozemní a námořní část zatím...

23. července 2024  21:08

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...