Babičky v Zimbabwe léčí pacienty s depresí. Recept kopírují i v New Yorku

  17:30aktualizováno  17:30
Přátelské popovídání s člověkem, který má zkušenosti i čas, může lidem výrazně pomoci v boji s depresí. Přišel na to zimbabwský psychiatr Dixon Chibanda, který medicínu vystudoval v Česku. Chybějící odborníky nahradil staršími ženami na „lavičkách přátelství“ a jeho nápad se ujal i v New Yorku a uvažuje o něm také Londýn.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Měl jsem o zaměstnání starých žen pochybnosti. I mnoho mých přátel si myslelo, že je to směšný nápad. Kolegové mi říkali, že je to nesmysl,“ říká Chibanda o lavičkách přátelství, na kterých si vyškolené ženy povídají s každým, kdo o to projeví zájem. Proberou s nimi jejich problémy a díky znalostem psychiatrie i vlastním životním zkušenostem jim pomohou najít řešení.

V Zimbabwe se depresi říká kufungisisa, což znamená „moc přemýšlet“. Podle informací projektu The Friendship Bench má takto těžkou hlavu jeden ze čtyř obyvatel země s šestnácti miliony obyvatel. K dostupné péči se však dostane jen zlomek Zimbabwanů. Psychiatrů je v celé zemi pouhých dvanáct. 

Jedním z nich je i Chibanda, kterého k oboru přitáhla tragédie prožitá za studií medicíny. Tu studoval v Česku, kde se jednoho dne dozvěděl, že jeho spolužák spáchal sebevraždu. K projektu laviček přátelství jej však nakonec přivedla až smrt pacientky s depresí, která na terapii nepřijela jen proto, že neměla peníze na jízdenku do 160 kilometrů vzdálené nemocnice. I ona si nakonec vzala život.

Otřesený Chibanda se s alarmující situací snažil něco udělat, ovšem od svých nadřízených se dozvěděl, že mu k ruce nemohou dát zdravotní sestry, které byly příliš vytížené péčí o pacienty s HIV a matky s dětmi, ani volnou ordinaci. Nabídli mu však čtrnáct babiček a možnost ordinovat venku.

Od roku 2006, kdy Chibanda s projektem začal, vyškolil přes čtyři sta žen a ty pomohly více než třiceti tisícům pacientů. „Mnoho lidí si myslí, že jsem génius, protože jsem to vymyslel, ale není to pravda. Já jsem jen musel pracovat s tím, co jsem měl,“ vzpomíná na to, jak babičky učil slova jako „deprese“ nebo „sebevražedné myšlenky“.

Právě studentky třetího věku ho tehdy přesvědčily, že něco takového samo o sobě nemůže v Zimbabwe fungovat a že s lidmi musí mluvit způsobem, kterému obě strany rozumějí. Západní medicínu založenou na důkazech proto zkombinoval s místními tradicemi a začal slavit úspěchy. K těm přispěl i fakt, že babičky-terapeutky si mnohdy prošly stejnými problémy jako jejich pacienti a přesně tak vědí, co cítí.

Pokus ukázal, že babičky jsou efektivnější než klasická léčba

Jednou z žen, které se na lavičkách setkávají s pacienty, je dvaasedmdesátiletá Rudo Chinhoyiová. Říká, že už ztratila přehled o tom, kolik jich za ní za posledních deset let přišlo. Pomáhá HIV pozitivním lidem, drogově závislým, lidem trpícím chudobou a hladem, nešťastným manželským párům, osamělým důchodcům i opuštěným těhotným ženám. Začátek terapie je však podle babičky Chinhoyiové vždy stejný.

„Představím se a řeknu: ‚Jaký je tvůj problém? Řekni mi všechno a dovol mi, abych ti svými slovy pomohla,“ popisuje žena s tím, že se pacienta snaží dovést k tomu, aby na řešení svých potíží přišel sám. Když se to podaří, domluví se s ním na dalších schůzkách, aby mohla zkontrolovat, že se pacient drží stanoveného plánu. 

Pohyb je zabijákem deprese, funguje jako prevence i lék

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Chinhoyiová říká, že se do projektu už na samém začátku zapojila proto, aby pomohla lidem. A to se i podle vědeckých měřítek daří. Před dvěma lety Chibanda udělal pokus, při kterém rozdělil 573 pacientů s běžnými duševními poruchami a depresí do dvou skupin. 

Zatímco lidé z první skupiny docházeli za přátelskými babičkami, druhá skupina dostávala klasickou západní léčbu. Po šesti měsících Chibanda spolu s kolegy z Velké Británie zjistil, že pacienti z první skupiny vykazovali mnohem méně symptomů deprese než ti z druhé, kontrolní skupiny. 

Výsledky lékař publikoval v časopise Journal of the American Medical Association. Další dva kontrolní pokusy jsou nyní v plánu, jedním je lavička pro mládež a druhým pomoc mladým lidem s HIV. Jednoduchá metoda se mezitím rozšířila i za hranice Zimbabwe. 

V Malawi lidem neradí jen babičky, ale i dědečkové, na Zanzibaru zase mladí lidé. Nápad se ujal i ve Spojených státech, kde je nabídka psychoterapeutů nejpestřejší. V New Yorku pacientům na oranžově natřených lavičkách radí lidé všech ras, sexuálních orientací i věkových kategorií, často s drogovou i jinak problematickou minulostí. O spuštění projektu nyní uvažuje také Londýn.

„Když jsem byl v New Yorku, mile mě překvapilo, že problémy, se kterými se Newyorčané potýkají, jsou velmi podobné těm tady v Zimbabwe. Jsou to témata spojená s osamělostí, přístupem k péči a poznání, že to, čím si procházíte, se dá léčit,“ říká Chibanda. „Představte si, že bychom vytvořili globální síť babiček v každém velkém městě po celém světě,“ zasní se Chibanda.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Mayová ustupuje. Parlament má hlasovat o celní unii nebo o novém referendu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády (2. dubna 2019)

Premiérka Theresa Mayová v úterý představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském...

Ochranu hranice s Mexikem posílí letištní personál, rozhodl Bílý dům

Trump nařídil přísnější kontroly na mexické hranici. Doprava zkolabovala

Posílit ochranu jižní hranice s Mexikem několika stovkami pracovníků Úřadu pro bezpečnost v dopravě se ve středu...

Syrská armáda v Idlibu možná znovu použila chemické zbraně, myslí si USA

Pří chemickém útoku v Idlíbu zemřely desítky lidí. Mnoho dalších utrpělo...

Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. Oznámilo to v úterý americké...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz