Saúdská Arábie povolila ženám jízdu na kole. Jen s mužem a v parku

  23:44aktualizováno  23:44
První duben přinesl ženám v Saúdské Arábii nebývalou změnu. Náboženští vůdci jim povolili do té doby zakázanou jízdu na kole a na motorce. Oproti mužům však stále mají spoustu nevýhod. Musí mít na sobě tradiční oblečení, jezdit mohou jen pro zábavu na odlehlých místech, nelépe s mužským doprovodem pro případ nehody.
Saudské ženy dostaly povolení jezdit na kole. Oproti mužům však musí dodržovat přísná pravidla (ilustrační foto)

Saudské ženy dostaly povolení jezdit na kole. Oproti mužům však musí dodržovat přísná pravidla (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Aprílové žertíky sice v Saúdské arábii ve zvyku nemají, když ale v pondělních novinách vyšla zpráva o tom, že ženy mají odteď povolenou jízdu na kole a na motorkách, mnozí si ji vykládali jako špatný vtip.

Ve čtvrtek však Komise pro podporu ctnosti a prevenci neřesti zrušení zákazu žen cyklistek potvrdila. Zdůraznila však, že kolo musí používat jen jako zábavu, ne jako dopravní prostředek. Informoval o tom server deníku The Times.

Navíc musí stále dodržovat povinný oděv. Dlouhý černý plášť a burku musí mít na sobě za všech okolností. Na kole můžou nyní arabské ženy jezdit v parcích, na plážích a vyprahlých vesnických pláních. "Ženy, které se chtějí věnovat cyklistice, by si měly vybírat místa, kde se neshromažďují mladí muži, kteří by je mohli obtěžovat nebo jim kolo ukrást," řekl Al-Yaum z komise.

Ženu navíc musí doprovázet muž, aby jí mohl pomoct "v případě pádu nebo jiné nehody", uvedly úřady.

Skvělé, teď máme práva jako děti

Saúdové nový zákon přijali různě. Pro jednu skupinu lidí je jakékoli uvolnění striktních pravidel pro ženy vítané jako krok správným směrem. Druzí tak nadšení nejsou. "Skvělé. Teď máme stejná práva jako děti," glosovala náboženské uvolnění jedna ze saúdských žen na twitteru.

Stejně jako zákaz řízení nebyl zákaz jízdy na kole pro ženy ukotven v zákoně, ale byl součástí nařízení náboženského zákona, tzv. Fatwy. Společnost by ženy cyklistky nepřijala. Nejdříve byly povolené výjimky, ale i ty skončily.

V pouštních oblastech na předměstí Rijádu, kam se obyvatelé hlavního města rádi uchylují o víkendech, dříve půjčovali mužům i ženám písečné buginy. Pak ale začala být situace pro úřady příliš "drsná" a ženy dostaly zákaz si buginy půjčovat.

"Vnímali to tak, že ženy se tam před mladými muži předvádí a muži dělají to samé před ženami. V zápalu adrenalinu se přestávají kontrolovat," říká Eman al-Nafjanová, jedna z aktivistek za ženská práva v Rijádu.

Rada projedná i zákaz řízení aut

Uvolnění zákazu řídit kolo může mít malý vliv i na povolení řízení aut. Saudská Arábie je jedinou zemí, kde ženy vozidlo řídit nesmějí. Za poslední dva roky vláda čelila několika protestům sice malé, ale stále se rozrůstající skupinky aktivistů napříč celou zemí.

Poradní shromáždění, které v Saudské Arábii do jisté míry nahrazuje parlament, bude návrh na zrušení zákazu řízení aut pro ženy brzy projednávat. Už sice jednou takový návrh řešila a velkou většinou odmítla, to však byla pouze mužská debata. Tentokrát se diskuze zúčastní i ženy. Král Abdalláh v lednu poprvé v historii povolil zvolit do 150členné rady 30 žen.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz