Nejlepší zemí pro ženy je Norsko. Česko se umístilo na 30. místě

  20:09aktualizováno  20:09
Nejlepší země pro ženy je Norsko. Vyplynulo to z mezinárodní srovnávací studie Women, Peace, and Security Index (WPS Index), která analyzovala postavení žen v 167 zemích. Česká republika v něm skončila na 30. místě.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejedná se o první úspěch Norska v podobných žebříčcích. V posledním indexu kvality života sestavovaného společností Deloitte bylo vyhodnoceno jako země, kde se žije nejlépe na světě. Podle každoročního žebříčku sestaveného OSN bylo v roce 2017 Norsko nejšťastnější zemí na světě (v letošním žebříčku se umístilo na třetím místě za Finskem a Dánskem).

Ženy do vlády, muži k dětem. Norské rodiny přirozeně volí rovnost

„Většina lidí cítí, že jsou částí demokracie a zakoušejí pocit sounáležitosti,“ vysvětluje Karl Ove Moene, profesor ekonomie a lídr výzkumného týmu Centre of Equality, Social Organization, and Performance na University of Oslo. Odborníci poukazují, že Norové si užívají širokou škálu sociálních benefitů včetně výrazné podpory žen na mateřské.

Rozvětvený norský sociální stát je zajišťován vysokými daněmi. Norové je nicméně neberou jako nutné zlo, ale investici. „Platím své daně s radostí,“ řekl serveru HuffPost architekt Simon, původem z Dánska. „Dostáváme toho spoustu nazpátek. Opravdu to vnímám tak, že do nás Norsko investuje.“

Badatelé, kteří posuzovali kvalitu života v jednotlivých zemích, zkoumali několik rozměrů „ženského blahobytu“. (Pozn. red.: Anglicky well-being. Výraz označuje nejen ekonomickou, ale i duševní spokojenost.) Analyzovali míru zapojení žen do ekonomického, sociálního a politického života společnosti, zajímal je také stav ženských práv. Zvláštní pozornost věnovali diskriminaci a zkoumali, v jaké míře dochází v jednotlivých zemích k osobním či společenským násilnostem vůči ženám.

Žádný stát, včetně Norska, neexceloval ve všech těchto kategoriích. V jednotlivých kategoriích tedy jsou některé státy na lepším místě než ty země, které jsou v žebříčku nad nimi.

Nejlepší země pro ženy

Do první desítky se kromě Norska dostalo ještě Švýcarsko, Finsko, Dánsko, Island, Rakousko, Velká Británie, Lucembursko, Švédsko a Nizozemí. Všechno to jsou státy, které Index řadí do kategorie „Rozvinuté země“.

Dvanáct nejlepších zemí pro ženy
1Norsko 
2Švýcarsko
3Finsko 
4Dánsko
5Island
6Rakousko
7Velká Británie
8Lucembursko
9Švédsko
10Nizozemí
11Kanada 
12Estonsko

Studie kromě nich ještě rozlišuje regiony „Střední a Východní Evropa“, „Latinská Amerika a Karibik“, „Východní Asie a Pacifik“, „Subsaharská Afrika“, „Jižní Asie“ „Blízký východ a Severní Afrika“. Speciální kategorií jsou „Nestabilní státy“ jako Jemen či Sýrie. 

Dvanáct nejhorších zemí pro ženy
156Čad
157Súdán
158Libye
159Mali
160Středoafrická republika
161Demokratická republika Kongo
162Irák
163Jižní Súdán
164Pákistán
165Sýrie
166Afghánistán
167Jemen

Střední a Východní Evropa dosáhla po Rozvinutých zemích nejlepšího výsledku, zatímco Blízký východ a Severní Afrika toho nejhoršího. Ze zemí Střední a Východní Evropy nejlepšího výsledku dosáhlo Estonsko, které se umístilo na 12. místě. Na opačné straně je Ázerbájdžán, který se umístil na 123. místě.

Česká republika se umístila na 30. místě. Ze států Střední a Východní Evropy ji přeběhlo Slovinsko (13), Lotyšsko (21), Srbsko (24), Polsko (25) a Litva (26).

Zastoupení žen v parlamentech

Podle Indexu jsou největšími slabinami Česka zaměstnanost žen, parlamentní zastoupení žen a poměr počtu narozených mužů a žen ve vztahu k demografickým normám. Naopak velmi kladně je hodnoceno vzdělání žen a nízký výskyt partnerského násilí a organizovaného násilí vůči ženám. 

Česká nezisková organizace Fórum 50 % upozorňuje, že ačkoliv ženy tvoří více než 50 procent populace, jejich zastoupení v politice tomu neodpovídá. V Poslanecké sněmovně, dolní komoře Parlamentu ČR, mají ženy 22,5procentní podíl. Organizace se proto snaží prosadit 50procentní vyrovnání žen a mužů v českém parlamentu.

V zajištění rovných podmínek pro muže a ženy neudělalo Česko žádný pokrok

Tohoto podílu zatím nedosahuje žádná evropská země. Podle otevřené datové platformy New Parline, která monitoruje počet žen v národních parlamentech, je nejvíce žen v Evropě zastoupeno v dolní komoře španělského parlamentu (47,43 procent.). Velmi vysoké zastoupení žen v parlamentu má též Švédsko (47,28 procent ) a Finsko (47 procent ).

Tři země mají více jak 50procentní zastoupení žen. Jedná se o Rwandu (61,25 procent ) Kubu (53,22 procent ) a Bolívii (53,08 procent ). Naopak na opačné straně spektra stojí oceánské státy Papua-Nová Guinea, Federativní státy Mikronésie a Vanuatu, v jejichž zákonodárných shromážděních není ani jedna žena.

Podle Indexu průměrné zastoupení žen v parlamentu ve světě je 21,5 procent. Odhaduje, že vyrovnání mužského a ženského podílu v parlamentech při zohlednění současných trendů bude trvat nejméně 52 let.

Kromě slabého zastoupení žen v parlamentu jako stálý problém i u těch nejrozvinutějších zemí studie zmiňuje rozdíl mezi mezi zaměstnaností žen a mužů, který je až 30 procent. Celosvětově zaměstnávání žen postupuje špatným směrem, tvrdí studie.

V porovnání s rokem 2017, kdy byl Index poprvé publikován, lze však celkově vidět rozvoj v oblasti ženských práv, uvádí studie. V 59 zemích se situace žen zlepšila. 

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Pro tanky je úzký, pro sanitku ne. Zelenskyj otevřel most k separatistům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu otevřel nový most, jenž vede na proruskými separatisty ovládané...

Premium

Kdyby ostrovní Samoa byla USA: bylo by tam už 26 400 obětí spalniček

Epidemie ochromuje ostrovní stát v Pacifiku, nemocný je každý 170. člověk. Srovnání s Amerikou teprve ukazuje rozměr...

Rusové v Srbsku zřejmě verbovali agenty, odhaluje tajně natočené video

V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy. Skandál spustilo tajně...

V Bratislavě našli další mrtvou. Nebyla zavražděna, uklidňuje policie

K případu další mrtvé ženy vyjížděli ve čtvrtek brzy ráno bratislavští policisté. Na místě zasahovali i záchranáři,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz