Nizozemské aktivistky si Guatemalu vybraly kvůli tomu, že zde platí přísné zákony v otázce umělých potratů. Jsou povoleny pouze v případě ohrožení života matky, čímž se země legislativou prakticky shoduje například s přísně katolickým Polskem.
Guatemalanky tak zákaz často obcházejí zákroky načerno. Těch se v zemi se zhruba patnácti miliony obyvatel uskuteční podle odhadů asi šedesát pět tisíc ročně. Prováděny jsou za často nevyhovujících hygienických a zdravotnických podmínek a jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí žen.
Ženy na vlnách cestu do Latinské Ameriky zdůvodňují také tím, že v oblasti se stále nepodařilo zcela zkrotit šíření viru zika. Ten způsobuje vážné komplikace při vývoji embryí a následné defekty u dětí. Ženy zde však nemohou ani při nákaze zikou podstoupit interrupci.
Plavidlo by mělo zakotvit v přístavu San José během čtvrtka, ale pro provedení zákroků musí nejprve odplout do mezinárodních vod, aby neporušovalo guatemalské zákony. Na místě setrvá pět dnů.
Plavidlo v minulosti zakotvilo také u řady dalších zemí, kde však proti jeho přítomnosti často protestovaly skupiny brojící proti umělým potratům. Personál plavidla služby nabízí vždy jen v mezinárodních vodách, aby neporušoval zákony příslušného státu.
Kontroverze v Polsku, armáda v Maroku i Portugalsku
Organizaci založila v roce 1999 nizozemská lékařka Rebecca Gompertsová. V roce 2002 dostaly Ženy na vlnách povolení od tehdejší nizozemské ministryně zdravotnictví Els Borstové k provádění potratů na jejich prvním plavidle Aurora. Podmínkou bylo, aby aktivistky prováděly potraty u pacientek do šesti týdnů těhotenství. Při podání potratové pilulky musel být vždy přítomen gynekolog.
Na první cestu se ženy vydaly už o rok dříve k pobřeží Irska. Na palubě tehdy byly dvě lékařky a dvě sestry. V roce 2003 se Ženy na vlnách rozhodly pomoct v převážně katolickém Polsku, kde jsou potraty stále společenským tabu. Pochopitelně zde vzbudily kontroverzi, podle průzkumů však po jejich návštěvě vzrostl tlak na uvolnění přísných potratových zákonů.
O rok později se chtěly aktivistky dostat do Portugalska, zabránila jim v tom však loď zdejšího námořnictva. Stejného přijetí se dočkaly v roce 2012 u břehů Maroka, když se poprvé během kampaně snažily nabídnout služby v muslimské zemi.
Ženy na vlnách ve snaze zpřístupnit interrupce překonávají překážky i jinými prostředky. V roce 2015 například poprvé využily takzvaný potratový dron, s jehož pomocí distribuovaly potratové pilulky – na dálku ovládaný stroj odstartoval v Německu a přepravil přípravek adresátce v Polsku. „Policie se pokusila zasáhnout, když dron překračoval hranice. Podařilo se nám však bezpečně přistát v Polsku. Dvě tamní ženy poté spolkly potratové pilulky. Německá policie později dron zabavila včetně našich osobních iPadů,“ popsaly akci aktivistky na webových stránkách.
V roce 2014 vznikl o činnosti skupiny dokumentární film Vessel: