Každá žena bude muset při žádosti o přerušení těhotenství předložit potvrzení od odborného lékaře o tom, že byla „jednoznačným způsobem obeznámena s faktory, které poukazují na existující životní funkce embrya“.
Ženy budou muset být před potratem obeznámeny s projevy životních funkcí embrya ve svém břiše, stojí v dokumentu. Právní formulace, která podle DPA i v maďarštině zní rozvláčně, podle médií znamená, že si ženy před přerušením těhotenství budou muset poslechnout tep srdce embrya.
Je potrat lidské právo, či vražda? Poslanci se neshodnou, zákon měnit nechtějí |
V Maďarsku nyní platí, že ženy se mohou do 12. týdne těhotenství při žádosti o jeho přerušení odvolat na osobní krizovou situaci a musí se o ní poradit s odborníky.
Maďarský premiér Viktor Orbán, který vládne od roku 2010, se rád prezentuje jako bojovník za křesťanské hodnoty a za ideál tradiční rodiny. Zároveň si je podle DPA tento pravicový populista vědom skutečnosti, že téměř úplný zákaz potratů, který platí v Polsku, by v jeho zemi byl nanejvýš nepopulární.
Poslední zpřísnění pravidel ale podle mínění organizací hájících ženská práva zvyšuje tlak na ženy, které se kvůli nechtěnému těhotenství už tak nacházejí v krajně obtížné situaci.
Nápad podmínit přerušení těhotenství poslechem embryonálního tepu vzešel z opoziční krajně pravicové strany Naše vlast, která se loni v dubnu poprvé dostala do parlamentu.