Rakouští Svobodní se hlásí o moc, pomáhá jim odpor vůči uprchlíkům

  18:21aktualizováno  18:21
S regionálními volbami v Horních Rakousech výrazně zamíchala současná migrační krize. Vyhrála je sice Rakouská lidová strana, která tak obhájila vítězství z minulých zemských voleb, nebývalý úspěch však zaznamenala pravicově populistická Svobodná strana Rakouska.

Předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache (27. září 2015). | foto: Reuters

I přes vítězství ÖVP výrazně oslabila. Hlasovalo pro ni 36 procent voličů, takže utrpěla zhruba desetiprocentní ztrátu oproti předchozím volbám před šesti lety. Naopak populistická FPÖ získala dvojnásobný počet hlasů a volilo ji 31,1 procenta voličů. Vyplývá to podle agentury APA z prvních odhadů výsledků voleb v regionu, který sousedí s Jihočeským krajem.

Čtvrtinu voličů ztratila Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna. V neděli získala připsala 18 procent hlasů. Čtvrtí skončili Zelení s podporou 10,3 procenta. Liberální strana Neos nepřekročila čtyřprocentní hranici zaručující proniknutí do zemského sněmu, dosáhla jen na 3,5 procenta.

Fotogalerie

APA v neděli předpovídala, že se po volbách na politické mapě Rakouska výrazně projeví migrační krize. Rakouští politologové hlasování v Horních Rakousech považovali za test nálady voličů v celé republice. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache nedávno požadoval, aby se k ochraně proti nekontrolované migraci na rakouských hranicích vystavěl plot po vzoru Maďarska.

O vládní většinu v Linci přišly strany dosavadní regionální koalice, tedy lidovci se Zelenými v čele s lidoveckým hejtmanem Josefem Pühringerem. Podle APA mohou získat nanejvýš 27 z celkem 56 mandátů. Na celostátní úrovni vládne koalice lidovců a sociálních demokratů.

Berte nás vážně, zní od Svobodných

V neděli po oslnivém úspěchu své strany Strache Pühringerovi poradil, aby demokraticky dosažený výsledek bral vážně a ukončil izolaci FPÖ. Lid podle něj touží po obsahové změně politiky, protože v mnoha oblastech jde vývoj dramaticky špatným směrem.

„Tento přesvědčivý důkaz důvěry voliček a voličů překonává dokonce naše vlastní očekávání,“ prohlásil Strache, který půjde 11. října do vídeňských regionálních voleb jako hlavní kandidát své strany. Vyjádřil naději, že v metropoli úspěch zopakuje.

Svobodní největší politické úspěchy slavili v dobách předsednictví Jörga Haidera. V roce v roce 1999 získali ve volbách do Národní rady 26,9 procenta hlasů a zajistili si účast v kabinetu s rakouskými lidovci.

Strana se však později rozhádala, Haider z ní odešel a založil vlastní partaj. V roce 2008 Haider zahynul při automobilové nehodě u Klagenfurtu. Tou dobou Svobodné už řídil současný předseda Strache, pod jehož vedením Svobodní opět postupně posilují - před dvěma lety ve volbách do Národní rady získali 21,4 % hlasů.

Zhruba pět tisíc migrantů dorazilo zatím během neděle do Rakouska, za celý víkend je jich už sedmnáct tisíc. Většinu z nich se podařilo rakouské policii rozvézt do tranzitních ubytoven. Část z nich se vydala taxíky rovnou na cestu do Vídně. Z rakouské metropole pak valná část běženců pokračuje vlaky do Salcburku a dál do Německa. Do Maďarska, odkud uprchlíci přicházejí, v neděli dorazilo přes devět tisíc lidí z Chorvatska, informovala agentura APA.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz