"Testy u pacienta z Almansy na prasečí chřipku byly pozitivní," prohlásila ministryně zdravotnictví Trinidad Jiménezová na dnešní tiskové konferenci v Madridu. Třiadvacetiletý mladík se 22. dubna vrátil z Mexika. Po příletu dostal horečky a kašel, napsal deník El País. Španěl je nyní v nemocnici v karanténě, jeho stav není podle lékařů vážný.
Přítomnost viru H1N1 potvrdili u dvou pacientů i Britové. Nemoc zjistili u dvou lidí ve Skotsku. Skotský ministr zdravotnictví řekl, že oba se zotavují v nemocnici v Airdrie. Jde o lidi, kteří se nedávno vrátili z Mexika.
Na Ruzyni se objevily varovné tabuleBezpečnostní opatření zavádějí kvůli chřipce i české úřady |
Nový typ prasečí chřipky děsí celý svět. Po Mexiku a Španělsku hlásí výskyt nebezpečného viru i Spojené státy, kde je čtyřicet nakažených, a Kanada se šesti nakaženými. V Guatemale testují na virus jednoho člověka. USA vyhlásily podle televize CNN stav pohotovosti, který například umožňuje použít federální pomoc.
"(Tento krok) vypadá vážněji, než ve skutečnosti je," uklidňovala v televizi situaci ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitano. Většina onemocnění mimo Mexiko má relativně mírný průběh a zatím nikdo nezemřel.
Americký prezident Obama v televizi řekl, že vývoj kolem onemocnění bedlivě sleduje, prozatím však není důvod k panice. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvedla, že úřady v USA berou situaci "velmi vážně", a podle svých slov bude naléhat, aby bylo vydáno varování před cestami do Mexika.
chřipka na mapách googluSpolečnost Google aktualizuje na svých mapách zaznamenané případy prasečí chřipky. Po celém světě eviduje potvrzené případy nakažení virem H1N1, podezření na nákazu i její oběti. |
"Podezřelé případy se ukázaly jako negativní. Jde jen o banální chřipku, která nesouvisí s prasečí chřipkou," prohlásila francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová. - více o tom, jak se prasečí chřipka šíří z Mexika do dalších zemí, čtěte zde
V Mexiku se mezitím počet mrtvých přehoupl přes stovku. "Podle nejnovějších informací máme 1 614 případů (nakažení prasečí chřipkou). Zemřelo 103 lidí s jejími příznaky a dalších 400 pacientů máme v nemocnicích," prohlásil v místní televizi mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. Později oznámil, že počet mrtvých stoupl na 149.
Podotkl, že zhruba dvě třetiny nemocných se už uzdravily. Přestože příčina úmrtí všech obětí nebyla ještě oficiálně potvrzena, situace je podle něj vážná. Potvrzených obětí prasečí chřipky je 22.
Miliony Mexičanů zůstaly raději přes víkend doma. Venku se lidé pohybovali pouze s chirurgickými maskami. Nejhorší situace je v Mexico City, kde vláda už v pátek zrušila veřejné akce, zavřela muzea, bary, stadiony či školy. Dnes nechala až do šestého května zavřít školy v celé zemi.
Mnohé země kvůli onemocnění zavádějí bezpečnostní opatření. Například úřady na Filipínách poradily obyvatelům, aby se při veřejných setkáních neobjímali a nelíbali.
Světová zdravotnická organizace (WHO) podle informací experta na chřipková onemocnění Fukudy zvýšila úroveň pohotovosti kvůli možné pandemii na čtvrtý stupeň ze šesti. Podle WHO zatím šíření nemoci nezpomaluje, a pandemie tak skutečně hrozí. Fukuda však uvedl, že není nevyhnutelná.
"USA už podnikly první kroky k vyrobení vakcíny proti chřipce," uvedl mluvčí organizace Gregory Hartl.
Podle televize BBC na některých světových letištích zavedli kontroly, které mají odhalit symptomy onemocnění. Pomáhají v tom speciální kamery, které určí tělesnou teplotu cestujících.
Zvláštní opatření čekají i na cestující, kteří přiletí z Mexika a Spojených států na letiště v Ruzyni. Budou tam viset informační cedule s příznaky onemocnění a každý, kdo jimi bude trpět, by se měl nechat přímo na letišti vyšetřit.
prasečí chřipka „jde“ po mladýchMezi lidmi, kteří se doposud prasečí chřipkou nakazili, je nápadně vysoký podíl mladých lidí. Všech 86 obětí, které byly v Mexiku známy do nedělního odpoledne, bylo ve věku mezi 25 a 50 lety. Proč nemoci podléhají právě lidé ve věku, kdy je jejich organismus nejsilnější, je podle expertů prozatím záhadou. Jedna z teorií tvrdí, že virus H1N1 vyvolává v těle nepřiměřeně silnou obrannou reakci, která ničí tkáň jícnu a plic. Nejohroženější jsou v tom případě jedinci se zvlášť odolným organismem. |
Opatření proti chřipce zavedlo i české velvyslanectví v Mexiku. "Úřad pro české občany normálně funguje. Kvůli prasečí chřipce jsme zavedli opatření, vzhledem k němuž však nemají do budovy přístup místní obyvatelé. Dosud se na náš úřad obrátilo kvůli hrozící nákaze asi dvacet Čechů, ale nemáme zprávy o tom, že by některý byl nakažen," řekl iDNES.cz pracovník českého velvyslanectví v Mexiku.
SMS zdarmaPokud si objednáte SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde |
Ministři by se měli sejít ve čtvrtek. Eurokomisařka zodpovídající za zdravotnictví Andrulla Vassiliuová dnes také vyzvala občany, aby se pokud možno vyhnuli cestám do oblastí postižených novým typem prasečí chřipky. Evropská unie jako celek podle slov českého vicepremiéra Alexandra Vondry však zatím žádné podobné oficiální stanovisko vydávat nebude.
České ministerstvo zahraničí upozornilo na možná rizika na svém webu. Nabádá cestovatele, aby důsledně dodržovali hygienu a omezili případné návštěvy míst s velkým množstvím lidí. Varování a podrobné informace o nemoci a prevenci se chystá dnes umístit na své stránky i ministerstvo zdravotnictví.
Prasečí chřipkaNemoc má stejné symptomy jako běžná chřipka. Nakažený má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky. Vakcína proti prasečí chřipce neexistuje. Na virus zabírají podle Centra pro kontrolu léčiv v americké Atlantě nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza. - čtěte Prasečí chřipku chytíte kýchnutím, vakcína proti ní neexistuje WHO upozorňuje už několik let, že nový kmen viru může způsobit pandemii lidské chřipky, která se přežene po celém světě a zabije miliony lidí. Nový virus chřipky H1N1, který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky, je zatím jen málo známý a situace se rychle vyvíjí. Zdravotnické organizace tvrdí, že další problémy přijdou v následujících několika dnech. Kromě zakrývání úst a nosu radí lidem, aby si pravidelně myli ruce. Virus se může do očí nebo úst přenést i dotykem, například z telefonního sluchátka. Při příznacích chřipky, jako je kašel nebo bolesti svalů, je nutné okamžitě vyhledat doktora a nenavštěvovat veřejné prostory. (Zdroj: ČTK) |