Zemřela legendární novinářka, v Bílém domě dusila deset prezidentů

  16:59aktualizováno  17:50
Neodbytná novinářka Helen Thomasová pokrývala události z Bílého domu téměř padesát let. Za tu dobu se v čele Spojených států vystřídalo deset prezidentů. V sobotu ve věku 92 let po dlouhé nemoci zemřela.

Helen Thomasová dělala zpravodajku z Bílého domu padesát let. | foto: AP

Bývalá novinářka Helen Thomasová zemřela ve svém washingtonském bytě, v poslední době se potýkala s vleklou nemocí. Z nemocnice odešla ve čtvrtek, uvedla její známá Muriel Dobbinová.

Za svou kariéru se stala legendou. Do Bílého domu nastoupila v roce 1961, když do úřadu přišel John F. Kennedy, a tiskové konference amerických prezidentů navštěvovala až do roku 2010, kdy odešla do důchodu.

Nikdo, ani prezidenti, v Bílém domě pravděpodobně nestrávili tolik času jako ona. Většinu své novinářské dráhy seděla na tiskových konferencích v prvních řadách, v roce 2007 ji odtamtud za prezidenta Bushe vystrnadili televizní reportéři. Nesla to však statečně. "Nemyslím, že jsem kdy měla na to místo monopol," uvedla. I přesto, že sedět v první řadě znamená větší šanci na položení dotazu.

Fotogalerie

Za léta v žurnalistice si vytvořila pověst ženy, která se nebojí prezidentům a tiskovým mluvčím pokládat emotivní a konfliktní dotazy. Například v roce 2006 se zeptala George Bushe, kolik lidí ještě zemře při prosazování jeho irácké strategie. Jeho mluvčí Tony Snow trpělivě opáčil: Helen, tuhle otázku pokládáte každý den. Je to velmi oprávněná otázka, prohlásila Thomasová.

Přesto s ní lidé z Bílého domu jednali vždy nadmíru uctivě. Tony Snow jí na jedné konferenci tajemně řekl, že by s ní potom rád mluvil v zákulisí. Ukázalo se, že chtěl, aby mu podepsala svou novou knihu.

Thomasová byla považována za průkopnici žen v žurnalistice. Zbořila určité bariéry, když se stala prezidentkou prestižní Asociace zpravodajů Bílého domu či washingtonského historického klubu novinářů Gridiron Club. "Doufám, že mě budou ženy následovat a hodně se jich ještě na tomto postu vystřídá," řekla. I ve svých osmdesáti letech byla vzorem pro mnoho mladých novinářů, napsal server CNN.

Konec kariéry nebyl slavný

I přes svou slávu ukončila kariéru kontroverzně. Ke konci své profesionální dráhy pracovala pro Hearstovo vydavatelství jako sloupkařka a byla zatracena kvůli komentářům o Židech. V roce 2010 se na YouTube objevilo video, kde Thomasová říká, že "Izrael by měl sakra vypadnout z Palestiny a Židé by měli jít domů, do Polska, Německa, Ameriky a dalších zemí".

To americkou veřejnost pobouřilo. Za svůj komentář se omluvila. "Nevyjadřuje to mé přesvědčení, že mír na Blízkém východě zavládne pouze, když si obě strany uvědomí, že je k němu potřeba respekt a tolerance. Možná ten den přijde brzy," prohlásila a o týden později odešla do důchodu.

Thomasová byla dcerou libanonských imigrantů, narodila se ve Winchesteru v Kentucky 4. srpna 1920. Měla osm sourozenců. Vyrůstala v Detroitu, kde chodila na univerzitu ve Wayne a diplom získala v roce 1942. Napsala tři knihy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz