Zemřela legendární novinářka, v Bílém domě dusila deset prezidentů

  16:59aktualizováno  17:50
Neodbytná novinářka Helen Thomasová pokrývala události z Bílého domu téměř padesát let. Za tu dobu se v čele Spojených států vystřídalo deset prezidentů. V sobotu ve věku 92 let po dlouhé nemoci zemřela.

Helen Thomasová dělala zpravodajku z Bílého domu padesát let. | foto: AP

Bývalá novinářka Helen Thomasová zemřela ve svém washingtonském bytě, v poslední době se potýkala s vleklou nemocí. Z nemocnice odešla ve čtvrtek, uvedla její známá Muriel Dobbinová.

Za svou kariéru se stala legendou. Do Bílého domu nastoupila v roce 1961, když do úřadu přišel John F. Kennedy, a tiskové konference amerických prezidentů navštěvovala až do roku 2010, kdy odešla do důchodu.

Nikdo, ani prezidenti, v Bílém domě pravděpodobně nestrávili tolik času jako ona. Většinu své novinářské dráhy seděla na tiskových konferencích v prvních řadách, v roce 2007 ji odtamtud za prezidenta Bushe vystrnadili televizní reportéři. Nesla to však statečně. "Nemyslím, že jsem kdy měla na to místo monopol," uvedla. I přesto, že sedět v první řadě znamená větší šanci na položení dotazu.

Fotogalerie

Za léta v žurnalistice si vytvořila pověst ženy, která se nebojí prezidentům a tiskovým mluvčím pokládat emotivní a konfliktní dotazy. Například v roce 2006 se zeptala George Bushe, kolik lidí ještě zemře při prosazování jeho irácké strategie. Jeho mluvčí Tony Snow trpělivě opáčil: Helen, tuhle otázku pokládáte každý den. Je to velmi oprávněná otázka, prohlásila Thomasová.

Přesto s ní lidé z Bílého domu jednali vždy nadmíru uctivě. Tony Snow jí na jedné konferenci tajemně řekl, že by s ní potom rád mluvil v zákulisí. Ukázalo se, že chtěl, aby mu podepsala svou novou knihu.

Thomasová byla považována za průkopnici žen v žurnalistice. Zbořila určité bariéry, když se stala prezidentkou prestižní Asociace zpravodajů Bílého domu či washingtonského historického klubu novinářů Gridiron Club. "Doufám, že mě budou ženy následovat a hodně se jich ještě na tomto postu vystřídá," řekla. I ve svých osmdesáti letech byla vzorem pro mnoho mladých novinářů, napsal server CNN.

Konec kariéry nebyl slavný

I přes svou slávu ukončila kariéru kontroverzně. Ke konci své profesionální dráhy pracovala pro Hearstovo vydavatelství jako sloupkařka a byla zatracena kvůli komentářům o Židech. V roce 2010 se na YouTube objevilo video, kde Thomasová říká, že "Izrael by měl sakra vypadnout z Palestiny a Židé by měli jít domů, do Polska, Německa, Ameriky a dalších zemí".

To americkou veřejnost pobouřilo. Za svůj komentář se omluvila. "Nevyjadřuje to mé přesvědčení, že mír na Blízkém východě zavládne pouze, když si obě strany uvědomí, že je k němu potřeba respekt a tolerance. Možná ten den přijde brzy," prohlásila a o týden později odešla do důchodu.

Thomasová byla dcerou libanonských imigrantů, narodila se ve Winchesteru v Kentucky 4. srpna 1920. Měla osm sourozenců. Vyrůstala v Detroitu, kde chodila na univerzitu ve Wayne a diplom získala v roce 1942. Napsala tři knihy.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bouře nad mořem ropy, Perský záliv zachvátily boje o moc

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

V Perském zálivu je po víkendu živěji než obvykle. Sobotní sofistikované teroristické útoky na ropná zařízení Saúdské...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Ve Francii havarovala stíhačka, pilot visel v drátech vysokého napětí

Belgická stíhačka F-16

Francouzští hasiči se museli ve čtvrtek vypořádat s havárií belgické stíhačky F-16 u Bretaně. Oba piloti se včas...

Probuďte se a poslouchejte vědce, vyzvala Greta americké zákonodárce

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve Washingtonu (18. září 2019)

Není čas a prostor na snění, je čas se probudit, vyzvala ve středu večer americké zákonodárce na závěr své šestidenní...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz