Zemřel slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer

  1:54aktualizováno  15:38
V Brazílii zemřel ve věku 104 let legendární architekt Oscar Niemeyer. Proslavila ho například koncepce hlavního města Brasília a byl jedním z autorů sekretariátu OSN. Architekt skoro měsíc bojoval s ledvinovými problémy a zápalem plic v nemocnici v rodném Riu de Janeiro.

Architekt Oscar Niemeyer při oslavách svých 103. narozenin (15. prosince 2010) | foto: AP

Jeho úmrtí potvrdila i mluvčí nemocnice Samaritano de Rio.

Niemeyer měl svými odvážnými futuristickými návrhy, zaoblenými tvary a používáním skla a betonu na moderní architekturu mimořádný vliv. Kariéru začal ve 30. letech. Mezi jeho nejslavnější návrhy patří sekretariát OSN v New Yorku, na kterém spolupracoval například s Le Corbusierem, či římskokatolická katedrála v Brasílii. Za ní dostal v roce 1988 Pritzkerovu cenu, která se považuje za Nobelovu cenu pro architekty.

Fotogalerie

Brazílie ve čtvrtek vzdá hold Niemeyerovi v jeho chrámu v Brasílii. Ráno architektovo  tělo v Riu nabalzamovali, oblékli do tmavě modrého obleku a tmavě modré proužkované košile, jeho oblíbeného oblečení. Odpoledne tělo vystaví v hlavním městě v prezidentském paláci. Večer jeho ostatky převezou letecky zpět do Ria, kde se odehraje soukromý obřad na radnici ve čtvrti Botafogo. Veřejnost se s ním bude moci přijít rozloučit v pátek dopoledne místního času. Pohřeb proběhne odpoledne na hřbitově rovněž v Botafogo.

Niemeyer navrhl ve svém domovském městě Riu řadu budov, včetně muzea moderního umění či stadionu zvaného Sambadrom, kde se pořádají přehlídky samby při karnevalu. Jeho zřejmě nejznámějším dědictvím je ale řada vládních budov, které navrhl pro Brasílii, nové brazilské hlavní město, které vzniklo před půlstoletím za pouhé čtyři roky uprostřed džungle. Iniciátorem tohoto smělého projektu byl brazilský prezident s českými předky Juscelino Kubitschek.

Celoživotní komunista byl aktivní až do posledních dnů

Niemeyer se narodil v rodině s německými, portugalskými a arabskými kořeny. Nejprve ho ovlivnil Le Corbusierův modernismus, ale poté směřoval k oblejším tvarům, které byly podle něj inspirovány ženskými tvary i brazilskými vrchy a plážemi. Stal se národní ikonou podobně jako fotbalista Pelé.

Byl celoživotní komunista a přátelil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. "Na světě zbyli jen dva komunisté, Niemeyer a já," poznamenal prý v roce 1995 Castro.

Niemeyer se před brazilskou vojenskou diktaturou uchýlil v 60. letech do Francie. Zde navrhl asi 20 budov, včetně známého ústředí Francouzské komunistické strany v Paříži. Podle Niemeyerových pamětí prý pravicový francouzský prezident Georges Pompidou tehdy řekl, že stranické sídlo "je jedinou dobrou věcí, kterou komunisté kdy udělali".

Niemeyer byl do konce života aktivní. V různých částech světa se podílel na šesti stovkách staveb a asi 20 jeho návrhů se ještě realizuje. Přes svůj bohémský způsob život žil 76 let se svou první ženou Annitou, kterou si vzal v roce 1928. Po její smrti si v 99 letech vzal svoji dlouholetou sekretářku, šedesátiletou Veru Lucii Cabrerovou.

Na oficiálním blogu úřadu brazilské prezidentky je napsáno, že Brazílie ztratila jednoho ze svých géniů. Označuje ho také za revolucionáře, který vždy snil o rovnoprávnější společnosti. Do Brazílie přicházejí nesčetné soustrasti z celého světa. Brazilský tisk věnuje Niemeyerovi první stránky a připomíná ho jako "básníka křivek".

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Rumuni vyšetřují Jourovou. Možná kvůli negativnímu hodnocení jejich justice

Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro...

Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil vyšetřování prvního...

Papež zahájil summit o zneužívání v církvi. Cítíme zodpovědnost, řekl

Ve Vatikánu začíná summit o ochraně dětí před sexuálním násilím. (21. února...

Papež František ve čtvrtek ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické církve o ochraně mladistvých...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Najdete na iDNES.cz