Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku vlevo). | foto: Profimedia.cz

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

  • 3
Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst průkopníka moderní gastronomie a ne nadarmo se mu proto přezdívalo „papež francouzské kuchyně“.

Na Twitteru oznámil smutnou novinu francouzský ministr vnitra Gerard Collomb. „Paul Bocuse je mrtev, gastronomie truchlí,“ napsal. Dodal, že Bocusovo umění ovlivnilo kuchaře po celém světě, kteří dnes pokračují v jeho odkazu.

Bocuse se narodil 11. února 1926 v Collonges-au-Mont-d’Orv na okraji Lyonu, kde vlastnil hned několik restaurací a kuchařskou školu.

Byl jedním z raných a nejdůležitějších představitelů kuchařského hnutí „nouvelle cuisine“, které v 60. a 70. letech 20. století radikálně změnilo způsob přípravy klasických francouzských jídel. Soustředilo se totiž na experimentování a použití čerstvých surovin, působivé prezentace a méně másla a smetany.

Bocusovo jméno nese i kuchařské ocenění Bocuse d´Or, které je považováno za jedno z nejprestižnějších na světě. Alespoň tedy pokud jde o francouzskou kuchyni. Společně s dalšími slavnými šéfkuchaři také založil spolek „Bande a Bocuse“ k propagaci zmíněné „nouvelle cuisine“.

„První opravdová kuchařská celebrita“

Bocuse uznávali odborníci z celého světa a stal se první skutečnou kuchařskou celebritou, čehož náležitě využil. „Dostal kulinářské umění z anonymních kuchyní na stránky prestižních časopisů,“ řekl o něm prezident amerického gastronomického ústavu Tim Ryan v dubnu 2011, kdy jej tento ústav vyhlásil šéfkuchařem století.

Do jeho restaurace L’Auberge du Pont de Collonges jezdí labužníci z celého světa, aby si pochutnali na jeho polévce s černými lanýži, šunce v seně, drůbežím frikasé s borůvkami, holoubátkách a dalších pochoutkách.

Teprve v cizině vás naučí makat, říká mladý kuchař ze špičkové restaurace

Paul Bocuse byl vždy vzorem i mladého českého kuchaře Jana Horáka.

Vařečka je přežitek, říká trochu v nadsázce kuchař Jan Horák. Mnohem častěji má...

Zmíněnou polévku (soupe aux truffes, pozn. redakce), která je vrcholem Bocusova jídelníčku, vytvořil v roce 1975 speciálně pro prezidentskou večeři v Elysejském paláci. Od té doby ji jeho restaurace podává jako polévku V.G.E. Název odkazuje na iniciály tehdejšího francouzského prezidenta Valéry Giscard d´Estainga. Ten Bocusovi v roce 1975 udělil Řád čestné legie.

Zmíněná restaurace mimochodem drží tři michelinské hvězdy, nejvyšší ocenění v oboru, nepřetržitě od roku 1965.

Tomu však odpovídá cena tamních pokrmů. Šestichodové menu zákazníky stojí od 3 500 do 6 500 korun na osobu.

Nejen kuchař, ale také učitel s dlouhou rodinnou tradicí

U Bocuse se také učilo mnoho žáků, kteří si posléze podobně jako on vydobyli celosvětové uznání v oblasti gastronomie. Například Rakušan Eckart Witzigmann, který byl prvním německy mluvícím a teprve třetím nefrancouzsky mluvícím kuchařem, který kdy získal michelinskou hvězdu.

Bocuse při popisování své kuchařské dráhy nikdy neopomněl na rodinnou tradici. Už v roce 1765 začal totiž jeho mlynářský prapředek vařit pro sedláky, kteří k němu jezdili. První Bocuse, jenž si otevřel hospodu, byl Paulův prapradědeček v roce 1840. Od té doby pokračuje rodinná tradice bez přerušení. Svou nejslavnější restauraci Bocuse převzal po úmrtí svého otce.

Jeho heslem bylo „pracovat, jako bych měl žít do sta, a užívat si, jako bych měl umřít zítra“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video